SOYKAN TECRÜBESİNİ KONUŞTURUYOR


Bu makale 2019-12-05 02:45:20 eklenmiş ve 473 kez görüntülenmiştir.
Salim Özyılmaz

 

Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan bilindiği gibi Büyükşehir yasası gereği kapatılan Kuzuluk Belde Belediyesinin son Başkanıdır. 31 Mart günü yapılan seçimde partisi tarafından aday gösterilen Bilal Soykan Akyazı Belediye Başkanı seçilmiş ve bu görevi de yürütmektedir.

Bilal Soykan’ın Kuzuluk Belediye başkanlığı görevini yaparken edindiği tecrübelerini şu andaki görevinde çok iyi kullanmaya başladığı görülüyor. Özellikle Meclis toplantılarında kendisine yöneltilen sorulara kızmadan, sesini yükseltmeden ikna edici şekilde makul cevaplar veriyor olması onun tecrübesini de ortaya koyuyor.

Son Meclis toplantısında Cumhur İttifakı içinde yer alan MHP grubu tarafından kendisine sorulan sorular ve kendisinden olan isteklerini de güzel bir manevrayla bir sonraki yıla, hatta yıllara ötelemesi de onun tecrübesini göstermesi bakımından önemli bir delil olarak gösterilebilir.

Bilal Soykan’ın artıları olduğu gibi eksileri de vardır. Toplantılarda sürekli olarak dile getirdiği paramız yok onun için bazı hizmetleri gelecek yıllara bırakıyoruz şeklindeki sızlanmaları aslında kendisine eksi olarak dönüş yapmaktadır. O nedenle Belediye Başkanı Bilal Soykan’ın bu huyundan ve söyleminden en kısa zamanda vazgeçmesi halinde başarısının daha da artacağını tahmin etmek için kahin olmak gerekmiyor.

Kendisiyle birlikte aynı tarihte Hendek Belediye Başkanı seçilen Turgut Babaoğlu aslında kendisine örnek olmalıdır. Muhalefet Partisinden Belediye Başkanı seçilmesine ve o da kendisi gibi borçlu bir Belediye devir almasına rağmen sızlanmamakta ve hizmet konusunda da geri kalmadığını dosta düşmana gösterebilmektedir.

31 Mart seçiminden bir müddet sonra hayırlı olsun ziyaretinde bulunduğumuz Hendek Belediye Başkanı Babaoğlu da o ziyaretimizde bize başkanınız param yok borç içinde bir belediye aldım diye sızlanmasın demişti. Ben de Babaoğlu’nun bu önerisine o günde katıldığımı söylemiştim bugünde katıldığımı tekrarlıyorum.

MHP grubu tarafından yapılan öneriyle ilgili olarak bende görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. MHP Meclis grubu Kasım ayı toplantısında yaşanan asrın depreminde olağanüstü çalışarak Akyazı’mızı kısa zamanda ayağa kaldıran ve bu süre içinde de yine Akyazı’mıza çok sayıda eserler kazandıran o günün Kaymakamı bugünün ise İstanbul Vali yardımcısı Cemalettin Özdemir isminin uygun bir yere verilmesi ve İlçemizde festival düzenlenmesi isteği gibi iki masum ve de yerinde iki istek maalesef Belediye Başkanı tarafından uygun görülmemiş olacak ki, Aralık ayı Meclis gündemine alınmamış ve sorulan soruya da paramız yok denilerek geleceğe ötelenmesine başkan doğrusunu yaptı deme şansım yoktur. İsim verme konusuna sıcak bakmıyoruz, festivali de bugün değil ama birkaç yıl sonra gündemimize alabiliriz demenin de yanlış bir açıklama, hatta talihsiz bir açıklama olarak değerlendirdiğimi söylemek isterim.

İstenildiğinde o Meclisin neler yaptığını, neler yapabileceğini hepimiz gördük ve biliyoruz. MHP grubunun her iki isteğine olumsuz bakılması konusunda Başkan Soykan’ın kamuoyuna daha inandırıcı bir açıklama yapması gerekiyor. İlave olarak da yine parasızlık öne sürülerek bu yıl yapılmayan Akbalık güreşleri içinde aynı şekilde inandırıcı bir açıklama yapmasını bekleyenlerden biri de benim. O açıklama yapılsın ki, insanların kafasında oluşan soru işaretleri ortadan kalksın.

Belediye başkanımızın konuştuklarından ziyade konuşamadıkları önem arz etmektedir. Kamuoyunun da bilmesi gereken birçok husus maalesef konulan yasak nedeniyle Başkan tarafından dile getirilememektedir. Yasağın kalkması ve herkesin eteğindeki taşları yere dökmesi artık farz hale gelmiştir. Özellikle de iki aydan beri denetlenmekte olan AK-BELDE A.Ş. ile ilgili muamma olan hususların mutlak surette kamuoyuyla paylaşılması gerekmektedir. Hele hele kasada olduğu söylenen ancak buhar olduğu söylenen paranın bulunup bulunmadığı da açıklanmalıdır.

Belediye Başkanımızın sıkıntılı başladığı yeni görevinde günler geçtikçe düzeldiğini de görüyorum. İlçe Başkanı ile birlikte gittiği Ankara’dan mutlu ve müjdeli haberlerle döndüğünü ve yetkililerden yatırımlarla sıkıntı konumunda olan parayla ilgili sözler aldığını biliyorum.  Onları da devreye sokması halinde işi daha da kolaylaşır diye de düşünüyorum. Ancak, etrafında oluşan ÇİN SEDDİNİ yıkması gerekiyor. Aksi halde olumlu gidişat bir müddet sonra olumsuzluğa dönüşebilir. Hatırlatmak isterim.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
bizimakyazi.com
© Copyright 2021 akyazı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
BÖLGE HABERLERİ