DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Cuma Hutbeleri
Cuma Hutbeleri
Giriş Tarihi : 01-01-1970 03:00

SAĞLIKLI BİREY, SAĞLIKLI TOPLUM

TARİH  : 13.01.2012


 Muhterem Kardeşlerim!


 Sağlık, mümin için büyük bir nimettir. Nitekim Peygamberimiz (sav) “Sizlerden her kim vücutça sağlıklı, nefsinden, malından korkusuz ve huzurlu, günlük yiyeceği de yanında olarak sabahlarsa, sanki dünyanın bütün nimetleri kendisinde toplanmış gibi olur” buyurmuştur.


 Bir başka hadisinde Peygamberimiz (sav)  “İki nimet vardır ki, insanların çoğu bu nimetlerde aldanmıştır. Bunlar sıhhat ve boş vakittir” buyurmuştur. Bu hadise göre hastalanmadan önce sağlığın kıymetini bilip, hastalanmamak için gerekli tedbirleri almak gerekir. Yüce Kitabımızda Rabbimiz “Allah yolunda harcama yapın! Kendinizi kendi elinizle tehlikeye atmayın! İyilik edin, Allah iyilik edenleri sever” buyurarak hayatımız ve sağlığımız için gerekli tedbirleri almamızı emretmektedir.


 Aziz Kardeşlerim!


 Müslüman hastalıklardan korunabilmek için öncelikle temizliğe çok riayet etmelidir. “Temizlik imanın yarısıdır” hadis-i şerifi, İslam’ın bu konudaki hassasiyetini ifade eder. Bunun yanı sıra sağlığı bozacak kadar çok yemek yememek ve vücudu aç da bırakmamak gerekir. Nitekim Peygamberimiz (s.a.v) hiç bir yemeğinde tıka basa doymamıştır. Ayrıca Müslüman birey, kuruntu ve üzüntülerle gelen stres halinden uzak durmaya çalışıp, hoşgörülü ve affedici olarak karşılaştığı zorluklara sabırla mukavemet etmelidir. Kuruntularla zihnini doldurup psikolojik problemlere boğulan Müslüman nasıl düzgün bir ibadet hayatı yaşayıp zikir ehli olabilir?


 Muhterem Müslümanlar!


 Hastalıklardan korunmanın diğer yolu ise hastalığın bulaşmasını önlemektir. Peygamber Efendimiz (sav) “Bir yerde veba varsa oraya girmeyin, oradaysanız çıkmayın!” buyurarak  bulaşıcı hastalıklardan korunma yöntemini bizlere açıkça ifade etmiştir.


 Sözü geçen tüm koruyucu tedbirlere rağmen Müslüman hastalanırsa mutlaka tedavi yoluna gitmelidir. Peygamberimiz (sav) bir hadislerinde “Ey Allahın kulları tedavi olun! Zira Allah her derde deva yaratmıştır; ancak yaşlılık hariç” buyurmuş, bizzat kendileri meşhur tabiplere gitmiş, sahabeyi de tedaviye yönlendirmiştir.


 Aziz Kardeşlerim!


 Sağlıklı bireyler sağlıklı toplumları oluştururlar.  Sağlıklı toplum ve sağlıklı nesiller için sağlığımızın kıymetini bilmeliyiz. Bu vesileyle içinde bulunduğumuz Verem Haftasını hatırlatarak tüm Müslüman kardeşlerimize sağlıklı ömürler diliyoruz.

NELER SÖYLENDİ?
@
Cuma Hutbeleri

Cuma Hutbeleri

DİĞER YAZILARI KURBAN İBADETİ VE ÖNEMİ ŞİFA AYI RAMAZAN BAŞLADI MİRAC KANDİLİ İMAN VE İSTİKAMET ZAFERLERİMİZİN ARDINDAKİ RUH VE MANA MİRAS: HER HAK SAHİBİNE HAKKINI VERMEK MİRAC GECESİNDE PEYGAMBERİMİZİN YAŞADIĞI HADİSELER KADİR GECESİ KUR’ÂN İLE ŞEREFLENEN GECE AİLEDE ŞEFKAT VE NEZAKET DİLİ KESİNTİSİZ HAYIR ÇEŞMESİ: VAKIFLAR TEPKİLER ÜZERİNE DİYANETTEN DÜZELTME KURBAN BAYRAMI-- Sakarya Müftülüğü DÎN-İ MÜBÎN-İ İSLAM ÖFKEYE HÂKİM OLABİLMEK PEYGAMBERLER ALLAH’IN KUTLU ELÇİLERİDİR HİCRİ YILBAŞI NEDİR RAMAZAN MEKTEBİNİN ÖĞRETTİKLERİ VAKİT İYİLİK VAKTİ: BU RAMAZAN VE HER ZAMAN PAHA BİÇİLMEZ SERMAYE: ÖMÜR DİLİN AFETLERİ ZAMAN BİLİNCİ HZ. İBRAHİM (a.s) VE İKRAM ÖĞRETMENLERİMİZ AHİRETE İMAN AŞÛRA GÜNÜ KURBAN BAYRAMI RABBE YOLCULUK: ÖLÜM HAYAT BİR İMTİHAN YERİDİR KÖTÜ ÖRNEK OLMAMAK ORUCUN HİKMETLERİ MİRAÇ KANDİLİ VE NAMAZ GELECEĞİMİZİN TEMİNATI GENÇLİĞİMİZ ENGELLİLER ve İSLAM SİHİR VE BÜYÜ HARAMDIR ÇEVRE BİLİNCİ KONU : HOŞGÖRÜ KURBAN VE KURBİYYET KONU: CAMİ ADABI VE CAMİLERİMİZİN ÖNEMİ İBADETİN ÖZÜ İHLAS VE SAMİMİYET DOĞAL AFETLER, TEDBİR VE TEVEKKÜL DENGESİ ZEKAT VE FİTRE KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK İSLÂMÎ BİR DEĞERİMİZ: EDEB İSLÂM VE GENÇLİK TURUNCU DEVRİMİ Mİ O DA NE? ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ MÜ’MİNLER ANCAK KARDEŞTİR ÖFKEYİ YENMEK ŞEHİDLİK VE ÇANAKKALE ZAFERİ DUA ve ÖNEMİ ALLAH SEVGİSİ KUTSAL KİTAPLAR VE KUR’AN-I KERİM’E İMAN EŞLER ARASINDAKİ SEVGİ VE SAYGININ ÖNEMİ İMÂN NAMAZ VE TADİL-İ ERKAN’IN ÖNEMİ ÖLÜM, KIYAMET, AHİRET MEVLİD KANDİLİ MEVLÜT KANDİLİ MEVLİD KANDİLİNİN MÂNÂ VE ÖNEMİ ZARARLI ALIŞKANLIKLAR GEÇMİŞİN MUHASEBESİ VE ZAMAN SABRETMEK GÖREBİLMEKTİR MEVLANA VE YEDİ ÖĞÜDÜ İSLÂM’IN SOSYAL İNSAN YAKLAŞIMI İSLÂM’IN SOSYAL İNSAN YAKLAŞIMI HOŞGÖRÜ AHLAKI KÖTÜLÜĞE KİLİT İYİLİĞE ANAHTAR OLMAK KAN VERMEK, ORGAN BAĞIŞLAMAK CUMHURİYET İSRAF VE YOKSULLUK SEVİNCİMİZ SADECE BİR DAKİKA SÜRDÜ AHÎLİK VE TİCARET AHLÂKI CAMİLERİMİZ VE DİN GÖREVLİLERİMİZ ŞEHİTLİK VE GAZİLİK KUR’AN VE İLK EMİR “OKU” HAYATIMIZIN GAYESİ İSLAM, BARIŞLA GELEN ZAFER ZAFER BAYRAMI DEPREM VE AFETLERİN BİZE ÖĞRETTİKLERİ KADİR GECESİNİN ANLAM VE ÖNEMİ KULUN MAL İLE İMTİHANI: ZEKÂT TEMEL İBADETLERİMİZDEN ORUÇ Ramazan Ayı ve Önemi ÖKSÜZ VE YETİMİ GÖZETMEK KUR’AN’LA YAŞAMAK BİR DEĞER OLARAK AİLE SAHÂBE ve SÜNNETE BAĞLILIK KARDEŞLİK ve PAYLAŞMA İSLAM’DA SAĞLIĞA VERİLEN ÖNEM TEVAZU VE KİBİR ÇANAKKALE ZAFERİ EVLAT, EŞ VE ANNE OLARAK KADIN YEŞİLAH HAFTASI VE ZARARLI ALIŞKANLIKLAR KUR’AN-I KERİM’İ OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK SABIR EBEDİ MUTLULUK YURDU CENNET EDEP VE HAYÂ EŞLERİN HAK VE SORUMLULUKLARI ZEKÂT VE ÖNEMİ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA