DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Cuma Hutbeleri
Cuma Hutbeleri
Giriş Tarihi : 01-01-1970 03:00

SABRETMEK GÖREBİLMEKTİR

TARİH  : 21.12.2012

başa gelen musibetlerden dolayı Allah’tan başka kimseye şikayetçi olmamak, yakınmamak, sızlamamak ve geniş manada dayanma gücü demektir.

Sabır terim olarak Kur’an-Kerim’de yetmiş yerde geçmektedir. Bu durum adeta  bizlerin zorluklara karşı ne derece sabırlı olmamız gerektiğini işaret ediyor. Kur’an’daki Peygamberlerin hayatlarına baktığımızda onların kavimleri ile karşılaştıkları ve kendi başlarına gelen durumlara nasıl da sabrettiklerini çok açık bir şekilde müşahade ediyoruz. Bunlardan biri sabrıyla meşhur olmuş olan Eyüp (a.s) dır. Rabbimiz onu sabrından dolayı “O ne güzel kul.” Diyerek övmüştür. O halde aramızda hastalıklarına sabreden kardeşlerimize müjdeler olsun! Hastalıkların belki en zor olanlarından biri gözlerini görmemek yahut sonradan yitirmektir. Fakat bakın bu imtihana maruz kalanlara rabbimiz ne hediye hazırlamıştır? Bir hadisi kutside Rabbimiz buyuruyor ki; “Kulumu iki gözünü kör etmekle imtihan ettiğim zaman sabrederse gözlerine karşılık olarak cenneti veririm” Gözlerinin görmemesine sabreden kardeşlerimize müjdeler olsun!

Değerli Kardeşlerim!

Bir gün Peygamber Efendimiz (s.a.s) evladı ölmüş feryat figan eden bir kadına “Sabret” buyurmuş, kadının gösterdiği aşırı davranışlar sebebiyle de “sabır dediğin felaketle karşılaştığın ilk anda dayanmaktır buyurarak karşılaştığımız zorlukları ilk andan itibaren metanetle idare etmemiz gerektiğine vurgu yapmıştır. Çünkü tüm zorluklar zamanla zaten unutulur önemli olan ilk anda gösterilen tepkidir. Bir başka hadisi kutside ise Rabbimiz şöyle buyurur: “Dünyada sevdiği bir dostunu aldığım  zaman sabredip ecrini Allah’tan bekleyen mümin kulumun katımdaki karşılığı cennettir” Evladını, dostunu sevdiklerini yitirmiş nice kardeşlerimize sabırları sebebiyle müjdeler olsun!

Aziz Cemaat!

Ahlakımız ile ilgili olarak da sabretmemiz gereken birçok husus bulunmaktadır. Elimizi, dilimizi, gözümüz ve kulağımızı günahlardan uzak tutmak kadar kibirlenmemek, kıskanmamak ve öfkelenmemek de sabrın birer şubesidir. Peygamber Efendimiz bakın öfkemize hakim olmakla ilgili ne buyuruyor: “Gerçek babayiğit güreşte rakibini yenen değil, öfkelendiği zaman nefsine hakim olan kimsedir” Öfkesine sabrederek hakim olanlara müjdeler olsun!

Cenabı Allah (c.c) Kur’an-ı Kerim’de birçok yerde sabrı;  dinimizi dünyaya anlatmada sabır, inkarcıların iftiralarına karşı sabır, haksızlığa karşı sabır, hastalıklarımıza karşı sabır ve daha birçok şeye sabır olarak Müslümanlara öğretiyor. Rabbimizden yardım istemenin yolunu ise “sabır” ve “namaz” olarak bizlere gösteriyor, bakın Rabbimiz ne buyuruyor: “Ey iman edenler, sabırla ve namazla yardım dileyin. Gerçekten Allah, sabredenlerle beraberdir.” Kardeşlerim! Tekrar edelim; Allah sabredenlerin yanındadır!

Aziz Cemaat!

Hadisi şerifte ifade edildiği gibi “Allah hayrını dilediği kişiyi sıkıntıya sokar” Sıkıntılar bizim için şer değil bilakis hayırdır. Günahlarımızın affına vesiledir. Nitekim Efendimiz (s.a.s) bakın ne buyuruyor: “Yorgunluk, sürekli hastalık, tasa, keder, sıkıntı ve gamdan, ayağına batan dikene varıncaya kadar müslümanın başına gelen her şeyi, Allah, onun hatalarını bağışlamaya vesile kılar.”

Mümin olanlara müjdeler olsun ki; başına her ne gelirse gelsin sabrettikten sonra tüm bunlar kendisi için hayırdır. Bu bağlamda hutbemi şu hadisi şerif ile bitirmek istiyorum:  “Müminin durumu gıpta ve hayranlığa değer. Çünkü her hâli kendisi için bir hayır sebebidir. Böylesi bir özellik sadece müminde vardır: Sevinecek olsa, şükreder; bu onun için hayır olur.  Başına bir belâ gelecek olsa, sabreder; bu da onun için hayır olur.”

NELER SÖYLENDİ?
@
Cuma Hutbeleri

Cuma Hutbeleri

DİĞER YAZILARI ŞİFA AYI RAMAZAN BAŞLADI MİRAC KANDİLİ İMAN VE İSTİKAMET ZAFERLERİMİZİN ARDINDAKİ RUH VE MANA MİRAS: HER HAK SAHİBİNE HAKKINI VERMEK MİRAC GECESİNDE PEYGAMBERİMİZİN YAŞADIĞI HADİSELER KADİR GECESİ KUR’ÂN İLE ŞEREFLENEN GECE AİLEDE ŞEFKAT VE NEZAKET DİLİ KESİNTİSİZ HAYIR ÇEŞMESİ: VAKIFLAR TEPKİLER ÜZERİNE DİYANETTEN DÜZELTME KURBAN BAYRAMI-- Sakarya Müftülüğü DÎN-İ MÜBÎN-İ İSLAM ÖFKEYE HÂKİM OLABİLMEK PEYGAMBERLER ALLAH’IN KUTLU ELÇİLERİDİR HİCRİ YILBAŞI NEDİR RAMAZAN MEKTEBİNİN ÖĞRETTİKLERİ VAKİT İYİLİK VAKTİ: BU RAMAZAN VE HER ZAMAN PAHA BİÇİLMEZ SERMAYE: ÖMÜR DİLİN AFETLERİ ZAMAN BİLİNCİ HZ. İBRAHİM (a.s) VE İKRAM ÖĞRETMENLERİMİZ AHİRETE İMAN AŞÛRA GÜNÜ KURBAN BAYRAMI RABBE YOLCULUK: ÖLÜM HAYAT BİR İMTİHAN YERİDİR KÖTÜ ÖRNEK OLMAMAK ORUCUN HİKMETLERİ MİRAÇ KANDİLİ VE NAMAZ GELECEĞİMİZİN TEMİNATI GENÇLİĞİMİZ ENGELLİLER ve İSLAM SİHİR VE BÜYÜ HARAMDIR ÇEVRE BİLİNCİ KONU : HOŞGÖRÜ KURBAN VE KURBİYYET KONU: CAMİ ADABI VE CAMİLERİMİZİN ÖNEMİ İBADETİN ÖZÜ İHLAS VE SAMİMİYET DOĞAL AFETLER, TEDBİR VE TEVEKKÜL DENGESİ ZEKAT VE FİTRE KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK İSLÂMÎ BİR DEĞERİMİZ: EDEB İSLÂM VE GENÇLİK TURUNCU DEVRİMİ Mİ O DA NE? ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ MÜ’MİNLER ANCAK KARDEŞTİR ÖFKEYİ YENMEK ŞEHİDLİK VE ÇANAKKALE ZAFERİ DUA ve ÖNEMİ ALLAH SEVGİSİ KUTSAL KİTAPLAR VE KUR’AN-I KERİM’E İMAN EŞLER ARASINDAKİ SEVGİ VE SAYGININ ÖNEMİ İMÂN NAMAZ VE TADİL-İ ERKAN’IN ÖNEMİ ÖLÜM, KIYAMET, AHİRET MEVLİD KANDİLİ MEVLÜT KANDİLİ MEVLİD KANDİLİNİN MÂNÂ VE ÖNEMİ ZARARLI ALIŞKANLIKLAR GEÇMİŞİN MUHASEBESİ VE ZAMAN MEVLANA VE YEDİ ÖĞÜDÜ İSLÂM’IN SOSYAL İNSAN YAKLAŞIMI İSLÂM’IN SOSYAL İNSAN YAKLAŞIMI HOŞGÖRÜ AHLAKI KÖTÜLÜĞE KİLİT İYİLİĞE ANAHTAR OLMAK KAN VERMEK, ORGAN BAĞIŞLAMAK CUMHURİYET İSRAF VE YOKSULLUK SEVİNCİMİZ SADECE BİR DAKİKA SÜRDÜ AHÎLİK VE TİCARET AHLÂKI CAMİLERİMİZ VE DİN GÖREVLİLERİMİZ ŞEHİTLİK VE GAZİLİK KUR’AN VE İLK EMİR “OKU” HAYATIMIZIN GAYESİ İSLAM, BARIŞLA GELEN ZAFER ZAFER BAYRAMI DEPREM VE AFETLERİN BİZE ÖĞRETTİKLERİ KADİR GECESİNİN ANLAM VE ÖNEMİ KULUN MAL İLE İMTİHANI: ZEKÂT TEMEL İBADETLERİMİZDEN ORUÇ Ramazan Ayı ve Önemi ÖKSÜZ VE YETİMİ GÖZETMEK KUR’AN’LA YAŞAMAK BİR DEĞER OLARAK AİLE SAHÂBE ve SÜNNETE BAĞLILIK KARDEŞLİK ve PAYLAŞMA İSLAM’DA SAĞLIĞA VERİLEN ÖNEM TEVAZU VE KİBİR ÇANAKKALE ZAFERİ EVLAT, EŞ VE ANNE OLARAK KADIN YEŞİLAH HAFTASI VE ZARARLI ALIŞKANLIKLAR KUR’AN-I KERİM’İ OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK SABIR EBEDİ MUTLULUK YURDU CENNET EDEP VE HAYÂ EŞLERİN HAK VE SORUMLULUKLARI SAĞLIKLI BİREY, SAĞLIKLI TOPLUM ZEKÂT VE ÖNEMİ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA