DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Cuma Hutbeleri
Cuma Hutbeleri
Giriş Tarihi : 01-01-1970 03:00

GEÇMİŞİN MUHASEBESİ VE ZAMAN

Yüce Allah’a hamd olsun. Rabbimiz sana binlerce şükürler olsun bizi insan olarak yarattın. Rabbimiz sana milyonlarca hamd olsun ki bizi alemlere rahmet olarak gönderdiğin Hz. Muhammed Mustafa’ya (s.a.s) ümmet eyledin. Rabbim sana milyarlarca senalar olsun ki tüm bu nimetlerinle birlikte mümin kullarını inşallah cennetine ve cemaline kavuşturacaksın. Rabbimiz sana yine sonsuz şükürler olsun ki henüz hayattayız ve geçmişimizle yüzleşmek, tövbe etmek için hala bir şansımız var!

Muhterem Müslümanlar!

Küçük bir esnaf bile belli bir zaman geçtikten sonra geçmiş hesapların muhasebesini yapmaktadır peki biz geçmişimizin muhasebesini yapıyor muyuz? Bu soru sık sık kendimize sormamız gereken bir soru olmalıdır. Efendimiz (s.a.s) bu hususa dikkatlerimizi çekiyor ve şöyle buyuruyor: “Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekiniz. Amelleriniz tartılmazdan önce siz kendi kendinizi tartınız; büyük hesap gününe hazırlanınız!” Bir başka hadisi şerifte ise Efendimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Sen dünyada bir garip veya bir yolcu gibi ol, akşama erdin mi sabahı bekleme, sabaha erdin mi akşamı bekleme. Sağlıklı olduğun sırada hastalık halin için hazırlık yap. Hayatta iken’de ölüm için hazırlık yap”

Aziz Müminler!

Peygamber Efendimiz (s.a.s) Kıyamet günü kişinin tüm yaptıklarından sorgulanıp hesaba çekilmeden mahşer yerinden ayrılamıyacağını bize haber vermekte ve “Ömrümüzü  ve zamanımızı nerede harcadığımıza, ne amelde bulunduğumuza, malımızı nereden kazanıp nereye harcadığımıza, vücudumuzu nerede yıprattığımıza’’ dikkat etmemiz gerektiğini hatırlatmaktadır. Bunca yıl yaşadık kardeşlerim! Hiç kendimize soruyor muyuz, hangi zalime dur diyebildik, hangi mazlumun elinden tuttuk, hangi yetimin başını okşadık, hangi dostumuzun her hangi bir sıkıntısını giderdik? Kendi üzerimize düşen ibadetlerimiz; namazımız, orucumuz, zekatımız, haccımız ne durumdadır? Ana-babamız “Allah’ım sana şükürler olsun ki bana böyle bir evlat nasip ettin” mi diyor, yoksa “Ya Rabbi bana bu evlat nimetini nasip etmeseydin” diye bizden şikayetçi midir?

Muhterem Kardeşlerim!

Nasıl ki dünden bu güne gelindiyse, bu günden de yarına gidilir. Yarın başımıza gelecek büyük günden önce bugünü değerlendirmemiz gerekir. Bakın Allah Teala  (cc) bize nasıl sesleniyor: “Ey iman edenler; Allah’tan korkun ve herkes, yarın için önden ne göndermiş olduğuna baksın. Hem Allah’tan korkun; çünkü Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.”

İman ve güzel amelden başka hiçbir şeyin fayda vermeyeceği kıyamet gününde “Ah ne olurdu! Keşke ben (ebedi olan ahret) hayatım için, dünyadayken salih ameller yapmış olsaydım.” demeden önce geçmişimizi muhasebe edelim ve şimdiden ahirete azık gönderelim! Zira hadisi şerifin ifade ettiği gibi “Akıllı kişi, nefsini hesaba çeken ve ölümden sonrası için çalışan, aciz kimse ise, Allah’tan olmayacak şeyler temenni eden kimsedir.’

Kardeşlerim!

Ebu Zer’le Peygamber Efendimiz (s.a.s) arasında geçen karşılıklı bir konuşma ile hutbeme son veriyorum: Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir gün Ebu Zer’e Hitaben: “Ya Ebu Zer yolculuğa çıktığın zaman azık alır mısın? Buyurdu. Ebu Zer: “Evet alırım, Ya Resulallah, deyince, Resulullah (s.a.s) “Dünya yolculuğuna azıksız çıkmazsın da, ya ahiret yolculuğu için ne yapıyorsun ey Ebu Zer? Kıyamet  Günü faydalanacağın azığı sana bildireyim mi?” Ebu Zer: “Bildir ya Resulullah” dedi bunun üzerine Efendimiz (s.a.s):

“Kıyametin dehşeti için sıcak günlerde oruç tut, kabrin vahşeti için gece namazı kıl, önümüzdeki büyük hadiseler için hac et, yoksullara yardımda bulun ve kötü söz söyleme.”

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Cuma Hutbeleri

Cuma Hutbeleri

DİĞER YAZILARI KURBAN İBADETİ VE ÖNEMİ ŞİFA AYI RAMAZAN BAŞLADI MİRAC KANDİLİ İMAN VE İSTİKAMET ZAFERLERİMİZİN ARDINDAKİ RUH VE MANA MİRAS: HER HAK SAHİBİNE HAKKINI VERMEK MİRAC GECESİNDE PEYGAMBERİMİZİN YAŞADIĞI HADİSELER KADİR GECESİ KUR’ÂN İLE ŞEREFLENEN GECE AİLEDE ŞEFKAT VE NEZAKET DİLİ KESİNTİSİZ HAYIR ÇEŞMESİ: VAKIFLAR TEPKİLER ÜZERİNE DİYANETTEN DÜZELTME KURBAN BAYRAMI-- Sakarya Müftülüğü DÎN-İ MÜBÎN-İ İSLAM ÖFKEYE HÂKİM OLABİLMEK PEYGAMBERLER ALLAH’IN KUTLU ELÇİLERİDİR HİCRİ YILBAŞI NEDİR RAMAZAN MEKTEBİNİN ÖĞRETTİKLERİ VAKİT İYİLİK VAKTİ: BU RAMAZAN VE HER ZAMAN PAHA BİÇİLMEZ SERMAYE: ÖMÜR DİLİN AFETLERİ ZAMAN BİLİNCİ HZ. İBRAHİM (a.s) VE İKRAM ÖĞRETMENLERİMİZ AHİRETE İMAN AŞÛRA GÜNÜ KURBAN BAYRAMI RABBE YOLCULUK: ÖLÜM HAYAT BİR İMTİHAN YERİDİR KÖTÜ ÖRNEK OLMAMAK ORUCUN HİKMETLERİ MİRAÇ KANDİLİ VE NAMAZ GELECEĞİMİZİN TEMİNATI GENÇLİĞİMİZ ENGELLİLER ve İSLAM SİHİR VE BÜYÜ HARAMDIR ÇEVRE BİLİNCİ KONU : HOŞGÖRÜ KURBAN VE KURBİYYET KONU: CAMİ ADABI VE CAMİLERİMİZİN ÖNEMİ İBADETİN ÖZÜ İHLAS VE SAMİMİYET DOĞAL AFETLER, TEDBİR VE TEVEKKÜL DENGESİ ZEKAT VE FİTRE KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK İSLÂMÎ BİR DEĞERİMİZ: EDEB İSLÂM VE GENÇLİK TURUNCU DEVRİMİ Mİ O DA NE? ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ MÜ’MİNLER ANCAK KARDEŞTİR ÖFKEYİ YENMEK ŞEHİDLİK VE ÇANAKKALE ZAFERİ DUA ve ÖNEMİ ALLAH SEVGİSİ KUTSAL KİTAPLAR VE KUR’AN-I KERİM’E İMAN EŞLER ARASINDAKİ SEVGİ VE SAYGININ ÖNEMİ İMÂN NAMAZ VE TADİL-İ ERKAN’IN ÖNEMİ ÖLÜM, KIYAMET, AHİRET MEVLİD KANDİLİ MEVLÜT KANDİLİ MEVLİD KANDİLİNİN MÂNÂ VE ÖNEMİ ZARARLI ALIŞKANLIKLAR SABRETMEK GÖREBİLMEKTİR MEVLANA VE YEDİ ÖĞÜDÜ İSLÂM’IN SOSYAL İNSAN YAKLAŞIMI İSLÂM’IN SOSYAL İNSAN YAKLAŞIMI HOŞGÖRÜ AHLAKI KÖTÜLÜĞE KİLİT İYİLİĞE ANAHTAR OLMAK KAN VERMEK, ORGAN BAĞIŞLAMAK CUMHURİYET İSRAF VE YOKSULLUK SEVİNCİMİZ SADECE BİR DAKİKA SÜRDÜ AHÎLİK VE TİCARET AHLÂKI CAMİLERİMİZ VE DİN GÖREVLİLERİMİZ ŞEHİTLİK VE GAZİLİK KUR’AN VE İLK EMİR “OKU” HAYATIMIZIN GAYESİ İSLAM, BARIŞLA GELEN ZAFER ZAFER BAYRAMI DEPREM VE AFETLERİN BİZE ÖĞRETTİKLERİ KADİR GECESİNİN ANLAM VE ÖNEMİ KULUN MAL İLE İMTİHANI: ZEKÂT TEMEL İBADETLERİMİZDEN ORUÇ Ramazan Ayı ve Önemi ÖKSÜZ VE YETİMİ GÖZETMEK KUR’AN’LA YAŞAMAK BİR DEĞER OLARAK AİLE SAHÂBE ve SÜNNETE BAĞLILIK KARDEŞLİK ve PAYLAŞMA İSLAM’DA SAĞLIĞA VERİLEN ÖNEM TEVAZU VE KİBİR ÇANAKKALE ZAFERİ EVLAT, EŞ VE ANNE OLARAK KADIN YEŞİLAH HAFTASI VE ZARARLI ALIŞKANLIKLAR KUR’AN-I KERİM’İ OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK SABIR EBEDİ MUTLULUK YURDU CENNET EDEP VE HAYÂ EŞLERİN HAK VE SORUMLULUKLARI SAĞLIKLI BİREY, SAĞLIKLI TOPLUM ZEKÂT VE ÖNEMİ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA