DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Cuma Hutbeleri
Cuma Hutbeleri
Giriş Tarihi : 01-01-1970 03:00

ÖLÜM, KIYAMET, AHİRET

sonrasıyla göstermektedir. Şüphesiz ki ebediyen baki olan sadece Cenab-ı Hak’tır. Geri kalan her şey fanidir. Bu fani âleme doğuş nasıl yüce yaratıcının eseri ise ölüm vesilesiyle o ebedi âleme doğuş da yine O’nun eseridir. Her iki âleme doğuşun amacı ise ayeti kerimede şöyle ifade edilir: “O, hanginizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır. O mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır

Muhterem Müslümanlar!

Ölüm kaçınılmaz bir gerçektir. Her birimiz o gerçeğe doğru yol almaktayız. Ayetteki ifadesiyle “Nerede olursanız olun ölüm size ulaşır. Sarp ve sağlam kalelerde olsanız bile.” Yaşadığımız pek çok hadise de bize ölümü hatırlatmıyor mu?  Gece ve gündüz, kış ve yaz mevsimleri, etrafımızda şahit olduğumuz vefat olayları hep birer hatırlatma değil mi? Peygamber Efendimiz de (s.a.v) “Dünyevi zevkleri kıran ölümü çokça hatırlayınız” tavsiyesinde bulunuyor. Ölümü hatırlamak, hayatı daha anlamlı hale getirir.  Çünkü bu sayede hayatın her alanını doldurma, değerlendirme isteğimiz oluşur. Ölümü zihnimizden uzaklaştırmak ise onu yok etmediği gibi hayata gösterilmesi gereken özeni de zedeler. Geçici ömrümüzü ebedi bir ömrü kazanmak için fırsat bilmenin yolunu kapatır.

       Ölüm bir yok oluş değil, Allah’a olan bir seferdir. Ölenlerin ardından okuduğumuz ayeti hatırlayalım: “Allah’tan geldik, yine O’na döneceğiz.” Bu ayet insana sonsuz bir moral kaynağıdır. Yani yokluğa, hiçliğe, boşluğa gitmiyorsunuz. Sizi yoktan var eden, ebedi hayatı size vad eden o yüce Allah’a dönüyorsunuz. Peygamberimiz (sav) de son nefeslerinde “refiki alaya” (en güzel dosta) diyerek ölümün güzelliğini ifade etmiştir.

          Aziz Mü’minler!

          Dünya hayatı geçici olduğu gibi dünyanın bizzat kendisi de fanidir.  Ölüm nasıl ki insan için dünya hayatına ilahi mührün vurulması ise kıyamet denilen büyük gün de dünyanın sonunu ifade etmektedir. Kuran’daki ifadesiyle, “her can ölümü tadacaktır”, “Kıyamet mutlaka gelecektir.”

           Ahirete dair ayet ve hadislerde bildirilen hakikatler inanmayanlar ve günahkârlar için büyük bir felaketin, müminler ve salih amel işleyenler için ise en güzel müjdelerin habercisidir. “O gün bir takım yüzler aydındır. Rablerine bakarlar. O gün bir takım yüzler de asıktır. Bel kemiklerini kıran bir felakete uğrayacaklarını anlarlar” ayeti, bir yandan müjdelerken bir yandan da uyarmıyor mu?  Orası dünya hayatının hesabının verileceği, iyilik ya da kötülüğün zerre miktarı dahi olsa karşılık bulacağı ebedi âlemdir. Peygamber Efendimiz (s.a.v), orada ömrümüzü nerede tükettiğimizin, ilmimizle neler yaptığımızın, malımızı nerede kazanıp nereye harcadığımızın ve bedenimizi nerede yıprattığımızın sorgulanacağını haber vermektedir. Günahkârların “Rabbimiz bizi dünyaya geri gönder de  (bu kez) salih amel işleyelim” diye feryat edecekleri o günde pişmanlık fayda vermeyecek, para, makam, güç devre dışı kalacak ancak selim bir kalp fayda verecektir.  

Muhterem Mü’minler!

Unutmayalım ki ebedi hayatı kazanmak için elimizdeki yegâne fırsat bu dünya hayatıdır. O elimizden çıktıktan sonra bir daha ele geçmeyecektir. Dünya hayatının en tatlı sonucu ise kul ile Rabbi arasındaki hoşnutluktur. Hutbemizi Cenab-ı Hakk’ın hoşnutluğunu vad eden, çağrıların en güzeliyle bitiriyoruz:

“Ey huzura ermiş olan nefis!

Sen O’ndan razı, O senden razı olarak Rabbine dön. Kullarıma katıl ve c

NELER SÖYLENDİ?
@
Cuma Hutbeleri

Cuma Hutbeleri

DİĞER YAZILARI KURBAN İBADETİ VE ÖNEMİ ŞİFA AYI RAMAZAN BAŞLADI MİRAC KANDİLİ İMAN VE İSTİKAMET ZAFERLERİMİZİN ARDINDAKİ RUH VE MANA MİRAS: HER HAK SAHİBİNE HAKKINI VERMEK MİRAC GECESİNDE PEYGAMBERİMİZİN YAŞADIĞI HADİSELER KADİR GECESİ KUR’ÂN İLE ŞEREFLENEN GECE AİLEDE ŞEFKAT VE NEZAKET DİLİ KESİNTİSİZ HAYIR ÇEŞMESİ: VAKIFLAR TEPKİLER ÜZERİNE DİYANETTEN DÜZELTME KURBAN BAYRAMI-- Sakarya Müftülüğü DÎN-İ MÜBÎN-İ İSLAM ÖFKEYE HÂKİM OLABİLMEK PEYGAMBERLER ALLAH’IN KUTLU ELÇİLERİDİR HİCRİ YILBAŞI NEDİR RAMAZAN MEKTEBİNİN ÖĞRETTİKLERİ VAKİT İYİLİK VAKTİ: BU RAMAZAN VE HER ZAMAN PAHA BİÇİLMEZ SERMAYE: ÖMÜR DİLİN AFETLERİ ZAMAN BİLİNCİ HZ. İBRAHİM (a.s) VE İKRAM ÖĞRETMENLERİMİZ AHİRETE İMAN AŞÛRA GÜNÜ KURBAN BAYRAMI RABBE YOLCULUK: ÖLÜM HAYAT BİR İMTİHAN YERİDİR KÖTÜ ÖRNEK OLMAMAK ORUCUN HİKMETLERİ MİRAÇ KANDİLİ VE NAMAZ GELECEĞİMİZİN TEMİNATI GENÇLİĞİMİZ ENGELLİLER ve İSLAM SİHİR VE BÜYÜ HARAMDIR ÇEVRE BİLİNCİ KONU : HOŞGÖRÜ KURBAN VE KURBİYYET KONU: CAMİ ADABI VE CAMİLERİMİZİN ÖNEMİ İBADETİN ÖZÜ İHLAS VE SAMİMİYET DOĞAL AFETLER, TEDBİR VE TEVEKKÜL DENGESİ ZEKAT VE FİTRE KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK İSLÂMÎ BİR DEĞERİMİZ: EDEB İSLÂM VE GENÇLİK TURUNCU DEVRİMİ Mİ O DA NE? ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ MÜ’MİNLER ANCAK KARDEŞTİR ÖFKEYİ YENMEK ŞEHİDLİK VE ÇANAKKALE ZAFERİ DUA ve ÖNEMİ ALLAH SEVGİSİ KUTSAL KİTAPLAR VE KUR’AN-I KERİM’E İMAN EŞLER ARASINDAKİ SEVGİ VE SAYGININ ÖNEMİ İMÂN NAMAZ VE TADİL-İ ERKAN’IN ÖNEMİ MEVLİD KANDİLİ MEVLÜT KANDİLİ MEVLİD KANDİLİNİN MÂNÂ VE ÖNEMİ ZARARLI ALIŞKANLIKLAR GEÇMİŞİN MUHASEBESİ VE ZAMAN SABRETMEK GÖREBİLMEKTİR MEVLANA VE YEDİ ÖĞÜDÜ İSLÂM’IN SOSYAL İNSAN YAKLAŞIMI İSLÂM’IN SOSYAL İNSAN YAKLAŞIMI HOŞGÖRÜ AHLAKI KÖTÜLÜĞE KİLİT İYİLİĞE ANAHTAR OLMAK KAN VERMEK, ORGAN BAĞIŞLAMAK CUMHURİYET İSRAF VE YOKSULLUK SEVİNCİMİZ SADECE BİR DAKİKA SÜRDÜ AHÎLİK VE TİCARET AHLÂKI CAMİLERİMİZ VE DİN GÖREVLİLERİMİZ ŞEHİTLİK VE GAZİLİK KUR’AN VE İLK EMİR “OKU” HAYATIMIZIN GAYESİ İSLAM, BARIŞLA GELEN ZAFER ZAFER BAYRAMI DEPREM VE AFETLERİN BİZE ÖĞRETTİKLERİ KADİR GECESİNİN ANLAM VE ÖNEMİ KULUN MAL İLE İMTİHANI: ZEKÂT TEMEL İBADETLERİMİZDEN ORUÇ Ramazan Ayı ve Önemi ÖKSÜZ VE YETİMİ GÖZETMEK KUR’AN’LA YAŞAMAK BİR DEĞER OLARAK AİLE SAHÂBE ve SÜNNETE BAĞLILIK KARDEŞLİK ve PAYLAŞMA İSLAM’DA SAĞLIĞA VERİLEN ÖNEM TEVAZU VE KİBİR ÇANAKKALE ZAFERİ EVLAT, EŞ VE ANNE OLARAK KADIN YEŞİLAH HAFTASI VE ZARARLI ALIŞKANLIKLAR KUR’AN-I KERİM’İ OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK SABIR EBEDİ MUTLULUK YURDU CENNET EDEP VE HAYÂ EŞLERİN HAK VE SORUMLULUKLARI SAĞLIKLI BİREY, SAĞLIKLI TOPLUM ZEKÂT VE ÖNEMİ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA