DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Cuma Hutbeleri
Cuma Hutbeleri
Giriş Tarihi : 01-01-1970 03:00

İMÂN

İman; tasdik etmek, bir şeyin doğru olduğuna inanmak, boyun eğmek, güvenmek anlamlarına gelir. Dini ıstılah olarak Allah’a (c.c.) ve Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sas) Allah tarafından haber verdiği kesin olarak belli olan şeylerin doğru olduğuna tereddütsüz inanmak, bunların hak ve doğru olduğunu şüphesiz bir şekilde tasdik etmek demektir.

       İnanmamız farz olan altı iman esası vardır. Bunlar amentü duasından da bildiğimiz, Allah’ın varlığına ve birliğine inanmak, Allah’ın peygamberlerine inanmak, Allah’ın kitaplarına inanmak, Allah’ın meleklerine inanmak, kaza ve kadere inanmak, öldükten sonra ahirette tekrar dirileceğimize inanmaktır.

       Aziz Kardeşlerim!

       İmanın kabul olma şartları vardır. Öncelikle iman esaslarına şüphe etmeden kesin bir şekilde inanılmalıdır. Şüpheyle iman bağdaşmaz. Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de “Mü’minler ancak Allah’a ve Peygamberine iman eden, sonra şüpheye düşmeyen, Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihat eden kimselerdir. İşte doğru olanlar bunlardır” buyurmaktadır. İmanın devamı ve daimi olması için şüpheden uzak durulmalıdır.

       İman esaslarının tamamına aynı anda inanmalıyız. İman bütünlük ister. Rabbimiz Nisa süresi 150. ve 151. ayetlerde peygamberlerden bir kısmına inanıp bir kısmına inanmayanları “hakiki kâfir” olarak nitelendirmektedir. Biz Müslümanlar bütün peygamberlerin Allah tarafından farklı zamanlarda gönderildiğine inanırız. Allah’ın gönderdiği son Peygamber Hz. Muhammed’tir ve artık onun getirdiklerine inanmak farzdır. Şu dönemde hala geçmiş peygamberlerin getirdiklerine uymaya çalışanlar doğru yolda değildirler.

       Muhterem kardeşlerim!

       İman esasları kalp ile tasdik edilmelidir. İmanın yeri kalptir. Ayette Rabbimiz, “İnsanlardan Allah’a ve Ahiret gününe iman ettik diyen kimseler vardır. Halbuki onlar mü’min değillerdir” buyurmaktadır. Çünkü dil ile iman ettim demek yeterli olmayıp kalp ile de mutmain olarak iman edilmesi gerekir. İman ettim deyip kalben inanmayan kimselere “münafık” denilir.

       Aziz Kardeşlerim!

       İmanına şirk karıştıran kimselerin imanı da ibadetleri de geçerli değildir. Şirk en büyük günahtır. Allah’a Rab ve ilah oluşunda, sıfatlarında, zatında, ona yapılan ibadetlerde ortak koşmak şirktir. Rabbimiz Yüce kitabımızda “İman edenler ve imanlarına zulüm (şirk) karıştırmayanlar var ya, işte güven onlarındır ve hidayete ermiş olanlar da onlardır” buyurmaktadır.  

       Ayetleri ve dini hükümleri inkâr edip kabul etmemek imana manidir. Hatta bir ayeti ya da dini bir hükmü, helal ve haramı beğenmemek, küçümsemek, hafife ve alaya almak da imana engeldir. Ayetleri ve dini hükümleri alaya alanlar mü’min değillerdir. Rabbimiz yüce kitabımızda, “…Onlar Rablerinin ayetlerini ve O’na kavuşacaklarını inkâr eden, böylece amelleri boşa çıkan, bu yüzden kıyamet gününde amelleri için bir terazi kurmayacağımız kimselerdir. İşte böyle inkâr etmeleri, ayetlerimi alaya almaları yüzünden onların cezası cehennemdir” buyurmaktadır.

       Muhterem Mü’minler!

       İmanın amelle ilişkisi vardır. Bir kişi iman esaslarına inanıyorsa artık hayatını Allah’ın rızası yönünde düzenlemelidir. İmanımızın gücü buna yetmelidir. Eğer inancımız ibadetlerimizi yerine getirmemize yetecek derecede güçlü değilse, kendimizi mutlaka bir muhasebeye çekmeliyiz.

NELER SÖYLENDİ?
@
Cuma Hutbeleri

Cuma Hutbeleri

DİĞER YAZILARI ŞİFA AYI RAMAZAN BAŞLADI MİRAC KANDİLİ İMAN VE İSTİKAMET ZAFERLERİMİZİN ARDINDAKİ RUH VE MANA MİRAS: HER HAK SAHİBİNE HAKKINI VERMEK MİRAC GECESİNDE PEYGAMBERİMİZİN YAŞADIĞI HADİSELER KADİR GECESİ KUR’ÂN İLE ŞEREFLENEN GECE AİLEDE ŞEFKAT VE NEZAKET DİLİ KESİNTİSİZ HAYIR ÇEŞMESİ: VAKIFLAR TEPKİLER ÜZERİNE DİYANETTEN DÜZELTME KURBAN BAYRAMI-- Sakarya Müftülüğü DÎN-İ MÜBÎN-İ İSLAM ÖFKEYE HÂKİM OLABİLMEK PEYGAMBERLER ALLAH’IN KUTLU ELÇİLERİDİR HİCRİ YILBAŞI NEDİR RAMAZAN MEKTEBİNİN ÖĞRETTİKLERİ VAKİT İYİLİK VAKTİ: BU RAMAZAN VE HER ZAMAN PAHA BİÇİLMEZ SERMAYE: ÖMÜR DİLİN AFETLERİ ZAMAN BİLİNCİ HZ. İBRAHİM (a.s) VE İKRAM ÖĞRETMENLERİMİZ AHİRETE İMAN AŞÛRA GÜNÜ KURBAN BAYRAMI RABBE YOLCULUK: ÖLÜM HAYAT BİR İMTİHAN YERİDİR KÖTÜ ÖRNEK OLMAMAK ORUCUN HİKMETLERİ MİRAÇ KANDİLİ VE NAMAZ GELECEĞİMİZİN TEMİNATI GENÇLİĞİMİZ ENGELLİLER ve İSLAM SİHİR VE BÜYÜ HARAMDIR ÇEVRE BİLİNCİ KONU : HOŞGÖRÜ KURBAN VE KURBİYYET KONU: CAMİ ADABI VE CAMİLERİMİZİN ÖNEMİ İBADETİN ÖZÜ İHLAS VE SAMİMİYET DOĞAL AFETLER, TEDBİR VE TEVEKKÜL DENGESİ ZEKAT VE FİTRE KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK İSLÂMÎ BİR DEĞERİMİZ: EDEB İSLÂM VE GENÇLİK TURUNCU DEVRİMİ Mİ O DA NE? ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ MÜ’MİNLER ANCAK KARDEŞTİR ÖFKEYİ YENMEK ŞEHİDLİK VE ÇANAKKALE ZAFERİ DUA ve ÖNEMİ ALLAH SEVGİSİ KUTSAL KİTAPLAR VE KUR’AN-I KERİM’E İMAN EŞLER ARASINDAKİ SEVGİ VE SAYGININ ÖNEMİ NAMAZ VE TADİL-İ ERKAN’IN ÖNEMİ ÖLÜM, KIYAMET, AHİRET MEVLİD KANDİLİ MEVLÜT KANDİLİ MEVLİD KANDİLİNİN MÂNÂ VE ÖNEMİ ZARARLI ALIŞKANLIKLAR GEÇMİŞİN MUHASEBESİ VE ZAMAN SABRETMEK GÖREBİLMEKTİR MEVLANA VE YEDİ ÖĞÜDÜ İSLÂM’IN SOSYAL İNSAN YAKLAŞIMI İSLÂM’IN SOSYAL İNSAN YAKLAŞIMI HOŞGÖRÜ AHLAKI KÖTÜLÜĞE KİLİT İYİLİĞE ANAHTAR OLMAK KAN VERMEK, ORGAN BAĞIŞLAMAK CUMHURİYET İSRAF VE YOKSULLUK SEVİNCİMİZ SADECE BİR DAKİKA SÜRDÜ AHÎLİK VE TİCARET AHLÂKI CAMİLERİMİZ VE DİN GÖREVLİLERİMİZ ŞEHİTLİK VE GAZİLİK KUR’AN VE İLK EMİR “OKU” HAYATIMIZIN GAYESİ İSLAM, BARIŞLA GELEN ZAFER ZAFER BAYRAMI DEPREM VE AFETLERİN BİZE ÖĞRETTİKLERİ KADİR GECESİNİN ANLAM VE ÖNEMİ KULUN MAL İLE İMTİHANI: ZEKÂT TEMEL İBADETLERİMİZDEN ORUÇ Ramazan Ayı ve Önemi ÖKSÜZ VE YETİMİ GÖZETMEK KUR’AN’LA YAŞAMAK BİR DEĞER OLARAK AİLE SAHÂBE ve SÜNNETE BAĞLILIK KARDEŞLİK ve PAYLAŞMA İSLAM’DA SAĞLIĞA VERİLEN ÖNEM TEVAZU VE KİBİR ÇANAKKALE ZAFERİ EVLAT, EŞ VE ANNE OLARAK KADIN YEŞİLAH HAFTASI VE ZARARLI ALIŞKANLIKLAR KUR’AN-I KERİM’İ OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK SABIR EBEDİ MUTLULUK YURDU CENNET EDEP VE HAYÂ EŞLERİN HAK VE SORUMLULUKLARI SAĞLIKLI BİREY, SAĞLIKLI TOPLUM ZEKÂT VE ÖNEMİ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA