DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Cuma Hutbeleri
Cuma Hutbeleri
Giriş Tarihi : 01-01-1970 03:00

MEVLİD KANDİLİ

Önümüzdeki Çarşamba gününü Perşembeye’ye bağlayan gece Yüce Yaratıcı'nın insanlığa gönderdiği son rahmet elçisi, ilahi vahyin tamamlayıcısı olan Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav)’in doğumunun yıl dönümüdür.

 Aziz mü’minler!

O’nun dünyayı şereflendireceği güne kadar beyazın siyahtan, gecenin gündüzden farkı yoktu; hayatın gayesi, yaratılışın mânâsı silinmiş, yok olmuştu. Dünyanın her tarafında cehalet, zulüm ve ahlâksızlık artmış, bir olan Allah inancı unutulmuş, insanlık korkunç ve karanlık bir uçuruma düşmüştü. Bu durumu Merhum Mehmet Akif;

“Buhranlar içindeydi, bugünden de beterdi.

Sırtlanları geçmişti beşer yırtıcılıkta; 

Dişsiz mi bir insan, onu kardeşleri yerdi” sözleriyle dile getirmiştir.

O'nun dünyaya gelmesiyle, insanlık için yepyeni bir gün doğdu, aydınlık bir devir açıldı.

O’nun eşyaya kattığı anlam ile zulmet perdesi aralandı, geceler gündüz oldu; kâinat kelime kelime; cümle cümle, okunur bir kitap haline geldi ve her şey âdetâ yeniden dirildi ve gerçek değerini buldu. Şairin deyimiyle;

“Yaradılmış cümle oldu şaduman

Gam gidüp âlem yeniden buldu can.

Sevgili Kardeşlerim !

Peygamberimiz (sav)'in doğum yıldönümünü anmak; O'nun elçiliğini, insanlığa getirdiği mesajları anlamak yüksek ahlakını özümsemek ve sünnetine uyma kararlılığımızı tazelemektir. Allah (c.c.)'ın "Ve şüphesiz sen, pek büyük bir ahlak üzerindesin." ayetiyle övdüğü Resulullah (sav)'ın üstün ahlakıyla ahlaklanmaya çalışmaktır. Nitekim Kur'ân-ı Kerîm'de: "Allah'ın rasûlünde sizin için Allah’a ve ahiret gününe iman edenler için  güzel bir örnek vardır" buyrulmuştur.

Değerli Mü’minler!

Allah’a ve peygamberine olan sevgimiz, Allah’ın emirlerine uymayı ve yasaklarından kaçınmayı ve rasulüne tabi olmayı gerektirir. Nitekim Kuran’ı Kerim bu sevgiyi ispatlamanın yolunun Rasulullah’a (sav) itaatten geçtiğini şöyle vurgular: "De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın Allah çok merhametli ve bağışlayıcıdır.” Bir başka ayeti kerimede ise "Kim Peygambere itâat ederse, gerçekte Allah'a itâat etmistir." Buyurulur.

Bir fazilet güneşi ve hidâyet meş’alesi olan sevgili peygamberimiz bizlere neler öğretmiş, neleri emretmiş neleri yasaklamıştır? Efendimiz (sav) insanlığın madden ve manen ayakta kalması için gereken tüm kodları bizlere öğretmiştir. Tüm ilkeleri bize vaz‘etmiştir. “İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de gerçek manada iman etmiş olamazsınız” buyurarak, birbirimizi sevmeyi imanın bir gereği saymış. Toplumun salimen ayakta kalmasının en temel ilkesini bildirmiştir. Yine O,  bizlere Yüce Allah’a iman edip O’nu içtenlikle sevmeyi, O’na bağlanarak ibadetlerle hayatımızı anlamlı kılmayı, doğruluğu dürüstlüğü, adaleti, emanete riayeti, hoşgörüyü, bağışlayıcı olmayı, sabrı ve tevazuyu herkesin ve her şeyin hakkını gözetmeyi, komşuluk ve  akrabalık bağlarına özen göstermeyi, zayıf ve muhtaçlara yardım etmeyi, yetim ve kimsesiz çocuklara kol kanat germeyi, iyilikte yarışmayı, insanlara faydalı olmayı öğütlemiştir. Buna karşılık yapılan iyiliği başa kakmanın, yalan söylemenin, gıybetin haset etmenin, kibrin, riyakarlığın ve suizannın da kötü davranışlar olduğunu ve bunlardan uzak durmamızı istemiştir. Bize düşen de Rasulullah Efendimizin (sav) bizden yine bizim dünyevî ve uhrevî saadetimiz adına istediği şeyleri yerine getirmektir. Yüce Rabbimiz şu ayeti kerimede buna çok açık bir şekilde değinmiştir: "…Peygamber size neyi getirmiş ve emretmişse, onu alın (yapın); neyi yasaklamış ise, ondan sakının."

Muhterem Mü’minler!

Kandiller; kendimizi hesaba çekme, samimi bir tevbe ve dua ile nefislerimizi arındırma ve nefsin yanıltıcı istek ve arzularından kurtulup yeniden Allah’a yönelme imkanı sunan mübarek zaman dilimleridir. Bu anlayışla gelin Mevlid kandilini bir fırsata dönüştürelim ve Allah Rasulü’nün bize getirdiği Kur’an’a ve O’nun sünnetine bir daha sarılalım, onları hayat düsturumuz haline getirelim.

Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin Mevlid Kandilini kutluyor ve bütün insanlığa, sevgi, huzur ve barış getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

NELER SÖYLENDİ?
@
Cuma Hutbeleri

Cuma Hutbeleri

DİĞER YAZILARI KURBAN İBADETİ VE ÖNEMİ ŞİFA AYI RAMAZAN BAŞLADI MİRAC KANDİLİ İMAN VE İSTİKAMET ZAFERLERİMİZİN ARDINDAKİ RUH VE MANA MİRAS: HER HAK SAHİBİNE HAKKINI VERMEK MİRAC GECESİNDE PEYGAMBERİMİZİN YAŞADIĞI HADİSELER KADİR GECESİ KUR’ÂN İLE ŞEREFLENEN GECE AİLEDE ŞEFKAT VE NEZAKET DİLİ KESİNTİSİZ HAYIR ÇEŞMESİ: VAKIFLAR TEPKİLER ÜZERİNE DİYANETTEN DÜZELTME KURBAN BAYRAMI-- Sakarya Müftülüğü DÎN-İ MÜBÎN-İ İSLAM ÖFKEYE HÂKİM OLABİLMEK PEYGAMBERLER ALLAH’IN KUTLU ELÇİLERİDİR HİCRİ YILBAŞI NEDİR RAMAZAN MEKTEBİNİN ÖĞRETTİKLERİ VAKİT İYİLİK VAKTİ: BU RAMAZAN VE HER ZAMAN PAHA BİÇİLMEZ SERMAYE: ÖMÜR DİLİN AFETLERİ ZAMAN BİLİNCİ HZ. İBRAHİM (a.s) VE İKRAM ÖĞRETMENLERİMİZ AHİRETE İMAN AŞÛRA GÜNÜ KURBAN BAYRAMI RABBE YOLCULUK: ÖLÜM HAYAT BİR İMTİHAN YERİDİR KÖTÜ ÖRNEK OLMAMAK ORUCUN HİKMETLERİ MİRAÇ KANDİLİ VE NAMAZ GELECEĞİMİZİN TEMİNATI GENÇLİĞİMİZ ENGELLİLER ve İSLAM SİHİR VE BÜYÜ HARAMDIR ÇEVRE BİLİNCİ KONU : HOŞGÖRÜ KURBAN VE KURBİYYET KONU: CAMİ ADABI VE CAMİLERİMİZİN ÖNEMİ İBADETİN ÖZÜ İHLAS VE SAMİMİYET DOĞAL AFETLER, TEDBİR VE TEVEKKÜL DENGESİ ZEKAT VE FİTRE KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK İSLÂMÎ BİR DEĞERİMİZ: EDEB İSLÂM VE GENÇLİK TURUNCU DEVRİMİ Mİ O DA NE? ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ MÜ’MİNLER ANCAK KARDEŞTİR ÖFKEYİ YENMEK ŞEHİDLİK VE ÇANAKKALE ZAFERİ DUA ve ÖNEMİ ALLAH SEVGİSİ KUTSAL KİTAPLAR VE KUR’AN-I KERİM’E İMAN EŞLER ARASINDAKİ SEVGİ VE SAYGININ ÖNEMİ İMÂN NAMAZ VE TADİL-İ ERKAN’IN ÖNEMİ ÖLÜM, KIYAMET, AHİRET MEVLÜT KANDİLİ MEVLİD KANDİLİNİN MÂNÂ VE ÖNEMİ ZARARLI ALIŞKANLIKLAR GEÇMİŞİN MUHASEBESİ VE ZAMAN SABRETMEK GÖREBİLMEKTİR MEVLANA VE YEDİ ÖĞÜDÜ İSLÂM’IN SOSYAL İNSAN YAKLAŞIMI İSLÂM’IN SOSYAL İNSAN YAKLAŞIMI HOŞGÖRÜ AHLAKI KÖTÜLÜĞE KİLİT İYİLİĞE ANAHTAR OLMAK KAN VERMEK, ORGAN BAĞIŞLAMAK CUMHURİYET İSRAF VE YOKSULLUK SEVİNCİMİZ SADECE BİR DAKİKA SÜRDÜ AHÎLİK VE TİCARET AHLÂKI CAMİLERİMİZ VE DİN GÖREVLİLERİMİZ ŞEHİTLİK VE GAZİLİK KUR’AN VE İLK EMİR “OKU” HAYATIMIZIN GAYESİ İSLAM, BARIŞLA GELEN ZAFER ZAFER BAYRAMI DEPREM VE AFETLERİN BİZE ÖĞRETTİKLERİ KADİR GECESİNİN ANLAM VE ÖNEMİ KULUN MAL İLE İMTİHANI: ZEKÂT TEMEL İBADETLERİMİZDEN ORUÇ Ramazan Ayı ve Önemi ÖKSÜZ VE YETİMİ GÖZETMEK KUR’AN’LA YAŞAMAK BİR DEĞER OLARAK AİLE SAHÂBE ve SÜNNETE BAĞLILIK KARDEŞLİK ve PAYLAŞMA İSLAM’DA SAĞLIĞA VERİLEN ÖNEM TEVAZU VE KİBİR ÇANAKKALE ZAFERİ EVLAT, EŞ VE ANNE OLARAK KADIN YEŞİLAH HAFTASI VE ZARARLI ALIŞKANLIKLAR KUR’AN-I KERİM’İ OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK SABIR EBEDİ MUTLULUK YURDU CENNET EDEP VE HAYÂ EŞLERİN HAK VE SORUMLULUKLARI SAĞLIKLI BİREY, SAĞLIKLI TOPLUM ZEKÂT VE ÖNEMİ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA