DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Cuma Hutbeleri
Cuma Hutbeleri
Giriş Tarihi : 01-01-1970 03:00

DEPREM VE AFETLERİN BİZE ÖĞRETTİKLERİ

TARİH           :          17.08.2012


 Muhterem Mü’minler!


Kâinatta cereyan eden hiçbir hadise yoktur ki, Allah’ın ezeli ilmiyle olmasın. Rabbimiz, sonsuz kudretiyle yarattıklarını her an sevk ve idare etmektedir. Bu gerçek Kur’an’da şöyle ifade ediliyor: “Gaybın anahtarları yalnızca O’nun katındadır. Onları ancak O bilir. O, karada ve denizde ne varsa bilir. Onun ilmi dışında bir yaprak bile düşmez. O, yerin karanlıkları içindeki tek bir taneyi bile bilir. Yaş ve kuru ne varsa hepsi apaçık bir kitaptadır.”


Değerli Müminler!


Doğal afetlere çok müsait bir coğrafi bölgede yaşayan bizler, tabii afet bilincine sahip olarak deprem, sel, yangın ve salgın hastalıklara karşı tedbir alarak hazırlıklı olmak durumundayız. Ülkemizde ve dünyada meydana gelen, doğal afetlerin sonucu olarak ortaya çıkan ölümlerin birçoğu, insanların kendi üzerlerine düşen tedbirleri almamalarından kaynaklanmaktadır. Bu davranış bazen de yanlış tevekkül inancından beslenmektedir. Hâlbuki hayatı bizlere en güzel örnek olan sevgili Peygamberimiz, kendisine nasıl tevekkül etmesi gerektiğini soran bir kişiye, “Deveni bağla sonra tevekkül et” buyurarak, her hususta tedbirli davranmamız gerektiğine işaret etmiştir.


Deprem bölgesinde yaşayan bizlere düşen görev, tedbirli ve hazırlıklı olmaktır. Bina yaparken önce gerekli araştırmalar yapılmalı,  zaruret olmadıkça deprem bölgelerine binalar yapılmamalı, şayet yapılması gerekiyorsa, bu takdirde binaları depreme dayanıklı hale getirmeli, uzmanların tavsiyelerine uyulmalı ve  “Deprem öldürmez, ihmal öldürür” özdeyişi akıldan çıkarılmamalıdır.


Muhterem Mü’minler!


Allah Teala, bütün varlıkları insanların hizmetine sunmuştur. Ancak onlardan istifade etmede aklı ve bilimi kullanmak gerekir.  Yağmurların faydası herkesin malumudur, ancak ağaçları ve ormanları yok ettiğinde, yağmurların rahmet yerine felakete dönüştüğü de bir gerçektir. Dere yataklarına ev yapmak veya heyelan bölgesini yerleşim alanı olarak seçmek, açık bir tedbirsizliktir. O halde doğal afetler sonucu ölüme sebebiyet verecek her şeyden titizlikle sakınmak hepimiz için dini ve insani bir görevdir. İnsanlar tabiattaki sistemi bozmamalı, onu tahrip etmemelidir. Cenab-ı Allah: “(Mallarınızı) Allah yolunda harcayın. Kendi kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik edin. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever.” “Başınıza her ne musibet gelirse, kendi yaptıklarınız yüzündendir… ” buyurarak, insanların tabiatı tahrip etmelerinin bedelini ödeyeceklerini beyan etmiştir.Aziz Müminler!


Alacağımız tedbirlerle afetleri tamamen ortadan kaldıramayabiliriz. Ancak onların sonuçlarını hafifletebilir, maddi ve manevi zararlarını azaltabiliriz. Alınan bütün tedbirlere rağmen bela ve musibetlerle karşılaşırsak, kul olarak görevimiz metanet göstermek ve sabırlı olmaktır. Zira Müslüman, her şeyin Allah’tan geldiğine inanıp denendiğinin bilincinde olmalıdır. Nitekim Rabbimiz, “Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele.” buyurmaktadır.


Doğal afetler karşısındaki hata ve ihmalleri, yanlış tevekkül ve kader anlayışına bağlamak doğru değildir.  Şu hadise bizim için güzel bir örnektir: Bir gün Hz. Ömer (r.a.) hastalık tehlikesi arz eden bir yere gitmekten vazgeçti. Kendisine Allahın kaderinden mi kaçıyorsun, diye sorulduğunda: “Evet Allah’ın kaderinden yine Allah’ın kaderine kaçıyorum.” diye cevap verdi.


Müslüman, her konuda elinden geldiği kadar çalışmalı, sebeplere sarılmalı, fakat sebeplerin tesirini Allah’tan beklemelidir. Tevekkül de bu demektir.


Cenab-ı Hak her türlü doğal afetlerden, bela ve musibetlerden bölgemizi, ülkemizi, İslam âlemini ve bütün insanlığı muhafaza eylesin.

NELER SÖYLENDİ?
@
Cuma Hutbeleri

Cuma Hutbeleri

DİĞER YAZILARI ŞİFA AYI RAMAZAN BAŞLADI MİRAC KANDİLİ İMAN VE İSTİKAMET ZAFERLERİMİZİN ARDINDAKİ RUH VE MANA MİRAS: HER HAK SAHİBİNE HAKKINI VERMEK MİRAC GECESİNDE PEYGAMBERİMİZİN YAŞADIĞI HADİSELER KADİR GECESİ KUR’ÂN İLE ŞEREFLENEN GECE AİLEDE ŞEFKAT VE NEZAKET DİLİ KESİNTİSİZ HAYIR ÇEŞMESİ: VAKIFLAR TEPKİLER ÜZERİNE DİYANETTEN DÜZELTME KURBAN BAYRAMI-- Sakarya Müftülüğü DÎN-İ MÜBÎN-İ İSLAM ÖFKEYE HÂKİM OLABİLMEK PEYGAMBERLER ALLAH’IN KUTLU ELÇİLERİDİR HİCRİ YILBAŞI NEDİR RAMAZAN MEKTEBİNİN ÖĞRETTİKLERİ VAKİT İYİLİK VAKTİ: BU RAMAZAN VE HER ZAMAN PAHA BİÇİLMEZ SERMAYE: ÖMÜR DİLİN AFETLERİ ZAMAN BİLİNCİ HZ. İBRAHİM (a.s) VE İKRAM ÖĞRETMENLERİMİZ AHİRETE İMAN AŞÛRA GÜNÜ KURBAN BAYRAMI RABBE YOLCULUK: ÖLÜM HAYAT BİR İMTİHAN YERİDİR KÖTÜ ÖRNEK OLMAMAK ORUCUN HİKMETLERİ MİRAÇ KANDİLİ VE NAMAZ GELECEĞİMİZİN TEMİNATI GENÇLİĞİMİZ ENGELLİLER ve İSLAM SİHİR VE BÜYÜ HARAMDIR ÇEVRE BİLİNCİ KONU : HOŞGÖRÜ KURBAN VE KURBİYYET KONU: CAMİ ADABI VE CAMİLERİMİZİN ÖNEMİ İBADETİN ÖZÜ İHLAS VE SAMİMİYET DOĞAL AFETLER, TEDBİR VE TEVEKKÜL DENGESİ ZEKAT VE FİTRE KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK İSLÂMÎ BİR DEĞERİMİZ: EDEB İSLÂM VE GENÇLİK TURUNCU DEVRİMİ Mİ O DA NE? ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ MÜ’MİNLER ANCAK KARDEŞTİR ÖFKEYİ YENMEK ŞEHİDLİK VE ÇANAKKALE ZAFERİ DUA ve ÖNEMİ ALLAH SEVGİSİ KUTSAL KİTAPLAR VE KUR’AN-I KERİM’E İMAN EŞLER ARASINDAKİ SEVGİ VE SAYGININ ÖNEMİ İMÂN NAMAZ VE TADİL-İ ERKAN’IN ÖNEMİ ÖLÜM, KIYAMET, AHİRET MEVLİD KANDİLİ MEVLÜT KANDİLİ MEVLİD KANDİLİNİN MÂNÂ VE ÖNEMİ ZARARLI ALIŞKANLIKLAR GEÇMİŞİN MUHASEBESİ VE ZAMAN SABRETMEK GÖREBİLMEKTİR MEVLANA VE YEDİ ÖĞÜDÜ İSLÂM’IN SOSYAL İNSAN YAKLAŞIMI İSLÂM’IN SOSYAL İNSAN YAKLAŞIMI HOŞGÖRÜ AHLAKI KÖTÜLÜĞE KİLİT İYİLİĞE ANAHTAR OLMAK KAN VERMEK, ORGAN BAĞIŞLAMAK CUMHURİYET İSRAF VE YOKSULLUK SEVİNCİMİZ SADECE BİR DAKİKA SÜRDÜ AHÎLİK VE TİCARET AHLÂKI CAMİLERİMİZ VE DİN GÖREVLİLERİMİZ ŞEHİTLİK VE GAZİLİK KUR’AN VE İLK EMİR “OKU” HAYATIMIZIN GAYESİ İSLAM, BARIŞLA GELEN ZAFER ZAFER BAYRAMI KADİR GECESİNİN ANLAM VE ÖNEMİ KULUN MAL İLE İMTİHANI: ZEKÂT TEMEL İBADETLERİMİZDEN ORUÇ Ramazan Ayı ve Önemi ÖKSÜZ VE YETİMİ GÖZETMEK KUR’AN’LA YAŞAMAK BİR DEĞER OLARAK AİLE SAHÂBE ve SÜNNETE BAĞLILIK KARDEŞLİK ve PAYLAŞMA İSLAM’DA SAĞLIĞA VERİLEN ÖNEM TEVAZU VE KİBİR ÇANAKKALE ZAFERİ EVLAT, EŞ VE ANNE OLARAK KADIN YEŞİLAH HAFTASI VE ZARARLI ALIŞKANLIKLAR KUR’AN-I KERİM’İ OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK SABIR EBEDİ MUTLULUK YURDU CENNET EDEP VE HAYÂ EŞLERİN HAK VE SORUMLULUKLARI SAĞLIKLI BİREY, SAĞLIKLI TOPLUM ZEKÂT VE ÖNEMİ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA