DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Cuma Hutbeleri
Cuma Hutbeleri
Giriş Tarihi : 01-01-1970 03:00

KULUN MAL İLE İMTİHANI: ZEKÂT

TARİH:            03.08.2012


Muhterem Müslümanlar!


İslamiyet, her alanda orta yolu teşvik ettiği gibi kulun dünyalık mal peşinde koşmasında ve servet biriktirmesinde de bu dengeyi muhafaza etmiştir. Allah Teâlâ, ihsan ettiği nimetleriyle insana lütufta bulunmuş ve her bir nimeti için onu sorumlu tutmuştur. Kuluna malı, mülkü, serveti hibe eden Allah, bununla kulunun önüne adeta bir sınav kâğıdı koyarak imtihanını başlatmış, Kur’an-ı Kerim’de de bu gerçeği şöyle ifade buyurmuştur: Biliniz ki, mallarınız ve çocuklarınız birer imtihan sebebidir ve büyük mükâfat Allah ın katındadır


Muhterem Müslümanlar!


Sözlükte "artma, çoğalma, temizlik, bereket, iyi hal ve övgü" anlamlarına gelen zekât, dinî bir terim olarak, belli malların yine belli bir kısmının Allah rızası için muayyen kişilere verilmesi demektir.[1] Zekât, İslâm ın beş temel esasından biri olup, hicretin ikinci yılında Medine de farz kılınmıştır. Kur ân-ı Kerim de; “Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin.”  buyrulmaktadır.


Değerli Müminler!


Dinimiz zenginlerin ve fakirlerin birbirine ilgisiz kalarak yaşamasını doğru ve insanî bulmamıştır. Yüce kitabımızda cennet ehli muttakiler tanıtılırken, onların dünyada güzel davranan kimseler olduğu belirtilmekte ve “Onların mallarında muhtaç ve mahrum durumda olanların hakkı vardır” denilmektedir. Ayette Allah (c.c) zekâtın muhtaçlara ve fakirlere yönelik verilen bir lütuf değil bizzat hak olduğunu vurgulamaktadır.


Allah’ın (c.c) kendilerine verdiği nimetler sayesinde Nemrut gibi kimi insanlar, bizzat o mülkü bağışlayan Allah hakkında tartışmaya girer, kimileri Karun gibi bu malın kendi bilgi ve becerisinden kaynaklandığını iddia eder, kimileri de Ebu Leheb gibi kibirlenme aracı görür ve cimrilik ederler. Bakınız Cenabı Hakk bir ayeti kerimede ne buyurmaktadır: “Allah’ın kendilerine lütfundan verdiği nimetlerde cimrilik edenler, bunun, kendileri için hayırlı olduğunu sanmasınlar. Hayır! O kendileri için bir şerdir. Cimrilik ettikleri şey kıyamet gününde boyunlarına dolanacaktır. Göklerin ve yerin mirası Allah’ındır.”


Öte yandan, insanların fakirlere bu haklarını ahlâkî bir incelik ve güzellik içinde ödemeleri gerektiğine işaret edilmek üzere şöyle buyrulur: “Güzel bir söz ve bağışlama, eziyete dönüşen sadakadan daha hayırlıdır. Allah zengin ve halimdir. Ey insanlar! Zekât dâhil, her türlü sadakanızı, başa kakmak ve eziyete dönüştürmek suretiyle boşa çıkarmayın. Bu, inanmadığı halde malını gösteriş için harcayan kişinin tutumudur.”


Değerli Müminler!


Bir Müslüman zekât ibadetini, öncelikle, kendisine nimetler ihsan eden Rabbine bir şükran borcu olarak eda eder; fakirlere zekât vermek suretiyle de diğer kardeşlerine karşı kalbinde hissettiği sevgi ve merhameti eyleme dönüştürmüş olur. Zekât, bütün Müslümanların birbirlerini düşünen kardeşler olduklarını hissettirir. Aynı zamanda sözlüklerdeki temizlenme anlamıyla zekât, Müslümanların ruhlarını cimrilik ve bencillik gibi kötü huylardan, mallarını da fakirlerin haklarından temizler.


Zekât ibadetini yerine getiren müminler, ahirette karşılığını mutlaka alacaklardır. Rabbimiz bir ayeti kerimede şöyle buyurmaktadır:  “Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin. Kendiniz için her ne iyilik işlemiş olursanız, Allah katında onu bulursunuz. Şüphesiz Allah bütün yaptıklarınızı görür.”


Bunun yanı sıra zekâtı verilmeyen malların ahirette azaba sebep olacağı ifade edilerek şöyle buyrulmaktadır. Altın ve gümüşü biriktirip gizleyerek onları Allah yolunda harcamayanları elem dolu bir azapla müjdele.


Aziz Müslümanlar!


Çok iyi bilinmelidir ki, hiç kimse zekât verdiği için fakir düşmemiştir; aksine malı zekâtla bereketlenmiştir. Şu halde kıymetli müminler! Malın hiçbir fayda sağlamayacağı o kıyamet günü için sorumluluğumuzu yerine getirelim.


Cenâb-ı Hak, vereceğiniz zekâtları ve her türlü hayır ve hasenatınızı kabullerin en güzeliyle makbul eylesin.
 

NELER SÖYLENDİ?
@
Cuma Hutbeleri

Cuma Hutbeleri

DİĞER YAZILARI ŞİFA AYI RAMAZAN BAŞLADI MİRAC KANDİLİ İMAN VE İSTİKAMET ZAFERLERİMİZİN ARDINDAKİ RUH VE MANA MİRAS: HER HAK SAHİBİNE HAKKINI VERMEK MİRAC GECESİNDE PEYGAMBERİMİZİN YAŞADIĞI HADİSELER KADİR GECESİ KUR’ÂN İLE ŞEREFLENEN GECE AİLEDE ŞEFKAT VE NEZAKET DİLİ KESİNTİSİZ HAYIR ÇEŞMESİ: VAKIFLAR TEPKİLER ÜZERİNE DİYANETTEN DÜZELTME KURBAN BAYRAMI-- Sakarya Müftülüğü DÎN-İ MÜBÎN-İ İSLAM ÖFKEYE HÂKİM OLABİLMEK PEYGAMBERLER ALLAH’IN KUTLU ELÇİLERİDİR HİCRİ YILBAŞI NEDİR RAMAZAN MEKTEBİNİN ÖĞRETTİKLERİ VAKİT İYİLİK VAKTİ: BU RAMAZAN VE HER ZAMAN PAHA BİÇİLMEZ SERMAYE: ÖMÜR DİLİN AFETLERİ ZAMAN BİLİNCİ HZ. İBRAHİM (a.s) VE İKRAM ÖĞRETMENLERİMİZ AHİRETE İMAN AŞÛRA GÜNÜ KURBAN BAYRAMI RABBE YOLCULUK: ÖLÜM HAYAT BİR İMTİHAN YERİDİR KÖTÜ ÖRNEK OLMAMAK ORUCUN HİKMETLERİ MİRAÇ KANDİLİ VE NAMAZ GELECEĞİMİZİN TEMİNATI GENÇLİĞİMİZ ENGELLİLER ve İSLAM SİHİR VE BÜYÜ HARAMDIR ÇEVRE BİLİNCİ KONU : HOŞGÖRÜ KURBAN VE KURBİYYET KONU: CAMİ ADABI VE CAMİLERİMİZİN ÖNEMİ İBADETİN ÖZÜ İHLAS VE SAMİMİYET DOĞAL AFETLER, TEDBİR VE TEVEKKÜL DENGESİ ZEKAT VE FİTRE KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK İSLÂMÎ BİR DEĞERİMİZ: EDEB İSLÂM VE GENÇLİK TURUNCU DEVRİMİ Mİ O DA NE? ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ MÜ’MİNLER ANCAK KARDEŞTİR ÖFKEYİ YENMEK ŞEHİDLİK VE ÇANAKKALE ZAFERİ DUA ve ÖNEMİ ALLAH SEVGİSİ KUTSAL KİTAPLAR VE KUR’AN-I KERİM’E İMAN EŞLER ARASINDAKİ SEVGİ VE SAYGININ ÖNEMİ İMÂN NAMAZ VE TADİL-İ ERKAN’IN ÖNEMİ ÖLÜM, KIYAMET, AHİRET MEVLİD KANDİLİ MEVLÜT KANDİLİ MEVLİD KANDİLİNİN MÂNÂ VE ÖNEMİ ZARARLI ALIŞKANLIKLAR GEÇMİŞİN MUHASEBESİ VE ZAMAN SABRETMEK GÖREBİLMEKTİR MEVLANA VE YEDİ ÖĞÜDÜ İSLÂM’IN SOSYAL İNSAN YAKLAŞIMI İSLÂM’IN SOSYAL İNSAN YAKLAŞIMI HOŞGÖRÜ AHLAKI KÖTÜLÜĞE KİLİT İYİLİĞE ANAHTAR OLMAK KAN VERMEK, ORGAN BAĞIŞLAMAK CUMHURİYET İSRAF VE YOKSULLUK SEVİNCİMİZ SADECE BİR DAKİKA SÜRDÜ AHÎLİK VE TİCARET AHLÂKI CAMİLERİMİZ VE DİN GÖREVLİLERİMİZ ŞEHİTLİK VE GAZİLİK KUR’AN VE İLK EMİR “OKU” HAYATIMIZIN GAYESİ İSLAM, BARIŞLA GELEN ZAFER ZAFER BAYRAMI DEPREM VE AFETLERİN BİZE ÖĞRETTİKLERİ KADİR GECESİNİN ANLAM VE ÖNEMİ TEMEL İBADETLERİMİZDEN ORUÇ Ramazan Ayı ve Önemi ÖKSÜZ VE YETİMİ GÖZETMEK KUR’AN’LA YAŞAMAK BİR DEĞER OLARAK AİLE SAHÂBE ve SÜNNETE BAĞLILIK KARDEŞLİK ve PAYLAŞMA İSLAM’DA SAĞLIĞA VERİLEN ÖNEM TEVAZU VE KİBİR ÇANAKKALE ZAFERİ EVLAT, EŞ VE ANNE OLARAK KADIN YEŞİLAH HAFTASI VE ZARARLI ALIŞKANLIKLAR KUR’AN-I KERİM’İ OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK SABIR EBEDİ MUTLULUK YURDU CENNET EDEP VE HAYÂ EŞLERİN HAK VE SORUMLULUKLARI SAĞLIKLI BİREY, SAĞLIKLI TOPLUM ZEKÂT VE ÖNEMİ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA