DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Cuma Hutbeleri
Cuma Hutbeleri
Giriş Tarihi : 01-01-1970 03:00

ÇANAKKALE ZAFERİ

TARİH  :16.03.2012


 Muhterem Mü’minler!


Tarihimizdeki eşsiz başarılardan biri de Çanakkale zaferidir. 18 Mart 1915 yılında gerçekleşen bu zaferin 97. yıldönümünü önümüzdeki pazar günü idrak edeceğiz. 


Çanakkale zaferi, milletimizin iman ve azminin, din, namus ve vatan sevgisinin unutulmaz belgesidir. Çanakkale, insanlığın hafızasından çıkmayacak kadar derin, muhteşem ama bir o kadar da hazin bir tablonun adıdır. Anneler ağıtlarıyla, şairler şiirleriyle, şehitler kanlarıyla, gaziler hatıralarıyla bu unutulmaz tabloyu tarihin sayfalarına not etmişlerdir. Bu zafer, bütün mukaddes değerleri yok edilmek istenen milletimizin kahramanlık destanıdır.


Çanakkale zaferi tevhidin küfre, hakkın batıla karşı yaptığı en büyük savunmalardan biridir.


Değerli Mü’minler!


Avrupalı güçler, çeşitli sebeplerle milletimizin zayıf düşürüldüğü ve birinci cihan harbine sokulduğu bir zamanda İstanbul’u almak, Anadolu’yu ele geçirmek ve milletimizi yok etmek için bütün güçleriyle saldırıya geçtiler. Ancak gücünü imanından alan ve şehitlik özlemiyle yanıp tutuşan kahraman askerimizin direnişi ile karşılaştılar. Düşmanların korkunç bombardımanları karşısında milletimizin bu aziz neferleri dinini, namus ve vatanını korumak uğruna şehadet şerbetini içinceye kadar direndiler. Nihayet askerimizin bu iman ve azmi karşısında boğazı geçemeyeceklerini anlayan düşmanlar, büyük kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kaldılar. Muharebe sonunda 250 binden fazla askerimiz şehit olmuştur. İstiklal Marşımızın yazarı merhum şairimiz Mehmet Akif, boğaz harbini anlatan şiirinde kahraman vatan evlatlarına şöyle seslenir:Şehitlik üstün makam, hiçbir paha biçilmez,


Kalpte iman oldukça Çanakkale geçilmez,


Sahipsiz olan memleketin batması haktır,


Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.


 Aziz Müslümanlar!


Çanakkale zaferi, büyük bir sebat ve kahramanlık örneğidir. Bunu gerçekleştiren kahraman askerlerimiz her türlü övgüye layıktır. Yüce Rabbimizin;   Ey iman edenler! Bir düşman topluluğu ile karşılaştığınız zaman, sebat edin ve Allah’ı çok anın ki, kurtuluşa eresiniz.” şeklindeki müjdesine mazhar olan şehit ve gazilerimiz, vazifelerini hakkıyla yerine getirmişlerdir. Peygamberimizin de bir müjdeleri var. Buyuruyor ki: “ Cennete giren hiç kimse, yeryüzündeki her şey kendisine verilse bile, dünyaya geri dönmek istemez. Sadece şehit, gördüğü itibar ve ikram sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve defalarca şehit olmayı ister.”


Değerli Kardeşlerim!


Bu vatan, böyle ağır bedeller ödenerek kazanılan büyük zaferler neticesinde bize emanet edilmiştir. Her karış toprağı şehit kanlarıyla yoğrulmuştur. Vatanımızın bütünlüğünü ve varlığımızı koruyabilmemiz için daima uyanık olmalı ve çok çalışmalıyız. Birbirimizle kenetlenerek, kardeşlik duyguları içinde maddi ve manevi olarak güçlü olmaya ve yavrularımıza daha mamur bir vatan bırakmaya gayret etmeliyiz. Gençliğimize de Çanakkale’yi iyi anlatmalıyız. Zira günümüzde yabancı kültürlerin yıkıcı etkilerine açık olan herkesin, özellikle gençlerimizin, yaşanan bu acıları iyi tahlil etmeleri ve gerekli dersleri çıkarmaları çok önemlidir. Geçmişimizden kopuk bir umursamazlık içinde, tarihimizi yok saymamız büyük bir gaflettir. Tarihinden, geçmişinden koparılmış bir millet, kimliksiz ve kişiliksiz bir topluluktan farksızdır. Bu sebeple, asırlar geçse de Malazgirt zaferi, İstanbul’un fethi ve Çanakkale müdafası gibi büyük kahramanlık destanlarımız milletimizin hafızasında daima yerini korumalıdır.Yüce Rabbimiz bizlere böyle acılar göstermesin; millet olarak bizi sonsuza kadar aynı ruh ve heyecanla yaşatsın.  Bu vesileyle başta Çanakkale şehitleri olmak üzere, bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

NELER SÖYLENDİ?
@
Cuma Hutbeleri

Cuma Hutbeleri

DİĞER YAZILARI ŞİFA AYI RAMAZAN BAŞLADI MİRAC KANDİLİ İMAN VE İSTİKAMET ZAFERLERİMİZİN ARDINDAKİ RUH VE MANA MİRAS: HER HAK SAHİBİNE HAKKINI VERMEK MİRAC GECESİNDE PEYGAMBERİMİZİN YAŞADIĞI HADİSELER KADİR GECESİ KUR’ÂN İLE ŞEREFLENEN GECE AİLEDE ŞEFKAT VE NEZAKET DİLİ KESİNTİSİZ HAYIR ÇEŞMESİ: VAKIFLAR TEPKİLER ÜZERİNE DİYANETTEN DÜZELTME KURBAN BAYRAMI-- Sakarya Müftülüğü DÎN-İ MÜBÎN-İ İSLAM ÖFKEYE HÂKİM OLABİLMEK PEYGAMBERLER ALLAH’IN KUTLU ELÇİLERİDİR HİCRİ YILBAŞI NEDİR RAMAZAN MEKTEBİNİN ÖĞRETTİKLERİ VAKİT İYİLİK VAKTİ: BU RAMAZAN VE HER ZAMAN PAHA BİÇİLMEZ SERMAYE: ÖMÜR DİLİN AFETLERİ ZAMAN BİLİNCİ HZ. İBRAHİM (a.s) VE İKRAM ÖĞRETMENLERİMİZ AHİRETE İMAN AŞÛRA GÜNÜ KURBAN BAYRAMI RABBE YOLCULUK: ÖLÜM HAYAT BİR İMTİHAN YERİDİR KÖTÜ ÖRNEK OLMAMAK ORUCUN HİKMETLERİ MİRAÇ KANDİLİ VE NAMAZ GELECEĞİMİZİN TEMİNATI GENÇLİĞİMİZ ENGELLİLER ve İSLAM SİHİR VE BÜYÜ HARAMDIR ÇEVRE BİLİNCİ KONU : HOŞGÖRÜ KURBAN VE KURBİYYET KONU: CAMİ ADABI VE CAMİLERİMİZİN ÖNEMİ İBADETİN ÖZÜ İHLAS VE SAMİMİYET DOĞAL AFETLER, TEDBİR VE TEVEKKÜL DENGESİ ZEKAT VE FİTRE KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK İSLÂMÎ BİR DEĞERİMİZ: EDEB İSLÂM VE GENÇLİK TURUNCU DEVRİMİ Mİ O DA NE? ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ MÜ’MİNLER ANCAK KARDEŞTİR ÖFKEYİ YENMEK ŞEHİDLİK VE ÇANAKKALE ZAFERİ DUA ve ÖNEMİ ALLAH SEVGİSİ KUTSAL KİTAPLAR VE KUR’AN-I KERİM’E İMAN EŞLER ARASINDAKİ SEVGİ VE SAYGININ ÖNEMİ İMÂN NAMAZ VE TADİL-İ ERKAN’IN ÖNEMİ ÖLÜM, KIYAMET, AHİRET MEVLİD KANDİLİ MEVLÜT KANDİLİ MEVLİD KANDİLİNİN MÂNÂ VE ÖNEMİ ZARARLI ALIŞKANLIKLAR GEÇMİŞİN MUHASEBESİ VE ZAMAN SABRETMEK GÖREBİLMEKTİR MEVLANA VE YEDİ ÖĞÜDÜ İSLÂM’IN SOSYAL İNSAN YAKLAŞIMI İSLÂM’IN SOSYAL İNSAN YAKLAŞIMI HOŞGÖRÜ AHLAKI KÖTÜLÜĞE KİLİT İYİLİĞE ANAHTAR OLMAK KAN VERMEK, ORGAN BAĞIŞLAMAK CUMHURİYET İSRAF VE YOKSULLUK SEVİNCİMİZ SADECE BİR DAKİKA SÜRDÜ AHÎLİK VE TİCARET AHLÂKI CAMİLERİMİZ VE DİN GÖREVLİLERİMİZ ŞEHİTLİK VE GAZİLİK KUR’AN VE İLK EMİR “OKU” HAYATIMIZIN GAYESİ İSLAM, BARIŞLA GELEN ZAFER ZAFER BAYRAMI DEPREM VE AFETLERİN BİZE ÖĞRETTİKLERİ KADİR GECESİNİN ANLAM VE ÖNEMİ KULUN MAL İLE İMTİHANI: ZEKÂT TEMEL İBADETLERİMİZDEN ORUÇ Ramazan Ayı ve Önemi ÖKSÜZ VE YETİMİ GÖZETMEK KUR’AN’LA YAŞAMAK BİR DEĞER OLARAK AİLE SAHÂBE ve SÜNNETE BAĞLILIK KARDEŞLİK ve PAYLAŞMA İSLAM’DA SAĞLIĞA VERİLEN ÖNEM TEVAZU VE KİBİR EVLAT, EŞ VE ANNE OLARAK KADIN YEŞİLAH HAFTASI VE ZARARLI ALIŞKANLIKLAR KUR’AN-I KERİM’İ OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK SABIR EBEDİ MUTLULUK YURDU CENNET EDEP VE HAYÂ EŞLERİN HAK VE SORUMLULUKLARI SAĞLIKLI BİREY, SAĞLIKLI TOPLUM ZEKÂT VE ÖNEMİ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA