ORUCUN HİKMETLERİ

TARİH:11/07/2014 Aziz Mü’minler!
Bu makale 10 Temmuz 2014, Perşembe 02:03:36 eklenmiş ve 1141 kez görüntülenmiştir.
Cuma Hutbeleri

Aziz Mü’minler!
İslam Dininin beş temelesasından biri de Ramazan ayı içerisinde oruç tutmaktır. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de“Ey iman edenler Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı.’’buyrulmuştur. Oruç, insanın takvasını artırır, nefsini terbiye eder ve güzel ahlak sahibi olmasını sağlar.
Değerli Mü’minler!
Allah (c.c.), yeryüzünü nimetlerle donatmıştır. Bu nimetleri insanoğlunun emrine vermiştir. İnsanlardan da bu nimetleri belli bir ölçüye göre kullanmalarını istemiştir. Hem kullukta bulunmak hem de yoksulların hallerini anlayabilmek gibi hikmetlere binaen Yüce Allah, Ramazan ayında imsaktan iftara kadar yeme içme ve şehevi arzulardan uzak durmalarını Mü’minlere emretmiştir. Bu da oruç tutan kulların sabretmeleriyle mümkün olur.
Kıymetli Mü’minler!
İbadetler, sırf Allah(c.c.) rızası için yapılır.Bununla beraber ibadetlerin dünyevi ve uhrevi pek çok faydaları ve hikmetleri vardır.Oruç ibadeti de böyledir.
Oruç, insanı kötülük yapmaktan korur.Peygamber Efendimiz(s.a.v.) : “Oruç (cehenneme karşı) bir kalkandır.Sizden biriniz oruçlu bulunduğu bir günde kötü söz söylemesin, kavgaetmesin. Eğer biri ona kötü söz söyler veya çatarsa: ‘Ben oruçluyum’ desin.”²buyurmuştur.
Değerli Mü’minler!
İnsan beden ve ruhtan meydana gelmiştir.Bedenin ihtiyaçlarının sınırlanması ruhun olgunlaşmasını sağlar.Bundan dolayı ibadetler, ruhu olgunlaştırır.
Oruç ibadeti de, Mü’minin nefsini tanıyarak terbiye etmesini sağlar.Bununla birlikte hayatında açlık nedir bilmeyen insanlar oruç sayesinde, yoksulların çektiği ıstırabı hisseder, onlara karşı merhamet duyguları beslerler. Bunun sonucunda da yoksullara yardım elini uzatırlar.Bu nimetleri verenin Allah(c.c.) olduğunu bilir ve O’na şükrederler. Oruçla nefsini terbiye eden kişiler, kötülük yapmayı bırakır, haram yemez, harama bakmaz, yalan konuşmaz. Çünkü bilir ki Allah(c.c.) kendisini devamlı gözetmektedir. Nitekim Ramazan ayı içerisinde oruç tutulan bölgelerde kötülüklerin azaldığı bir vakıadır.
Aziz Mü’minler!
Tuttuğumuz oruçların sağlık açısından da büyük faydaları vardır.Oruç tutulmadığı zamanlarda gereğinden fazla yenilen yiyecekler mideyi yormaktadır.Bundan dolayıda hastalıklar artmaktadır.Ramazan ayı süresince oruç tutan bir mü’min, midesini dinlendirir. Böylece daha dinç ve sağlıklı olur.
Değerli Din Kardeşlerim!
Hutbemizi Peygamber (s.a.v) Efendimizin hadisi şerifleriyle bitiriyorum. Peygamber(s.a.v.), şöyle buyuruyor:“Bir kimse, Ramazanın faziletine inanarak ve mükâfatını(Allah’tan) umarak oruç tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.”³ ”Nefsim kudret elinde olan Allaha yemin ederim ki, Muhakkak oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha hoştur. Oruç tutanın iki sevinç anı vardır. Bunlardan biri iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Allah(c.c.)’a kavuştuğu andır.”
 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
bizimakyazi.com
© Copyright 2018 akyazı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
BÖLGE HABERLERİ