İBADETİN ÖZÜ İHLAS VE SAMİMİYET

Muhterem Müslümanlar!
Bu makale 12 Eylül 2013, Perşembe 23:08:04 eklenmiş ve 5691 kez görüntülenmiştir.
Cuma Hutbeleri

Cenab-ı Allah canlı cansız bütün varlıkları yaratmış ve yeryüzündeki her şeyi insanın emrine vermiştir. Bunların karşılığında da kendisine ibadet edilmesini istemiştir. Her işte olduğu gibi ibadetin özünü de ihlas ve samimiyet oluşturmaktadır. İhlas; insanın kötü duygulardan, çıkar kaygılarından ve gösteriş arzusundan kalbini temizlemesi,   gerek ibadet  gerekse de günlük hayatta sadece Allah’ın rızasını gözeterek  hareket etmesi demektir.  

 İnanç, ibadet ve diğer davranışlarımızın Allah  nezdindeki değeri ihlas ile ölçülür. İhlassız yapılan amelin Allah katında hiçbir değeri yoktur. Zira ihlas ibadetin hem ruhu  hem de özüdür. İhlastan uzak ibadet, cansız ceset ve kuru ağaç gibidir. Nitekim Rabbimiz: “(Ey Muhammed!) şüphesiz biz o Kitab’ı sana hak olarak indirdik. Sen de dini Allah’a has kılarak O’na kulluk et.” Buyurarak mutlaka ihlasla kendisine ibadet etmemizi emretmektedir. Peygamber Efendimiz (s.a.s) de:  “Şüphesiz Allah Teala, sadece kendisi için ve  kendisinin rızası gözetilerek yapılan amellerden başkasını kabul etmez.” Buyurarak ihlasın Allah katındaki önemini ifade etmişlerdir.

 Aziz Müslümanlar!

 Müminler  ihlâs ve samimiyette Peygamberlerin yolundan giderler. Allah Teâlâ onlar hakkında şöyle buyurur: “Allah’a karşı gelmekten çok sakınan ve gönlünü arındırmak için Allah yolunda mal harcayan kimse cehennemden uzak tutulur. O, hiç kimseye karşılık bekle-yerek iyilik yapmaz. (Yaptığı iyiliği) ancak yüce Rabbinin rızasını istediği için (yapar).”

 Samimi  ve ihlâslı olan bir kulu Allah Teâlâ hiçbir zaman mahcup etmez, yardımsız bırakmaz. Yüce Rabbimiz; İhlâsı sayesinde Yusuf Aleyhisselâmı zindandan kurtarıp Mısır’a sultan yapmış, İbrahim Aleyhisselâmı Nemrud’un ateşinden kurtarıp ateş çukurunu gülistan eylemiş, Mekke’den sürgün edilen Kainatın Efendisi Sevgili Peygamberimizi  Medine’de âlemlere sultan eylemiştir.

 Aksine; Allah’tan başkasını memnun etmek için ihlastan, samimiyetten uzak, sırf gösteriş için amel edenler ise hüsrana uğrayacaklardır. Çünkü beklenti içinde oldukları kimseler de hesap gününde muhtaç durumda olacaklar ve ne kendilerine ne de başkalarına herhangi bir faydaları dokunmayacaktır.”Ameller niyetlere göredir. Herkese niyet ettiği şey vardır.” Hadis-i Şerifinde vurgulandığı gibi niyet ve ihlastan yoksun amel yorgunluktan ibarettir.  

 Değerli Mü’minler!

 Mümin Allah’ın rızasına taliptir. Asıl hedefi Rabbinin istediği gibi bir kul olmak, O’nun sevgisini kazanmaktır Gerek ibadetlerimiz gerekse beşerî ilişkilerimizdeki güzellik de buna bağlıdır O ölçü kaybolunca ibadetler sevapsız, dualar cevapsız kalır. Dualarımıza cevap, ibadetlerimize sevap ve insanî ilişkilerimizde huzur istiyorsak, hem Yaratana hem de yaratılanlara karşı samimi olalım. Kulluk ve insani görevlerimizi özveri ile ifa edelim. Onun için de her işimizde, her muamelemizde samimiyetten ve halis olmaktan ödün vermeyelim.  

Çünkü dünya ve ahiret kurtuluşumuz buna bağlıdır.  Hutbemizi bir Hadis-i Şerif mealiyle bitiriyorum:“Eğer insanlar hoşlansın diye amel ediyorsak, ibadetlerimiz bizi çirkinliklerden uzaklaştırmıyorsa, yakışıksız şeyler yapıyorsak, kendimizi ateşe atmış oluruz. İhlâs ile kalbini imana açanlar dünya ve ahiret muradına ermiştir.”

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
bizimakyazi.com
© Copyright 2018 akyazı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
BÖLGE HABERLERİ