DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Sezai Matur
Sezai Matur
Giriş Tarihi : 01-01-1970 03:00

Yerel seçimler öncesi AKP, CHP ve MHP

Yerel seçimlere 14 ay kadar bir zaman kaldı.
Bu seçim öncekilerden daha farklı bir yerel seçim olacak.
Çünkü Büyükşehir Belediyesi için Sakarya'daki tüm seçmenler oy kullanacak.
Taraklı'dan Pamukova'ya, Hendek'ten Kaynarca'ya kadar çok geniş bir coğrafyadaki seçmen Büyükşehir Belediye Başkanı'nı seçecek.
Artık belde belediyeleri yok.
İl Genel Meclisi de yok.
Seçmen, muhtar, belediye meclis üyesi, ilçe belediye başkanı ve büyükşehir belediye başkanı için oy kullanacak.
Peki Sakarya'nın geleceği açısından önemli bu seçim öncesinde partiler ne âlemde?
Şöyle bir bakalım;
Adalet ve Kalkınma Partisi; her zaman ki gibi seçimlere çok erkenden hazırlanmaya başladı.
Daha şimdiden aday belirlemeye yönelik anketler yapılıyor.
Mevcut Başkanlar, yeni isimler sorgulanıyor.
Ben birçok ilçede başkanların yenileceğine inananlardanım.
Hatta Büyükşehir Belediye Başkanı'nın bile değişme ihtimalini göz önünde bulunduruyorum.
Çünkü anketlerde çok az belediye başkanının oyu AKP'nin oyuna yaklaşabiliyor.
Büyükşehir Başkanı'nın AKP'nin il genelindeki oy oranıyla arasında 20 puanlık bir fark olduğu siyasi kulislerde çokça konuşuluyor.
Yerine gelmek isteyen birçok isim çıkacaktır.
AKP yerel seçimlere 3 - 4 ay kala resmen başlatacağı adaylık yarışıyla adaylarını kamuoyu önünde yarıştırdıktan sonra içlerinden en çok oy getirecek olana aday unvanını verecek.
Sakarya'da 17 şanslı isim bu unvanı elde edecek.
Çünkü şuan görünen tabloda AKP'nin aday gösterilen isimlerinin çok büyük bölümünün seçilme ihtimali yüksek.
AKP bugünden birçok isim arasında anket yaparak tercih çalışması başlatırken bir önceki yerel seçimde Sakarya'da ikinci parti konumundaki Milliyetçi Hareket Partisi henüz iç kavgalarını bitirmiş değil.
Belediye Meclisi'ndeki grup sözcüsü bile grup kararına uymadığı bir parti konumundaki MHP'nin geçen seçimde elde ettiği gücü tekrar toparlaması zor görünüyor.
O seçimin lokomotif ismi Enver Toçoğlu, kuzeni Zeki Toçoğlu'nun karşısına aday çıkmayacağını söyledi.
MHP yeniden parti dışından isim arayışına girdi.
Ali Dünya ile dirsek teması kuran MHP güçlü olduğu ilçelerde de adaylık düşünenlerin çekişmelerine sahne oluyor.
Örneğin; Sapanca'da Oya Arapoğlu ve Hüseyin Mercan arasındaki çekişmenin seçime olumsuz etki etmesinden endişe eden çok partili var.
2009 yerel seçimlerinde alınan başarısız sonucun ardından 2011 seçimlerinde oy oranını arttıran ve ikinci parti konumuna yükselen CHP'de de aday sıkıntısı yaşanıyor.
CHP İl Başkanı da Büyükşehir için Ali Dünya'yı düşünüyor.
Bir yandan adayların ön seçimle belirleneceğini söyleyen İl Başkanı bir yandan da Büyükşehir için bir başka partinin hem de CHP tabanıyla hiç örtüşmeyecek bir partinin GİK üyesine adaylık teklif ediyor.
CHP ve MHP bu kafayla seçimlere girerse işleri çok zor görünüyor.
Bu iki partinin yerel yöneticileri halkın önüne güçlü, seçim kazanabilecek ve belediyeleri yönetecek adaylarla çıkmak zorunda olduklarını görmeliler.
Seçimi almanın yolu sadece başkan adaylarının güçlü olmasından değil, güçlü kadrolarla desteklenmesinden de geçer.
İl Başkanları eğer güçlü adaylar bulmakta zorlanıyorsa, çok güçlü kadrolar oluşturarak kadro hareketiyle başarılı olabilirler.
Hem CHP, hem MHP bu tarz kadrolara sahip partiler.
Yeter ki partilerde barış havası essin. Partilerde "bizim olsun küçük olsun" anlayışı bir kenara bırakılsın, o zaman bakın nasıl başarılı olunuyor.
Özetle söylemek gerekirse, 2014 yerel seçimlerinin bugünden bakıldığında favori partisi yine AKP görünüyor.
CHP ve MHP ise iç kavgalarını bir kenara bırakıp güçlü kadrolar ve güçlü adaylarla şans yakalayabilirler.

NELER SÖYLENDİ?
@
Sezai Matur

Sezai Matur

DİĞER YAZILARI VİCDAN BAŞKANLARA HATIRLATMALAR SANDIK NE DEDİ Adaylardan ucuz konut sözü bekliyoruz BÜYÜK ACI BÜYÜK ŞEHİR ADAYLARI BELİRLENDİ Oy mu, güven mi? Dershaneler ve kurs merkezlerinde huzursuzluk 100 YILLIK ÇOŞKU SAKARYA’DA BİR İLK PSB Anatolia ve Remzi Adıyaman Sakarya tarım kenti değil mi? Zor şehre hoş geldiniz BAŞKANLARA ADAYLIK SORUSU Kibirli karga masalı Hangi parti kaç vekil çıkaracak? İYİ BAYRAMLAR SEÇİM HAVASI YOK DEPREMZEDELERİ UNUTMAYALIM DEPREMZEDELERİ UNUTMAYALIM 22 MART 2023 ZELZELE ŞUURU AKLIMIZI BAŞIMIZA ALALIM MTA’nın diri fay haritası ve Sakarya Sisli havada seçim yapmak! O ÜZÜCÜ HABERLERİ YAZMAK ÇOK KOLAY DEĞİL ELVEDA ! BU GRİP TATİLSİZ GEÇMEYECEK Muhsin’in ardından İlçelerde hangi adaylar daha şanslı. Ülkemiz için hayırlı olsun-- Sezai Matur Başkan Hasan Akcan’ın ayıbı--SEZAİ MATUR AKP’de gerçekten temizlik başladı mı?-- SEZAİ MATUR YOLSUZLUK, YAPANIN YANINA KAR MI KALACAK?--SEZAİ MATUR Bayram kutlaması mı, savaş mı?--SEZAİ MATUR Akyazı’nın vefası ve bir güzel gece—Sezai Matur Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a açık mektubumdur. SEZAİ MATUR ÇOK GEÇ KALDINIZ. ÇOOOK Türkiye’nin en pahalı pidesini yiyoruz! Adil Öksüz Sakarya’da kimlerle görüşürdü? Bak, sen milletvekili iken neler oldu? Oy verin, verdiğiniz oya sahip çıkın Hangi parti kaç milletvekili çıkartır? Toçoğlu efsanesi yeniden yazılıyor! Hasan Sağlam hangi gezegende yaşıyor? Hasan Akcan ne yapmaya çalışıyor? BU ŞEHRE YAZIKLAR OLSUN Zeki Toçoğlu, Ali İnci ve Başbakan Erdoğan CHP, vefa ve profesyonel ekip 30 Mart seçimleri sürprizleriyle anılacak! CHP’ye yazık ediyorlar SEDAŞ’tan gazetelere çirkin teklif Huzur veren, ancak ayağa kalkamayan Sakarya! BAŞKAN TOÇOĞLUNUN AKLINA YENİ GELENLER Milli Eğitim’deki Sakaryalı Depremden hiç mi korkmuyorlar? ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKINA AÇIK MEKTUP ! Üniversitemizi daha ileri noktalara taşımayı hedefliyoruz Bu bir sipariş yazıdır O Güzel İnsanın Ardından Yazmak ! İmam-Hatip Düşmanı mıyım.? Doğruları yazmak ve Uğur'un dövülmesi olayı TOPRAĞINI SEVEN İL BAŞKANI
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA