DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Sezai Matur
Sezai Matur
Giriş Tarihi : 01-01-1970 03:00

BAŞKAN TOÇOĞLUNUN AKLINA YENİ GELENLER

 çok rahat görünmeye çalışsa da hiç rahat değil.
Anketler de öyle söylediği gibi kendi lehine hiç iyi değil.
İyi olsa Başkan Danışmanı olarak belediyeden maaş alan bilim adamlarına anket yorumlatarak, durumunu iyi göstermeye çalışmazdı.
Ve durumu iyi olmadığı için Başkan Toçoğlu geçmişte hiç önem vermediği konulara girmeye başladı.
Örneğin Adapazarı Garı ile Mithatpaşa geçidi arasındaki rayların yeraltına alınmasını önermiş TCDD’ye.
Oysa Adapazarı-İstanbul seferleri durdurulunca, defalarca tünel yapılarak rayların yeraltına alınması önerildi.
Toçoğlu, treni şehre sokmamayı düşündüğü için bu önerilere kulak tıkadı.
Hala da Adapazarı-İstanbul Treni’ne karşı.
TCDD Genel Müdürlüğü karlı bir hat olduğu için bu hatta ısrarlı. Başkan Toçoğlu, "Hattı yeraltına alalım" öne-risinde bulunuyor.
Başkan Toçoğlu, 5 yıla yakın görev süresi içinde STK’lar ve şehrin dinamiklerine hiç sıcak bakmadı.
STK’lardan gelen öneri ve eleştirilere hep soğuk davrandı.
Çok yakın çevresindeki birkaç oda ve dernek başkanı dışında kimseyle teması olmadı.
Şimdi TOKİ’nin Atatürk Stadı arazisinde uygulamayı düşündüğü proje için Toçoğlu, "TOKİ kalkıp da burada Sakarya’nın bu dokusunu bu görüntüsünü bozacak bir hamle yaparsa STK, belediyeler ve yerel dinamikler ile buna karşı dururuz" diyor.
TOKİ’nin bu korkunç projesi için bugüne kadar STK’lardan bir tek İMO Başkanı Hüsnü Gürpınar tepki gösterdi ve dava açtı. Zeki Toçoğlu’nun da Gürpınar’a husumetini ve onu bitirmek için nasıl çaba gösterdiğini Sakarya’da herkes biliyor.
Yakın çevresindeki SATSO ve SESOB Başkanları; orada uygulanacak projeye en çok kendi üyelerinin aleyhine olmasına rağmen tek ses çıkarmazken, Başkan Toçoğlu’nun hangi STK’lar, hangi şehir dinamikleri ile TOKİ projesine karşı çıkacağı da merak konusu oldu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun yumurta topuğa dayandığında hatırladığı konulardan biri de Sapanca Gölü oldu.
Bugüne kadar Sapanca Gölü’nün korunması için tek çaba sarf etmeyen Toçoğlu, SASKİ avukatlarının gölü kirlettikleri gerekçesiyle dava açtığı Kartepe Belediyesi’ne giderek özür dilemişti.
Şimdi gölü korumak için yine hiç değer vermediği STK’larla ortak hareket edebileceklerini söylüyor.
Başkan Toçoğlu’nun , tren için tünel ve STK’larla işbirliği çabaları hiç inandırıcı gelmiyor.
Eğer aday gösterilirse bundan sonra da şehirde kendi bildiğini okumaya devam edecek ve gerçekten 5 yıl süreyle "Belediye başkanlığının tadını
çıkartacak."

Depreme hazırlıklı Adapazarı
30 Mart 2014’de yerel seçimler var.
Siyasi partiler aday belirleme sürecinde.
Özellikle iktidar partisi AKP’de çokça aday adayı var.
Bakıyorum da aday adayları içinde kentin en önemli sorunu depremi hatırlayan yok gibi.
Bugüne kadar AKP Adapazarı Belediye Başkan Aday Adayı Ali Abdullah dışında bu konuya değinen olmadı.
Ali Abdullah dün gazetelere verdiği ilanda depreme hazırlıklı bir Adapazarı vaadini dile getirdi.
Bence bu çok önemli.
Belediye başkanlarında ve aday adaylarında ne yazık ki deprem bilinci yok.
Umarım aday gösterilen tüm belediye başkanları vaatlerini hazırlarken, depre-me hazır kentler vaat ederler ve seçildiklerinde vaatlerini yerine getirirler.
Çünkü Sakarya’nın en çok buna ihtiyacı var. 

NELER SÖYLENDİ?
@
Sezai Matur

Sezai Matur

DİĞER YAZILARI VİCDAN BAŞKANLARA HATIRLATMALAR SANDIK NE DEDİ Adaylardan ucuz konut sözü bekliyoruz BÜYÜK ACI BÜYÜK ŞEHİR ADAYLARI BELİRLENDİ Oy mu, güven mi? Dershaneler ve kurs merkezlerinde huzursuzluk 100 YILLIK ÇOŞKU SAKARYA’DA BİR İLK PSB Anatolia ve Remzi Adıyaman Sakarya tarım kenti değil mi? Zor şehre hoş geldiniz BAŞKANLARA ADAYLIK SORUSU Kibirli karga masalı Hangi parti kaç vekil çıkaracak? İYİ BAYRAMLAR SEÇİM HAVASI YOK DEPREMZEDELERİ UNUTMAYALIM DEPREMZEDELERİ UNUTMAYALIM 22 MART 2023 ZELZELE ŞUURU AKLIMIZI BAŞIMIZA ALALIM MTA’nın diri fay haritası ve Sakarya Sisli havada seçim yapmak! O ÜZÜCÜ HABERLERİ YAZMAK ÇOK KOLAY DEĞİL ELVEDA ! BU GRİP TATİLSİZ GEÇMEYECEK Muhsin’in ardından İlçelerde hangi adaylar daha şanslı. Ülkemiz için hayırlı olsun-- Sezai Matur Başkan Hasan Akcan’ın ayıbı--SEZAİ MATUR AKP’de gerçekten temizlik başladı mı?-- SEZAİ MATUR YOLSUZLUK, YAPANIN YANINA KAR MI KALACAK?--SEZAİ MATUR Bayram kutlaması mı, savaş mı?--SEZAİ MATUR Akyazı’nın vefası ve bir güzel gece—Sezai Matur Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a açık mektubumdur. SEZAİ MATUR ÇOK GEÇ KALDINIZ. ÇOOOK Türkiye’nin en pahalı pidesini yiyoruz! Adil Öksüz Sakarya’da kimlerle görüşürdü? Bak, sen milletvekili iken neler oldu? Oy verin, verdiğiniz oya sahip çıkın Hangi parti kaç milletvekili çıkartır? Toçoğlu efsanesi yeniden yazılıyor! Hasan Sağlam hangi gezegende yaşıyor? Hasan Akcan ne yapmaya çalışıyor? BU ŞEHRE YAZIKLAR OLSUN Zeki Toçoğlu, Ali İnci ve Başbakan Erdoğan CHP, vefa ve profesyonel ekip 30 Mart seçimleri sürprizleriyle anılacak! CHP’ye yazık ediyorlar SEDAŞ’tan gazetelere çirkin teklif Huzur veren, ancak ayağa kalkamayan Sakarya! Milli Eğitim’deki Sakaryalı Depremden hiç mi korkmuyorlar? ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKINA AÇIK MEKTUP ! Üniversitemizi daha ileri noktalara taşımayı hedefliyoruz Yerel seçimler öncesi AKP, CHP ve MHP Bu bir sipariş yazıdır O Güzel İnsanın Ardından Yazmak ! İmam-Hatip Düşmanı mıyım.? Doğruları yazmak ve Uğur'un dövülmesi olayı TOPRAĞINI SEVEN İL BAŞKANI
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA