DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Sezai Matur
Sezai Matur
Giriş Tarihi : 06-09-2023 00:12

Sakarya tarım kenti değil mi?

Sakarya’nın Türkiye’nin en verimli tarım arazilerine sahip olduğuyla övünüyoruz.
Ancak birileri Sakarya’yı tarım kenti olarak görmemekte ısrarlı.
Bakın Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu yatırım yapmak isteyen tarım işletmeleri için çağrı ilanına çıktı.
16
Ağustos’ta yapılan bu çağrı ilanında tarım işletmelerinin fiziki varlıklarına ve ürünlerinin işlenmesi ile pazarlanmasına yönelik yatırımların destekleneceği belirtiliyor.
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin finansa ettiği desteklerde yüzde 50 ile yüzde 80 arasında hibe kredi veriliyor.
Hibe miktarı 8 milyon ile 12 milyon lira arasında değişiyor.
Tarımsal gelişim için çok önemli bir
destek bu.
Peki Sakarya’daki tarımsal işletmeler bu destekten yararlanabiliyor mu?
Hayır…
Bakın hangi iller
var hibe listesinde?
Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat…
Peki bu illerin özelliği ne?
Bunlar Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun direktörlüğü bulunan iller.
Yıllardır Sakarya’da da Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Direktörlüğü kurulması gerektiğini yazıyor ve söylüyorum.
Sakarya, tarımının desteklenmesiyle hemen yanı başındaki İstanbul’u doyuracak potansiyele sahip…
Buna rağmen Sakarya’da Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Direktörlüğü yok.
Akıl alır bir şey değil bu…
16 Ağustos’ta bu çağrı ilanı yayınlandığından beri bekliyorum.
Tepki veren olur mu diye?
Bir tek İyi Parti Milletvekili Ümit Dikbayır Tarım Bakanı’na bir soru önergesiyle bu destekten neden Sakarya’nın yararlanamadığını sordu?
İktidar milletvekilleri ve CHP milletvekilinden ise ses çıkmadı.
Sesi çıkmayan siyasileri bir kenara bırakıyorum…
Asıl önemli olan tarımla ilgili STK’lar da bu haksızlığa tepki göstermedi.
Ticaret Borsası ve Ziraat Odaları Sakarya’nın hibe programı dışında bırakılmasına sessiz kaldı.
Şunu çok merak ediyorum;
Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı kıymetli hemşerimiz Şemsi Bayraktar, yıllardır çok yakın çalıştığı Tarım Bakanları’na Sakarya’da Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Direktörlüğü kurdurmadı?

 

 
NELER SÖYLENDİ?
@
Sezai Matur

Sezai Matur

DİĞER YAZILARI VİCDAN BAŞKANLARA HATIRLATMALAR SANDIK NE DEDİ Adaylardan ucuz konut sözü bekliyoruz BÜYÜK ACI BÜYÜK ŞEHİR ADAYLARI BELİRLENDİ Oy mu, güven mi? Dershaneler ve kurs merkezlerinde huzursuzluk 100 YILLIK ÇOŞKU SAKARYA’DA BİR İLK PSB Anatolia ve Remzi Adıyaman Zor şehre hoş geldiniz BAŞKANLARA ADAYLIK SORUSU Kibirli karga masalı Hangi parti kaç vekil çıkaracak? İYİ BAYRAMLAR SEÇİM HAVASI YOK DEPREMZEDELERİ UNUTMAYALIM DEPREMZEDELERİ UNUTMAYALIM 22 MART 2023 ZELZELE ŞUURU AKLIMIZI BAŞIMIZA ALALIM MTA’nın diri fay haritası ve Sakarya Sisli havada seçim yapmak! O ÜZÜCÜ HABERLERİ YAZMAK ÇOK KOLAY DEĞİL ELVEDA ! BU GRİP TATİLSİZ GEÇMEYECEK Muhsin’in ardından İlçelerde hangi adaylar daha şanslı. Ülkemiz için hayırlı olsun-- Sezai Matur Başkan Hasan Akcan’ın ayıbı--SEZAİ MATUR AKP’de gerçekten temizlik başladı mı?-- SEZAİ MATUR YOLSUZLUK, YAPANIN YANINA KAR MI KALACAK?--SEZAİ MATUR Bayram kutlaması mı, savaş mı?--SEZAİ MATUR Akyazı’nın vefası ve bir güzel gece—Sezai Matur Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a açık mektubumdur. SEZAİ MATUR ÇOK GEÇ KALDINIZ. ÇOOOK Türkiye’nin en pahalı pidesini yiyoruz! Adil Öksüz Sakarya’da kimlerle görüşürdü? Bak, sen milletvekili iken neler oldu? Oy verin, verdiğiniz oya sahip çıkın Hangi parti kaç milletvekili çıkartır? Toçoğlu efsanesi yeniden yazılıyor! Hasan Sağlam hangi gezegende yaşıyor? Hasan Akcan ne yapmaya çalışıyor? BU ŞEHRE YAZIKLAR OLSUN Zeki Toçoğlu, Ali İnci ve Başbakan Erdoğan CHP, vefa ve profesyonel ekip 30 Mart seçimleri sürprizleriyle anılacak! CHP’ye yazık ediyorlar SEDAŞ’tan gazetelere çirkin teklif Huzur veren, ancak ayağa kalkamayan Sakarya! BAŞKAN TOÇOĞLUNUN AKLINA YENİ GELENLER Milli Eğitim’deki Sakaryalı Depremden hiç mi korkmuyorlar? ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKINA AÇIK MEKTUP ! Üniversitemizi daha ileri noktalara taşımayı hedefliyoruz Yerel seçimler öncesi AKP, CHP ve MHP Bu bir sipariş yazıdır O Güzel İnsanın Ardından Yazmak ! İmam-Hatip Düşmanı mıyım.? Doğruları yazmak ve Uğur'un dövülmesi olayı TOPRAĞINI SEVEN İL BAŞKANI
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA