DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Kenan Certel
Kenan Certel
Giriş Tarihi : 23-11-2020 01:41

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Bu gün Öğretmenler günü. Türkiye’nin geleceğini yetiştirdiğinin bilincini yaşayan ve Çocuklarımızı Büyük Önder Atatürk’ün gösterdiği hedeflere ulaştırmada emek veren tüm öğretmenlerimize selam olsun. Bu önemli günleri kutlu olsun.

Öğretmenler toplumlara önderlik eden kişileri yetiştiren toplumun gerçek önderleri olan ancak genelde arka planda yer alan kişilerdir. İlköğretimden üniversiteye kadar tüm öğretmenlerimizin emekleri sayesinde sadece ülkemizde değil tüm dünyada insanoğlunun uygarlığı devam edebilmektedir. Çünkü öğretmenler bilgi akışını sağlayan araçlardan birisidir. Yani öğretmenlerin varlığının olmadığı bir dünya medeniyetini kaybetmeye mahkum bir dünya olarak karşımıza çıkacaktır.

Atatürk‘ün Millet Mekteplerinde bizzat tahta başında ders vermesinden sonra kendisine 11 Kasım 1928 yılında Başöğretmen ünvanı verilmesine karar verilmiş ve ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’te Başöğretmenlik sıfatını 24 Kasım 1928 tarihinde kabul etmiştir. İşte bu sebepten dolayıdır ki 1981 yılında beri 24 Kasım günü diğer dünya ülkelerinden farklı olarak Öğretmenler Günü olarak ülkemizde kutlanmaktadır.

Öğretmenlerin Kurtuluş Savaşı sırasında nasıl canlarını dişlerine taktıklarını Atatürk bizzat gözlemlemiştir. Özellikle kurulmuş bulunan Öğüt Kurulları sayesinde Ulusal Kurtuluş Savaşına öğretmenlerimizin büyük katkıları olmuştur. Atatürk hemen hemen yurt içerisinde gittiği her noktada mutlaka bir okul ziyaret eder hem eğitim öğretime hem de öğretmenlere vermiş olduğu değeri sık sık belirtirdi.

“Öğretmenler! Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır” sözü ile ülkenin geleceğini gençlere emanet ederken anahtarını da öğretmenlere vermiştir. Kutsal bir meslek olan öğretmenlerimize şükranlarımızı ne kadar sunsak azdır. Bu sebepledir ki öğretmenlik mesleği sadece yurdumuzda değil tüm dünyada en değerli ve en saygın mesleklerden birisidir.

Türkiye gibi cumhuriyete ve bilimsel ağırlıklı modern bir yaşama geçmesi ancak geçtiğimiz yüzyıl gerçekleşmiş bir ülkenin aynı coğrafya içerisindeki diğer ülkelerden farklı ve huzurlu bir şekilde yaşamasının yegane sebeplerinden birisi de öğretmenlerimizin Atatürk İlke ve İnkılaplarına sahip çıkmasıdır.

Her yıl bu özel günlerini coşku ile kutlamakta olan öğretmenlerimiz ne yazık ki bu yıl koronavirüs salgını dolayısı ile düzenlenen kısıtlamalar nedeniyle ancak sosyal medya aracılığı ile bu coşkuyu yaşamaya çalışacaklardır.

 ALNIMIZDA BİLGİLERDENBİR ÇELENK                                                                                                                  NURA DOĞRU CAN ATAN TÜRK OĞLUYUZ                                                                                                                   YERYÜZÜNDE YOKTUR OLMAZ TÜRK’E DENK                                                                                                       KORKU BİLMEZ SOYUMUZ

CANDAN AÇTIK CEHLE KARŞI BİR SAVAŞ                                                                                                                  EY BU YOLDA AND İÇEN GENÇ ARKADAŞ                                                                                                                 ÖĞREN, ÖĞRET HAKKI, HALKA  GÜRLE COŞ                                                                                                     DURMA, DURMA, KOŞ

ŞANLI YURDUM, HER BUCAĞIN ŞANLA DOLSUN                                                                                            YURDUM SENİ YÜCELTMEYE ANDLAR OLSUN

CANDAN AÇTIK CEHLE KARŞI BİR SAVAŞ                                                                                                                  EY BU YOLDA AND İÇEN GENÇ ARKADAŞ                                                                                                               ÖĞREN, ÖĞRET HAKKI, HALKA  GÜRLE COŞ                                                                                                   DURMA, DURMA, KOŞ

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA