DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Kenan Certel
Kenan Certel
Giriş Tarihi : 01-01-1970 03:00

DEPREMİ UNUTMAYAN FAYTON DURAĞI ESNAFI

17 Ağustos 1999 günü yaşadığımız Yüzyılın Depremi nin 13 ncü yılını Bu akşam Fayton durağı esnafının düzenlediği mevlüt töreni ile tekrar  hatırladık.


Yapılan dualarla kaybettiğimiz canları O günü enkazlarda yaşayan herkes en yürekten dualarla bir kez daha andık.


Herhalde Akyazı’da depremi tek unutmayan kesim depremde en çok can kaybeden Ömercikler mahallesi sakinleri ve esnafı olsa gerek. Canları yanan ve depremi 13 yıldır aynı tazeliği ile unutmayanlar. Onlara bir teşekkür borcumuz olmalı.


17 Ağustos için bazı yetkililerin bazı görevini yapmayan yetkililerin söyleyecekleri bir şeyler olacaktır mutlaka unutmayalım unutturmayalım edebiyatları.


 Bu en ön saflarda yer tutacak timsahların gözyaşlarına sakın aldanmayın! Bu gün, Onlara 17 Ağustos Sorumlulukları nı hatırlatma günüdür.
Eğer timsahlar acılarımızı paylaşmada bir gram samimi olsalardı, bugün koskoca bir şehir bize ilk depremde mezar olacak hasarlılarla dolu olmazdı!
Ki, bir tek Sakarya Sivil Toplum Kuruluşu nun bile, şu çok güçlü, her dilediğini hiç çekinmeden yapabilen AKP İktidarı na;


Aynı şekilde Akyazı’da deprem sonrası yapılacak o kadar iş varken bir çivi bile çakmayan AKP iktidarına;
Şimdi soruyorum: "Deprem Vergisi adı altında, hem de depremzedelerden bile, katrilyonlarca vergi topladınız! Neden Akyazı’da  bir  Kentsel Dönüşüm Planı yapamadınız? Neden hasarlı binalar sorununu hala çözemediniz. İnsanlarımız neden hala yüzlerce çok Katlı Hasarlı Bina mezarımız  olacak?" diye korku içinde yaşıyor.


Allah Korusun bu gün bir deprem olsa inanın ne yapacağımızı bilen bir kişi yok ilçemizde. Yapılmış bir  plan yok, sivil örgütlenmeler 10 yıl önce yapıldığı gibi kağıt üzerinde duruyor. Listelerdeki bir çok isim ya ölmüş ya da başka yerlere gitmiş. Yenilenememiş. Elimizde canımızı kurtarmaya yönelik hiç bir  malzeme yok. Varsa çıksın biri söylesin de bilelim.


Hadi, 10 Yıllık Güçlü AKP İktidarıa nda milletvekili olabilmiş eski-yeni bir parlamenter çıksın da, sadece 10 yıllık kendi iktidarları döneminde kaç katrilyon Deprem Vergisi toplandığını söylesin!


 Her konuda çok şey bilen ve milletten aldığı güçle  istediğini yapabilen AKP, Deprem yaraları sarılsın diye toplanan bu paraları ne yaptı?dersiniz.


  10 Yıla yakın bu ilçede  Başkanlık koltuğunu dolduran Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı bu süre içinde depremle ilgili yapılması gerekenleri neden yapamadığını bir anlatsın.


 Peki ilçedeki sivil toplum kuruluşları ne iş yapar. Onlar bu ilçede yaşamıyor mu. Onlar bu depremi bizimle birlikte yaşamadı mı. Onların canları yanmadı mı. 13 yıldır  bu sivil toplum kuruluşlarının başında aynı isimler  bulunuyor da onlardan da bu konuda bir ses çıkmıyor.


 İlçede konut açığı had safhada. Toplu konut için ortaya konulan projeler ise fakir halka hitap etmiyor.


Depremle birlikte felç olan trafik sorununa 13 yıldır mantıklı bir çözüm bulmak için güya gayret ediyoruz  ama bir sonuç yok.


Sorunlarımız giderek büyüyor. Bizler gerekli hizmetleri alamıyoruz. Akyazı’yı başka ilçelerle mukayese eder duruma geldik.


 Bütün bunlardan ilçe iyi yönetilemiyor sonucu çıkarırsak yanlış mı olur dersiniz.


 


 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA