DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Kenan Certel
Kenan Certel
Giriş Tarihi : 01-01-1970 03:00

BELEDİYEDE HASAN AKCAN DÖNEMİ

Hasan Akçan seçimden kendisinin bile tahmin edemediği büyük bir zaferle çıktı. Bunu büyük bir başarı olarak görüyor ve böyle değerlendiriyorum.

27 Ocak tarihinde Bizim Akyazı İnternet Haber sitesinde Hasan Akcan’ın AKP genel merkezi tarafından sürpriz bir şekilde aday gösterildiği günün sabahında yayınladığım köşe yazımda  “ 30 Mart seçimleri her sonuca gebe”  demiştim.

Bu yazım; O günün koşullarında yazılmıştı. Çünkü konuşulanlar, Akcan’ın hiç beklenmedik bir şekilde aday gösterilmesi, buna karşılık diğer 8 adayın  göstereceği varsayılan tepkisi, Akcan’ın Saadet Partisi adayı iken AKP yönetimi ile ilgili sarfettiği sözler ve vatandaşların göstermeye başladığı tepkileri göz önüne alarak AKP’nin Akyazı Belediye Başkanlığını kazanmasının hayal olabileceği şeklinde olmuştu. O gün bir çok kişi de eminim benim gibi düşünmüştü.

AKP yönetimi de bu kuşkuları duymuş olmalı ki  seçim süreci içinde yapılan meydan ve kahve konuşmalarında sürekli bir şekilde kendilerine değil Başbakan’a oy verilmesini istemişlerdi.

Bu yazım Gerek Hasan Akcan ve gerekse AKP yönetimi tarafından tepki ile karşılandığını düşünüyorum. Zira o günden sonra seçim sonuna kadar her iki kesimle de hiçbir irtibatımız olamadı.

AKP’nin bu propagandalarının ne denli etkili olduğunu 30 Mart gecesi sandıklar açıldığında gördük. Vatandaş seçim süreci içinde inandığı partiye büyük bir teveccüh göstererek AKP’yi diğer tüm partilerin aldığı oyların toplamının üzerlerine çıkarmıştı. AKP yönetimi seçim sürecini başarı ile atlatmış. Düşünülen tüm olumsuzlukları bertaraf etmiş ve lehine çevirmeyi başarmış ve büyük bir zafer kazanmıştı.

Ortaya çıkan tablo’yu Akyazı için büyük bir şans olarak değerlendiriyorum. Yeni Belediye Meclisinde ezici bir üstünlüğe sahip  AK Parti artık  her istediğini yapabilecek durumda.

Ayrıca meclis üyeleri içinde 3 belediye başkanlığı yapmış üyenin bulunması da başka bir avantaj. Bunu dışında siyasetin içinden gelmiş şahsiyetler, kültürlü gençler ve iş adamları meclise başka bir güç verecek.

Geçmiş yıllardaki meclislerdeki gibi sadece seyreden ve parmak kaldırmak dışında bir iş yapmayan topluluk yok karşımızda.

Yeni meclisin ilçenin sorunlarını en iyi şekilde tespit edeceği ve çok şey yerine Akyazı’mızın ihtiyaçlarını göz önüne alarak  vatandaşların özlenen bir yaşam düzeyine çıkaracak önemli projeleri önem sırasına göre  sıralanıp vakit geçirmeden uygulamaya koyması gerektiğini belirtmek istiyorum. Bu meclisin uyum içinde çalıştığı taktirde çok şey yapabileceğini söylemek istiyorum. Ancak bu mecliste herkes kendi bildiğini okur sorunların tespiti ve çözümünde  anlaşma sağlanamazsa başarılı olamama gibi  bir tehlike de göz ardı edilmemeli diye düşünüyorum. 

Yeni Belediye Başkanımız  Hasan Akcan’ a da bir büyüğü olarak bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Kendisini öğretmen ve idarecilik yaptığı yıllarda bir meslektaşı olarak yakından tanıdığımı ve çok başarılı bulduğumu, taktir ettiğimi belirtmek isterim. Bu başarısını Belediye Başkanlığında da göstermesini canı gönülden isterim.

Ancak siyaset devlet memurluğuna benzemiyor. Siyaset katılık götürmez esnek olmayı gerektirir. Seçim öncesi ve seçim çalışmaları sırasında yaşanan olumsuzlukların acilen unutulması gerekir. Sadece AKP’lilerin Başkanı değil tüm ilçenin başkanı olunması gerekir.

Başkanımızın sertlik yanlısı değil yapıcı, birleştirici tavırlar sergileyerek ön plana çıkması, bilhassa basının bir bölümü ile girilen olumsuz mücadeleden vazgeçilerek eski defterlerin kapatılması yönünde tavır göstermesini, bunu bir şans bilip bir çok ilde dahi bulunmayan Akyazı Basınını da yanına alarak gerektiği şekilde yararlanması gerektiğini, bizlerin de Akyazı’da yaşamakta olan birer vatandaş olduğumuzu kabul ederek yazdıklarımızın, önerdiklerimizin göz önüne alınmasını, kulak ardı edilmemesini tavsiye etmek istiyorum. Amacımızın üzüm yemek olduğunu bağcıyı dövmek olmadığını belirtmek istiyorum.

Evet sayın Başkanım işe sahip olduğunuz “siyah kuşağınızı” evinizde bırakarak işe başlayalım. Ne dersiniz.

Bütün bunları yapabildiğiniz taktirde her kesin sevgilisi olup başarılı hizmetlerinizle bunu taçlandırıp Akyazı’nın unutulmazları arasına girebileceğinizi hatırlatarak başarılı bir 5 yıl geçirmenizi diliyorum..

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA