DOKTOR AMCA ARTIKCISSSS YAPMIYOR

Sakarya'nın Akyazı İlçesinde Bir Aile Sağlığı Merkezinde artık çocuklar hasta olmaktan korkmuyor...
Bu haber 2016-11-27 23:13:50 eklenmiş ve 797 kez görüntülenmiştir.

Sakarya'nın Akyazı İlçesinde Bir Aile Sağlığı Merkezinde artık çocuklar hasta olmaktan korkmuyor...

Akyazı 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi Yönetici Hekimi Sakarya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Rıdvan Karagöz kendi hazırladığı bir projeyi uygulamaya koyarak Türkiye’de bir ilki Akyazı’da gerçekleştirdi.

Akyazı 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezinde uygulanmaya başlayan projeye göre merkeze gelen çocuklar oyun bahçesi ile karşılaşıyor ve burada motive edilerek doktor ve sağlık personeli ile yakın ilişkiye giriyor. Doktor korkusu kalmayan çocuklar muayene sırasında sorun çıkarmıyor.

 Proje sahibi Dr. Rıdvan Karagöz konu ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu.

“Aileleri tarafından çocukları korkutmanın en kolay yolu "doktora götürür iğne yaptırırımdır" herhalde. Bu sebeple poliklinik kapılarından girer girmez ağlayan çocukları görmek biz hekimlerin maalesef her gün defalarca karşılaştığı bir senaryodur. Çocuk ağladığı zamanda hem kendisi ile hem de ailesi ile iletişim kurmak çok zor hale gelmektedir. Bu sebeple özellikle çocukları ve aileleri rahatlatmak için poliklinik odamızda bir köşe ile başladık çocukların gönlünü kazanma yolculuğuna.

 Poliklinik odasından giren ufaklıklar sadece kafalarında hazırladıkları senaryo yüzünden ağlayarak girdikleri odada; oyuncakları ve duvar kâğıtlarını görünce önce ağlamayı bırakıyor sonra oyuncak alanına kilitlenip kalıyorlar. Hele ki muayene sonrasında kazandıkları balon, çikolata ya da oyuncak hediyeleri sayesinde huzurlu bir muayene süreci geçiriyor, sonrasında oyun alanında oynarken aileye de tedavi ve hastalık süreci hakkında bizler tarafından sakin bir bilgi verilebiliyor. Bir de bir süre sonra tekrar muayeneye geldiklerinde önceki hatıralarıyla rahat bir hasta hekim ve hasta yakını hekim ilişkisi kurulabiliyor.

 Bu bir nevi sosyal projedir. Biz hekim olarak hastalarımıza olan saygımızdan dolayı ve onları önemsediğimiz için çalıştığımız aile sağlığı merkezlerimizi birer yaşam alanına çevirmeye başladık. Poliklinik odamızda yaptığımız bu hareket artık odalarımıza sığmayıp bütün aile sağlığı merkezine taşmak zorunda kaldı. Artık bekleme salonumuzda da miniklerimiz için alanlarımız var. Hem de bir zorunluluk yok iken. Birçok kurumda bu zorunlu iken bizde sadece insan sevgisi yüzünden var.  Onların hafızalarında yer edinmek için, onlara verilen değeri hatırlamaları için bir fırsat olacak. Bu bir sosyal proje; çünkü bir insan değişir ise tüm toplumun değişeceğine inanıyoruz.

 Yine aklımıza gelen bir başka fikir de teşekkür köşesi. Neredeyse tüm kamu kurum ve kuruluşlarında aslında adı dilek ve şikâyet kutusu olan ama genelde şikâyet için kullanılan kutular vardır. Düşündük ki polikliniklerimizde bizlere teşekkür eden hastalarımızın bu teşekkürlerini kayıt altına alabilelim. Böylece motive olup çalışmalarımızı daha iyi yerlere getirebilelim. Bu Teşekkür Köşesi de yine sağlık okuryazarlığının artmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz.

 Ve bu adımlar sayesinde domino etkisiyle diğer aile sağlığı merkezlerine diğer ilçelere ve diğer illere yayılacak. Eminiz ki daha güzel aile hekimliği birimleri mevcuttur. Biz sadece güzel şeyler olabileceğini öne çıkarmaya çalışıyoruz.  Ve biz bununla yetinmeyeceğiz halkımız daha iyi uygulamalara layık ve bizlerde elimizden geldiğince daha iyisini yapmaya devam edeceğiz.

 Akyazı 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezinin Muhteşem Ekibiyle her gün yeni projelerle daha iyi olacağını ve örnek bir aile sağlığı merkezi olacağı konusunda söz veriyoruz.”

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Saglık haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
bizimakyazi.com
© Copyright 2019 akyazı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
BÖLGE HABERLERİ