Akyazı Güncel
Giriş Tarihi : 06-02-2024 23:03

AKYAZI’DA MİRAC KANDİLİ COŞKUSU

İslam dininin en kutsal gecelerinden biri olan MİRAC kandili tüm İslam aleminde olduğu gibi Akyazı camilerinde de coşku ile kutlandı.

AKYAZI’DA MİRAC KANDİLİ COŞKUSU

İslam dininin en kutsal gecelerinden biri olan MİRAC kandili tüm İslam aleminde olduğu gibi Akyazı camilerinde de coşku ile kutlandı.

Vatandaşlarımız her kandil gecesinde olduğu gibi bu gecenin faziletlerinden yararlanmak üzere  camileri doldurdu.

Mirac kandili coşkusunu  Cevat Ayhan Kubbeli Yeni Cami cemaati de doyasıya yaşadı. Din görevlilerinin güzel sesleri ile okudukları Kuran-kerim ve ilahiler ve ardından yapılan dualar başta yüce peygamberimiz olmak üzere bu vatanın kurtarılmasında canlarını vermiş şehitlerimiz ve 1 yıl önce Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızın ruhlarına bağışlandı. Günahlarımızın bağışlanması için Allah’tan af dilendi.

Yine bu gece Cevat Ayhan Kubbeli Yenicami İmam Hatibi  Metin Kolay verdiği vaizde Mirac olayını ayrıntıları ile anlatırken O gece yaşanan akıl almaz mucizelere de ayrı  bir yer verdi. Peygamberimizin miraç olayından yeryüzüne getirdiği en önemli hediyenin 5 vakit namaz olduğunun da altını çizdi.

Yatsı namazı sonrası cami içinde kandili kutlaması yapıldı. Cami çıkışında da cemaate çeşitli ikramlarda bulunuldu.

MİRAÇ OALAYI NASIL GERÇEKLEŞTİ    

Müslümanlar Miraç gecesini, bugüne kadar her yıl Recep ayının 27. gecesi ibadetler ve dualarla idrak eder. Bu gece için araştırmalarını sürdüren Müslümanlar Miraç kandili faziletleri ve önemi hakkında detayları merak ediyor. Miraç Kandili'nin Ramazan ayının müjdeleyicisi olan Recep ayının artık sona erip ve şaban ayının geldiğini gösteren Müslümanlar için büyük önem taşıyan bir gecedir. Miraç, safha safha, adım adım ramazana hazırlayan, ramazana hazırlıksız girmeyelim diye önemli bir uyarıcı mesaj değeri bulunan önemli bir gecedir.

MİRAÇ KANDİLİ ÖNEMİ VE ANLAMI

Miracın Kur'an-ı Kerim'de adı anılan ve işaret edilen bir gece olduğu biliniyor. İsra suresinin ilk ayetlerinde miraç olayı anlatılıyor. İsra ve miraç mucizesinin Peygamber Efendimizin hayatında ve İslam’ın ilk döneminde çok önemli bir mesaj değeri var.

MİRAÇ HADİSESİ NASIL GERÇEKLEŞTİ?

İslam inancına göre, Hazreti Muhammed, Miraç gecesi, Allah'ın daveti üzerine Cebrail Aleyhisselam'ın rehberliğinde Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya, oradan semaya, yüce alemlere ve ilahi huzura yükseldi. Hazreti Muhammed, yolculuğuna "Burak" adlı binekle seyahat etti. Recep ayının 27. Gecesinde Peygamber Efendimiz (s.a.s), Cebrail ile birlikte Mekke’den Kudüs’e oradan da 7 kat semaya yükseldiği, döndüğünde ise ümmetine 5 vakit farz namazı müjdelediği mucize gecedir. Peygamber Efendimiz (s.a.s)’e her katta farklı peygamberlerle görüşür, Peygamberimize her katta Cebrail (a.s) eşlik eder ve 7. Kat semadan sonra bu sınırı geçemeyeceğini bundan sonra yalnız devam edeceğini söyler. Peygamberimiz ise Refref vasıtasıyla Allah ile görüşür.

Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in 7 kat semada görüştüğü peygamberler:

1. Kat Sema’da Hz. Adem ile
2. Kat Sema’da Hz. İsa ve Yahya ile
3. Kat Sema’da Hz. Yusuf ile
4. Kat Sema’da Hz. İdris ile
5. Kat Sema’da Hz. Harun ile
6. Kat Sema’da Hz. Musa ile
7. Kat Sema’da İbrahim ile görüşmektedir.

*Miraç gecesinde "Amenerrasulü" diye başlayan Bakara Suresi'nin son iki ayeti indirildi.

 

MİRAÇ KANDİLİ FAZİLETLERİ

 

Peygamber Efendimiz (s.a.s), miraç mucisesinin gerçekleşmesi ve ümmetinin cehennemin nasıl yerler olduğu, miraç mucizesinde nelerle karşılaştığını şu hadisleriyle aktarmaktadır:

- ‘Ben Kabe’nin Hatim kısmında yatıyordum. Uyku ile uyanıklık arasında bana biri geldi, şuradan şuraya kadar (göğsümü) yardı. (Bu sözünü söylerken boğaz çukurundan kıl biten yere kadar olan kısmı gösteriyordu.) Kalbimi çıkardı. Sonra bana, içerisi îman ve hikmetle dolu, altından bir kap getirildi. Kalbim (çıkarılıp su ve Zemzem ile) yıkandı. Sonra içerisi iman ve hikmetle doldurulup tekrar yerine kondu…’

- Miraç Gecesinde ateşten makasla kendi dudaklarını kesenleri görüp, kim olduklarını sordum. İlmiyle amel etmeyen din adamlarıdır.

- Cehennemde kokmuş leş yiyenlerin kimler olduğunu sordum. ‘Bunlar, gıybetederek insanların etlerini yiyenlerdir.’ denildi.

- Miraç gecesi, uğradığım her melek topluluğu, ümmetime hacamatı tavsiye etti.

 

 

 

 

 

 
Bizim AkyazıBizim Akyazı

Bizim Akyazı