İLÇE SAĞLIK UYARDI: TUZDAN UZAK DUR BOL BOL SU İÇ

20-26 Mart Dünya tuz tüketimine dikkat haftası olarak kutlanırken,
Bu haber 2017-03-21 18:53:48 eklenmiş ve 441 kez görüntülenmiştir.

20-26 Mart Dünya tuz tüketimine dikkat haftası olarak kutlanırken, 22 Martında Dünya su günü olması nedeniyle Akyazı İlçe Sağlık Müdürlüğü her iki önemli günü bir günde kutlama kararı alarak bu kararını da düzenlediği bir etkinlikle uygulamaya soktu.

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Gülşah Yılmaz yönetimindeki Müdürlük çalışanları çarşı içinde açtığı stantta bir taraftan her iki günle ilgili olarak hazırladıkları el broşürlerini dağıtırken diğer taraftan da içinde 5 gram tuz olan foşeti ve birer adette bardak su ikramında bulunarak hem tuza hem de sbuya dikkat çekmek istediler.

İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından dağıtımı yapılan el ilanlarında günde sadece 5 gram tuz tüketilmesinin yeterli olduğu vurgulanırken her gün en az 2 litre suyun da içilmesi gerektiği hususlarına dikkat çekilmiş.

İnsan Sağlığı için günde 5 gram tuzun sağlığımız için ideal olduğunu ve yine günde en az iki litre su içilmesi gerektiğini anlatan İlçe Sağlık müdürü Dr. Gülşah Yılmaz, hazırlayıp dağıtmakta olduğumuz el ilanlarında tuzun zararları ve suyunda yararlarını geniş kapsamlı olarak ele aldıklarını belirtti ve insanların sağlıklı yaşamı için tuz ve su tüketimine dikkat etmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Fazla tuz tüketiminin idrarla kalsiyum atımını arttıracağını, bu durumun kemiklerden kalsiyum kaybına yol açacağını, kan basıncını yükselteceğini, kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkaracağını, böbrek yetmezliği ve kanser gibi hastalıkların oluşmasında etkili olacağını, orta ve ileri yaş yetişkinlerde de inme ve iskemik kalp hastalıklarında ölüm riskinin arttıracağını söyleyen Dr. Gülşah Yılmaz, kilo kaybına yardımcı olan, sindirimi kolaylaştıran, enerji ve rahatlık veren, organ ve dokuları koruyan, açlığı bastıran saçı, gözü ve cildi besleyen, toxin ve diğer atık maddelerin vücuttan atılmasını sağlayan suyun günde en az 2 litre tüketilmesi gerektiği sözlerine ekledi.

İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları stantlarını ziyaret edenlerin tansiyonlarını da ölçmeyi ihmal etmediler.   

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
bizimakyazi.com
© Copyright 2019 akyazı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
BÖLGE HABERLERİ