İlçelerde hangi adaylar daha şanslı.


Bu makale 2019-02-08 22:30:38 eklenmiş ve 1565 kez görüntülenmiştir.
Sezai Matur

Seçime 52 gün kaldı. Partilerin belediye başkan adayları önemli oranda belirlendi. Belediye Meclis üye adayları henüz netleşmese de başkan adayları artık sahada ve çalışıyorlar.
Bende bugün ve yarın ilçelerde görebildiğim kadarıyla siyasi yarışı yorumlamaya çalıştım.  Seçim yaklaştığında ilçeleri gezerek çok daha detaylı bir şekilde ilçelerdeki siyasi atmosferi aktarmaya çalışacağım.
Bugün 8 ilçedeki son durumla ilgili yorumlarımı aktarayım:

ADAPAZARI: Adapazarı’nda AKP 15 yıldır Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Süleyman Dişli’den sonra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Işıksu’yu aday gösterdi. Bir dönem ilçe Başkanlığı da yapan Mutlu Işıksu bir önceki seçimde de aday adayı olmuştu. Daha önceki görevleri nedeniyle Adapazarı’nda tanınırlığı bir hayli fazla olan bir isim. Cumhur ittifakının diğer ortağı MHP ile de kısa sürede yakın bir temas sağladı ve şehirde iyi bir hava yakaladı.  Millet İttifakı Adapazarı’nda ortak aday çıkarma konusunda anlaşamadı. İyi Parti, daha önce Serdivan’dan 2 kez aday olan bu dönem de adı yine Serdivan için geçen Dr. Aydoğan Arslan’ı aday olarak açıkladı. CHP ise İP’nin kurucuları arasında yer alan ve kısa bir süre önce CHP’ye geçen İsmail Kılıç’a adaylık görevini verdi.  Saadet Partisi’nin Adapazarı  adayı ise Abidin Birinci oldu. AKP karşıtlarının İP adayı Dr. Arslan mı, CHP adayı Kılıç üzerinde birleşecekleri henüz belli değil. Ancak Dr. Arslan bu konuda daha şanslı görünüyor.

AKYAZI: Akyazı’da AKP birinci dönemi olmasına rağmen Hasan Akcan’ı aday göstermedi. Yerine Kuzuluk Belediyesi eski Başkanı Bilal Soykan tercih edildi. MHP’den aday adayı olan ve ilçede önemli bir gücü olan Şener Bayraktar da eski görevine döndü. Bilal Soykan alçak gönüllüğüyle tanınan ve sevilen bir isim. Ancak henüz sahaya inmiş değil. Saadet Partisi’nin adayı Selman Demirtaş yaklaşık 3 aydır gece gündüz çalışmalarını sürdürüyor. Demirtaş SP’nin ilçe başkanıydı. 2014 seçimlerinde de SP’nin adayıydı. İlçede sevilen ve güvenilen bir isim. Millet İttifakı Akyazı’da İyi Parti’den kuyumcu Adam Güner’i aday gösterdi. Alaağaç Köyü’nün eski muhtarı olan Güner, MHP kökenli. MHP’lilerin ve CHP’lilerin oyunu alabilecek bir isim. AKP karşıtlarını etrafında toplayabilir. Bu seçimin sürpriz partisi olması beklenen Büyük Birlik Partisi ise İlçe Başkanı Naim Yolcu’yu aday çıkardı.  Akyazı’da Soykan zorlanmadan seçimi alır.

ARİFİYE: AKP, Arifiye’de İsmail Karakullukçu’yu üçüncü kez aday çıkardı. Sakarya’da şahsi oy potansiyeli olan ender siyasetçilerden biri. Bu nedenle bu yerel seçim sürecinde AKP’de en garanti isim olarak gösteriliyordu. Öyle de oldu. Üçüncü kez aday gösterildi. Millet ittifakı burada CHP’den eski okul müdürü Muzaffer Cebeci’yi aday olarak duyurdu. Cebeci okul müdürlüğü döneminde bir çok olumsuz konuyla anılan bir isim. Dolayısıyla ilçede de çok karşılığı olacak gibi görünmüyor. Saadet Partisi’nin adayı İsmail Kul ise Makine Mühendisi. İhracata yönelik çalışan bir firması var. 33 yaşında ve ilçede oldukça sevilen bir isim olan Kul’un MHP tabanından da önemli bir destek aldığı söyleniyor. Gördüğüm kadarıyla AKP ve Karakullukçu karşıtları SP adayı Kul’a yönelebilir.  Karullukçu bu son seçiminde rekor oy oranını yakalayacak gibi.

ERENLER: Erenler’de 3 dönem Belediye Başkanı seçilen Cavit Öztürk’ün ardından AKP, aday adayı olan 19 isim yerine İl Başkanı Fevzi Kılıç’ı aday gösterdi. Adapazarı’na aday adayı olan Kılıç için Erenler sürpriz oldu. MHP’den aday adayı olan Şenol Dinç ilçede sevilen bir isimdi. Cumhur ittifakının adayı olarak Kılıç açıklanınca Dinç görevine döndü. Millet İttifakı İyi Parti İlçe Başkanı ve Belediye Meclis üyesi Şemsettin Duman’ı aday çıkardı. Duman çok güçlü bir isim değil. Millet İttifakı güçlü ve ortak bir meclis listesiyle AKP’yi zorlamayı hedefliyor. Erenler’de Saadet Partisi de Abdullah Satır’ı aday gösterdi. Satır, AKP küskünlerinin oylarını toparlayabilecek bir isim olarak konuşuluyor.  Ancak Erenler’de Fevzi Kılıç seçimi zorlanmadan alacak gibi.

FERİZLİ: 2 dönem belediye başkanlığı yapan ve son dönem İlçe Başkanı ile ters düşen Ahmet Soğuk yeniden aday gösterilmedi. Yerine İBB’den İsmail Gündoğdu tercih edildi. Gündoğdu, Soğuk muhalifleri ile temas kurdu. Cumhur İttifakının diğer ortağı MHP’nin Meclis üyesi ve Başkan aday adayı Ali Tenha ile ilişki izinde çalışmalarını sürdürüyor. Millet İttifakının ortağı CHP daha önce ilan ettiği adayını geri çekti. İyi Parti’nin adayı Serhat Çiçek’i, CHP’liler de destekliyor. Saadet Partisi’nin adayı Halim Aşık da ilçede sevilen bir isim. AKP adayı Gündoğdu seçimi kolay alır gibi görünüyor.

GEYVE: AKP, üçüncü kez Murat Kaya’yla seçime gidiyor. Karşısında 1994-1999 yılları arasında Belediye Başkanı olarak görev yapan eski CHP’li yeni İyi Partili Atilla Zeytinoğlu var. Zeytinoğlu hem halefi hem selefi olan Mehmet Kır’la birlikte İyi Parti’de omuz omuza Murat Kaya’ya karşı mücadele ediyor. Geyve’de Saadet Partisi Fikret Özer’i aday gösterdi. Seçim Kaya ile Zeytinoğlu arasında geçer. Ancak şans ibresi Murat Kaya’dan yana görülüyor. 

HENDEK: Ali İnci’den sonra görevi devralan İrfan Püsküllü yerine İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu’yu aday gösteren AKP için en sıkıntılı ilçelerden biri Hendek. Bir ara internet sitelerinde muhtarların Sofu’yu değiştirin diye İl Başkanlığını ziyaret ettikleri haber oldu.  2014’te Ali İnci’yi zorlayan MHP’nin adayı Turgut Babaoğlu bu dönem AKP ile ittifak kurulunca Büyük Birlik Partisi’nden aday oldu. 5 yıldır hiç ara vermeden seçime hazırlanan Babaoğlu ilçede önemli bir potansiyele sahip. Millet İttifakı burada eski İlçe Başkanı ve Başkan adayı Ahmet Mercan’ı aday gösterdi. Mercan da Hendek’te güçlü bir isim. Sofu’nun en büyük şansı, muhalefetin iki güçlü isimle seçime gitmesi.

KARAPÜRÇEK: AKP’nin en güçlü olduğu ilçelerden biri Karapürçek. Ancak yeniden aday gösterilen  Orhan Yıldırım’ın karşısında güçlü bir isim var. MHP’den aday adayı olan eski İl Genel Meclisi üyesi Cavit Karslı, Cumhur ittifakı Orhan Yıldırım’ı tercih edince Büyük Birlik Partisi’nden aday oldu. İlçede sevilen bir isim olan Karslı Yıldırım’ı zorlayacak gibi görülüyor. Millet İttifakı adına CHP’den aday olan Nizamettin Yıldız’ın çok zayıf kaldığı, SP adayı Muhammet Ali Gedik’in ise ilçede sevilen bir isim olduğu belirtiliyor. 

Yarın, Karasu, Kaynarca, Kocaali, Pamukova, Sapanca, Serdivan, Söğütlü ve Taraklı ilçelerimizdeki son durumları yazmaya çalışacağım. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
bizimakyazi.com
© Copyright 2021 akyazı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
BÖLGE HABERLERİ