Akyazı Güncel
Giriş Tarihi : 24-07-2023 00:06

ÜNİVERSİTE SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI. DOĞRU CEVAP SAYISININ AZLIĞI DİKKAT ÇEKTİ

​​​​​​​ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavı geride kaldı. Öğrenciler maratonun en zor kısmını atlattı. Sonuçların açıklanmasının ardından ise tercih süreci başlayacak.

ÜNİVERSİTE SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI. DOĞRU CEVAP SAYISININ AZLIĞI DİKKAT ÇEKTİ

ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavı geride kaldı. Öğrenciler maratonun en zor kısmını atlattı. Sonuçların açıklanmasının ardından ise tercih süreci başlayacak. Tercihler başlamadan, YKS ile ilgili ortalamalar belli oldu. Ortalamaların belli olmasının ardından ise tartışmalar başladı. Başvurunun rekor düzeyde olduğu sınavda doğru cevap sayısının az olması dikkati çekti. Doğru cevap sayısının az olmasının ardından gözler, öğretmenlere çevrildi.

Sınavın ilk oturumu olan ve öğrencilerin derslere yönelik temel yeterliliklerini ölçen oturumdaki 40 soruluk Türkçe testinde doğru yanıt ortalaması 20,021’de, temel matematikte ise 8,218’da kaldı. 20 soruluk fen bilimleri testinin ortalaması 3,546, sosyal bilimler testinin ortalaması 8,688 oldu.

AYT'de ise matematik (40 soru) testinin ortalaması, 7,576, AYT fen bilimleri testinin ortalamaları, fizik (14 soru) alt testinde 2,519, kimya (13 soru) alt testinde 1,768, ve biyoloji (13 soru) alt testinde 2,080 oldu

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından sınav istatistiklerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, YKS'nin üç oturumda uygulanan testlerdeki toplam 691 sorudan iptal edilen soru bulunmadığını ifade etti.

 

 
Bizim AkyazıBizim Akyazı

Bizim Akyazı