Akyazı Güncel
Giriş Tarihi : 09-01-2024 00:15   Güncelleme : 09-01-2024 00:18

SEÇMEN LİSTELERİNDE ADINIZ VAR MI? YOKSA NE YAPACAKSINIZ

 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri için seçim süreci başladı. Belediye başkanlığı, belediye meclis üyelikleri ve muhtar seçimi için oy

SEÇMEN LİSTELERİNDE ADINIZ VAR MI? YOKSA NE YAPACAKSINIZ

 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri için seçim süreci başladı.

Belediye başkanlığı, belediye meclis üyelikleri ve muhtar seçimi için oy kullanacak seçmenlerin isim ve adres bilgileri askıya çıktı.

Seçimin başlangıcından oy verme gününe kadar olan süreçteki iş ve işlemler, YSK tarafından ilan edilen seçim takvimine göre yürütülecek.

 

17 OCAK SON GÜN

Seçmen listelerinin askıya çıkmasıyla seçmenler için bilgilerini sorgulama ve itiraz dönemi de başlayacak. 17 Ocak tarihine kadar seçmen listelerinde güncelleme yapılabilecek.

Öğrenci olup öğrenim gördükleri yerleşim yerlerinde oy kullanmak isteyenler, muhtarlık bölgesinde kimlik veya adres bilgilerinde yanlışlık ya da eksiklik olanlar bilgilerini güncelleyebilecek.

17 Ocak'ta muhtarlık bölgesi askı listeleri ve tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listeleri askıdan indirilecek. Buna ilişkin itirazlar sona erecek.

Bu tarih, bina bazında seçmen kayıtlarının, YSK ve e-Devlet Kapısı'ndan sorgulanmasının ve seyyar sandıklarda oy kullanabilmeleri için, hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenlerin başvurularının da son günü.

KAYDI BULUNMAYANLAR NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNE BAŞVURACAK

Seçmen listelerinde adı bulunmayanlar herhangi bir hizmete ait faturayı ya da kira

sözleşmesini ibraz ederek nüfus müdürlüklerine başvuracak.

Adreslerini başka ilçelere aldırmak isteyen seçmenler elektrik, su, telefon, doğal gaz gibi faturalarını ibraz etmek suretiyle askı süresi içerisinde başvuru yapabilecek.

 
 
Bizim AkyazıBizim Akyazı

Bizim Akyazı