Akyazı Güncel
Giriş Tarihi : 23-07-2023 14:52   Güncelleme : 23-07-2023 23:39

SAKARYA GAZETECİLER CEMİYETİNDEN BASIN BAYRAMI KUTLAMASI

​​​​​​​Sakarya Gazeteciler Cemiyeti 24 Temmuz Basın Bayramı için kahvaltı programı düzenledi. Kahvaltıda Sakarya'nın gazetecileri

SAKARYA GAZETECİLER CEMİYETİNDEN BASIN BAYRAMI KUTLAMASI

 

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti 24 Temmuz Basın Bayramı için kahvaltı programı düzenledi. Kahvaltıda Sakarya'nın gazetecileri bir araya geldi.

Gazetemizin Genel Yayın Müdürü ve Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur günün önemini anlatan konuşmasını yaptı.

Sezai Matur konuşmasında:

"Basın özgürlüğü, demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru, halkın gerçekleri öğrenme hakkıdır. Basın özgürlüğü olmadan, insan hakları, adalet, hukuk, eşitlik, barış gibi değerler korunamaz. Basın özgürlüğü aynı zamanda gazetecilerin sorumluluğudur. Gazeteciler, doğru, tarafsız, objektif ve etik haber yapmakla yükümlüdür. Gazeteciler, kamu yararını gözeterek, baskı ve tehditlere boyun eğmeden, meslek ilkelerine bağlı kalarak çalışmalıdır. Aksi bir durum kabul edilemez. Tüm bu sorunları bir ve beraber olduğumuzda çok rahat aşabiliriz.

24 Temmuz Basın Bayramında hiçbir ayrım yapmadan tüm meslektaşlarıma çağrıda bulunmak istiyorum. Mesleğimize sahip çıkmak adına daha çok bir araya gelelim, sorunlarımızı konuşalım, çözüm arayalım. Emin olun, biz bir arada olduğumuzda sesimize kulak verecekler, sorunlarımıza çözüm arayacaklardır. Geçen yıl aramızdan ayrılan sevgili büyüğümüz Mustafa Erkaya, 2007 yılı 24 Temmuzunda acı haberini aldığımız Necdet Güngörsün başta olmak üzere Sakarya Gazeteciler Cemiyeti'nin 69 yıllık geçmişinde SGC'ye ve Sakarya basınına emek veren tüm büyüklerimizi, arkadaşlarımızı rahmetle anıyorum.

Bugün eminim sağlığı yerinde olsaydı aramızda olmayı çok isteyecek arkadaşımız, kardeşimiz Fatma Onay Sak bir süredir amansız hastalıkla mücadele ediyor. Şener Sak kardeşim de kendisine refakat ediyor. Fatma ve Şener kardeşime de buradan geçmiş olsun dileklerimizi sunuyorum. Sakarya'da yerel basına desteklerini esirgemeyen, Valimiz Çetin Oktay Kaldırım ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce'ye, diğer belediye başkanlarımıza ve STK yöneticilerine, basının önemini kavrayarak hep yanımızda olan basın dostlarına teşekkür ediyorum. Sevgili arkadaşlarım, Çok değerli büyüklerim... Her birinize bu sıcak yaz gününde büyük bir dayanışma örneği göstererek burada olduğunuz için teşekkür ederim.

Biz gazeteciler olarak basın özgürlüğünün savunucusu olmalıyız. Haklarımızı korumalıyız. Sesimizi yükseltmeliyiz. Basın özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırmak için mücadele etmeliyiz. Unutmayalım ki basın özgürlüğü bizim hakkımızdır ve basın özgür olursa toplum da özgür olur. Çok önceleri Basın Bayramı olarak kutladığımız ve bir süredir basın özgürlüğü ve mücadele günü olarak anılan 24 Temmuz Basın Bayramımız kutlu olsun...

Sevgili meslektaşlarım. Basılı gazetelerimiz, radyolarımız ve televizyonlarımız zor durumda. Türksat kiraları nedeniyle televizyonlar uydudan yayın yapmakta zorlanıyor. Radyolar telif ücretlerine çalışıyor. Basılı gazeteleri bitirmek için sanki özel bir plan devreye sokulmuş durumda. Gelecek internet basınında diyoruz ama internet basını için yapılan düzenleme sorunları çözmek yerine aksine daha da büyüttü. Sektörü bilmeyenlerin masa başında hazırladıkları yönetmelikle internet haber sitelerinin varlıklarını sürdürmeleri imkansızlaşıyor" ifadelerine yer vererek meslektaşlarının Basın Bayramını kutladı.

Bizim AkyazıBizim Akyazı

Bizim Akyazı