Akyazı Güncel
Giriş Tarihi : 25-03-2022 12:29   Güncelleme : 25-03-2022 12:29

Kızılaykart saha uzmanları Akyazı’ya geldiler

İnsani yardım, kamu ve özel sektörlerin bir araya geldiği bir platform olan KIZILAYKART’ın

Kızılaykart saha uzmanları  Akyazı’ya geldiler

 

İnsani yardım, kamu ve özel sektörlerin bir araya geldiği bir platform olan KIZILAYKART’ın saha uzmanları Hayri Asamaz ve Ebru Günaydın Kızılay Akyazı temsilciliğini ziyaret ettiler.

Akyazı’da 9 bin 493 kişinin KIZILAYKART’tan yararlandığını söyleyen Kızılay Akyazı temsilcisi Mustafa Birincioğlu, Kızılaykart’ın belirli kriterleri karşılayarak yararlanıcı olan ihtiyaç sahibi kesimlere bankacılık altyapısı üzerinden düzenli nakit desteği sağladığını söyledi.

Birincioğlu konuyla ilgili olarak şu bilgileri de aktardı “ Kızılaykart ilk olarak 2011 yılında Türk vatandaşları için uygulanmaya başlanmış, daha sonra Suriye’de başlayan iç çatışma nedeniyle Mart 2011 den itibaren ülkelerini terk ederek bize sığınmak zorunda kalan Suriyelilere acil gıda desteği ile dev am etmiştir. 2012 yılında kamp içi gıda destek progrdamını da hayata geçiren Kızılaykart, 2021 yılı itibarıyla farklı temalarda devam eden beş projeye de ev sahipliği yapan bir platforma dönüşmüştür.  2021 yılına kadar Kızılaykart programları adı altında tamamlanan proje sayı dörttür. İhtiyaç sahibi kesimlerin dirençlerini arttırmayı, sosyal uyumu tesis etmeyi amaçlayan kızılaykart farklı programlara da ev sahipliği yapmaktadır. Türk Kızılay’ın operasyon kabiliyeti, bilgi yönetimi konusunda uzmanlığı ile kızılaykart çatısı altında değişik kategorilerde  hedef gruplar için çeşitli programlar, birbirinden farklı donör ve paydaşlar hayata geçirilmektedir. Kızılaykart platformunun güncel yapısı içerisinde temel ihtiyaçlar, eğitim ve meslek edindirme temalı insani yardınm programları da uygulanmaktadır”

SALİM ÖZYILMAZSALİM ÖZYILMAZ