Akyazı Güncel
Giriş Tarihi : 05-07-2023 00:12

Başkan Soykan Meclis toplantısında konuştu “Akyazı asla sahipsiz değildir”

​​​​​​​Akyazı belediye meclisi Temmuz ayına ait olağan toplantısını yaptı. Bilal Soykan tarafından yönetilen toplantıda 9 gündem maddesine ilave edilen bir gündem

Başkan Soykan Meclis toplantısında konuştu “Akyazı asla sahipsiz değildir”

Akyazı belediye meclisi Temmuz ayına ait olağan toplantısını yaptı. Bilal Soykan tarafından yönetilen toplantıda 9 gündem maddesine ilave edilen bir gündem maddesiyle birlikte 10 gündem maddesini görüşüp karara bağladı.  Toplantıya mazeret beyan eden Ak Partili 4 meclis üyesi katılmadı. MHP grubu Temmuz ayı toplantısına tam kadro katıldı. Toplantıyı MHP İlçe Başkan yardımcısı Kerametten Öztürk de takip etti.

Gündemin imarla ilgili ilk 5 maddesi komisyondan geldiği şekli ile ve oy birliğiyle kabul edilirken, 6 ve 7. Maddesi de görüşülmek üzere İmar Komisyonuna havalesi yine oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin 8 ve 9. Maddeleri İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün dolu memur kadrosunda değişiklik ve yine boş memur kadrosunda değişiklik yapılmasına ilişkin talepleri oybirliğiyle kabul edildi.

Spor Kompleksi devrediliyor

Gündemin ilave gündem maddesi Recep Tayyip Erdoğan Spor Kompleksinin 5393 sayılı belediye kanununun 75/a-d maddeleri kapsamında Gençlik Spor İl Müdürlüğüne devir edilmesi oy birliğiyle kabul edildi. Belediye başkanına devir işlemi için hazırlanacak olan protokolü yapma ve hazırlanan protokolü imzalama yetkisi de yine oy birliğiyle verildi.

Temmuz ayına ait yapılan meclis toplantısı öncesi belediyenin geride kalan bir ay içinde yaptığı çalışmalar görüntülü olarak meclis üyelerine aktarıldı. Belediye başkanı Bilal Soykan konuşmasına başlamadan önce geçtiğimiz günlerde geçirdiği kalp krizi sonrası hayata veda eden Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç’a rahmet diledi ve yeni seçilen başkan Rahmi Şengül’e de başarı dileklerini iletti.

Başkan Soykan, Dokurcun bölgesinde meydana gelen su taşkını, bayram nedeniyle TEM’deki trafik sıkışıklığı, yine sel nedeniyle yıkılan geçici Beldibi köprüsü ve ATSO ile yaptıkları toplantı sonrasında kurulması planlanan Gıda OSB ile ilgili bilgiler verdi.

ATSO yönetimi ile yaptığımız toplantıda 170 hektarlık alanı 250 hektara çıkarma kararı alıp yol haritamızı da buna göre düzenliyoruz diyen Başkan Soykan, bilindiği gibi Akyazı’mız bir tarım şehridir. O nedenle Gıda OSB kurulması kararı aldık. Zaten çevremizdeki tüm OSB’ler karma OSB. Onun için bu kararı aldık. Ayrıca Gıda OSB’nin kurulması halinde şehrimizde hava kirliliği oluşmayacak. Bu da kararımıza etken olmuştur dedi.

Bir meclis üyesinin başkan Soykan’a “OSB nerede kurulacak yeri belli mi” şeklindeki sorusuna da “yeri belli ama şimdiden söylemeyeyim” diye cevap vermesi dikkat çekti.

Başkan Soykan basından rahatsız

Belediye başkanı Bilal Soykan konuşmasının bir bölümünü de basın için ayırdı. Bazı basın yayın organlarında“ Akyazı sahipsiz” “ Başkan yerleri sata sata bitiremedi” şeklinde şahsı ve belediyeyi karalamaya yönelik haberlerden duyduğu rahatsızlığını dile getirdi ve konuyla ilgili de şu bilgileri verdi. “Akyazı asla sahipsiz değil. Dimdik bir başkanı, 25 tane dimdik meclis üyesi, dimdik başkan yardımcıları ve yine dimdik duran 315 çalışkan personeli ile Akyazı belediyesini hiç kimse sahipsiz olarak değerlendiremez” dedi.

Soykan konuşmasına devamla “ Göreve geldikleri günden itibaren Büyükşehir belediyesi ile birlikte Akyazı’da 280 bin ton asfalt ve 200 binin üzerinde de beton yaptık. İlçe merkezinde de alt yapısı tamamlanan mahallelerimin sorunlarını tamamen ortadan kaldırıp sorunsuz hale getirdik. Merkezdeki diğer mahallelerimizin alt yapı eksiklerini de bu yılın sonuna kadar tamamlayıp yollarımızı asfaltlayacağız. Allah’ın izniyle 2024 yılına sorunu olmayan bir ilçe olarak gireceğiz” dedi.

Başkan Soykan konuşmasının son bölümünü yer satışlarına ayırdı. “ Bizden önce 31.03.2014 ile 30.03.2019 tarihleri arasında Akyazı belediyesi 14.966.985.00 TL. karşılığında 434.110,03 M2 yüzölçümlü 89 adetten oluşan taşınmaz satıldı. Bizim göreve geldiğimiz 30.03.2019 tarihinden 03.07.2023 tarihine kadar 37 adet 78.022,43 M2 yüzölçümlü taşınmazı 14.236.676.00 TL. bedelle sattık. Buna karşılık yine bizim işbaşında olduğumuz dönem içinde Yahyalı bağlantı yolu için 13 milyon lira bedelle 50 dönüm yeri kamulaştırdık ve belediyemize kazandırdık. Karşılaştırmasını Akyazılı hemşerilerimiz yaparlar. En doğruyu onlar bilirler” dedi ve belediye başkanı Bilal Soykan konuşmasını şöyle tamamladı “ Akyazı asla sahipsiz değildir”   

Bizim AkyazıBizim Akyazı

Bizim Akyazı