BİLAL SOYKAN’IN 2 YILLIK SEYİR DEFTERİ


Bu makale 2021-02-20 14:55:07 eklenmiş ve 887 kez görüntülenmiştir.
Salim Özyılmaz

 

Belediye başkanı göreve geldiği günden bugüne kadar geçen 22 aylık süre içinde yaptıkları ve yapamadıkları ile ilgili kamuoyunu aydınlatma amaçlı bir basın toplantısı yaptı. Bilal Soykan İkinci kez basınla buluşan Bilal Soykan’ın anlattıklarını çok dikkatli bir şekilde dinledim. İlk basın toplantısında “ hemşerilerim benden en az 2 yıl hizmet beklemesinler. Çünkü Belediyemizin çok borcu var benim o borçları azaltmam lazım” demiş ve Belediye tarafından yapılmakta olan birçok etkinliğe de son vermişti. Akyazılı Bu toplantıda yaptıklarını anlatırken ise ilk toplantıdaki açıklamasının aksine önemli çalışmalar yaptığını gördüm. Bu durum beni ilerisi için umutlandırdı diyebilirim. 22 ay içinde Bilal 358 kişiyle teslim aldığı belediyeyi 298’e indirmiş ve belediyeye hiçbir katkı sağlamayan personeli çıkararak ödeme yükünü azaltmış. Yaptığı tasarrufun yanı sıra mülkiyeti Belediyeye ait olan bazı yerleri borçlu  100 milyon TL olan borcunu olduğu (SGK ve vergi dairesi) gibi kurumlarla mahsuplaşmak suretiyle Belediyenin 100 Milyon TL nin üzerinde olan borç miktarını 24 milyon TL’ye indirmiş.

 Öz kaynaklarını kullanarak 65 bin 600 ton asfalt kullanarak 44 Km. ve Büyükşehirden temin ettiği 40 bin 667 ton 28,5 Km. yolu asfaltla buluşturmuş. Böylece 100 bin ton asfalt hedefini aşmış. Bunların dışında yeni park ve bahçeler, eskilere bakımlar, alt yapı için önemli gelişmeler kaydetmiş ve COVİD 19 salgınında Belediye olarak önemli çalışmalar yapmış ve sağlık ordusuna önemli katkılar sağlamış. Batmış olmasına rağmen AK Belde A.Ş aracılığı ile çok sayıda insana sıcak yemek ve kuru erzak dağıtımı yapmayı başarmış ve ’ya Sağlık Bilimleri Fakültesinin gelmesi ve eğitime başlamasında önemli rol oynamış. Sokak hayvanları için güzel barınak yapmış. Akyazı Bunlar yaptıkları. Birde yapmak istedikleri var. Mesela Sanayi çarşısı yanında terminal yapımı, Yahyalı Akyazı arasındaki duble yol yapımı, Devlet hastanesi yanında Otogar yapımı, Mezbaha ve Canlı Hayvan Borsası, Karaca suyu ıslahı ile ilgili başlatılan çalışmanın tamamlanması, ihalesi yapılan yüzme havuzu, spor salonu ve gençlik merkezi projesini tamamlayıp hayata geçmesini temin etmek. Birde Acella yaylasına sosyal tesis yapmak ve önünde bulunan üç yıl içinde de Akyazı’ya turizmde, kültürde ve sanayi de önemli eserler kazandırıp gelişmesini tanınmasını sağlamak. Bu toplantıda basın mensuplarının da sorduğu sorular vardı. Mesela ben AK Belde A.Ş. nin bir türlü bulunamayan ve buharlaşan 4 milyon liranın akıbeti ile yayladaki betonarme binaların neden yıkılmadığını sordum. Buharlaşan parayla ilgili olarak topu Bakanlık müfettişlerine atan, sadece bu konuşu an itibarıyla yargıda diyen Başkan Soykan, betonarme binaların ise havaların açmasıyla yıkılacağını söyledi. Her iki konuyu dikkatli bir şekilde takip edip sizleri bilgilendireceğimi belirtmekte yarar görürüm

 Ekonomik bakımından biraz daha rahatlayacağı bir döneme girecek olan Başkan Soykan’ın bu dönem içerisinde yaptıkları ve yapamadıkları varsa  nedenleriyle birlikte biz yazmaya devam edeceğiz. İnşallah hizmetler artarak  devam eder  ve Akyazı’mız hak ettiği hedefe ulaşır ve bizde bundan mutluluk duyarız. Yazımı başkana ve ekibine başarı ve kolaylıklar dileyerek ve özellikle de başkandan çalışmalarına ilişkin daha şeffaf olmasını beklediğimi söyleyerek noktalamak istiyorum.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
bizimakyazi.com
© Copyright 2021 akyazı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
BÖLGE HABERLERİ