İŞTE BÜYÜK OLMAK BÖYLE BİR ŞEY


Bu makale 2019-11-27 08:30:50 eklenmiş ve 322 kez görüntülenmiştir.
Salim Özyılmaz

 

Her yıl 24 Kasım öğretmenler günü olarak kutlanır. Bu yılda bu güzel ve anlamlı gün Akyazı’da da çeşitli etkinliklerle adına yakışır bir şekilde kutlandı. 

Öğretmenlik mesleğinin kutsal bir meslek olduğunu belirtmeme gerek bile yok ama ben yine de hatırlatmak isterim.  Kutsallık sadece öğretmenlik mesleği ile de sınırlı değildir. Sağlıkçılarımız başta olmak üzere hemen hemen her meslek dalında görev yapanlar kendi ölçülerine göre kutsal bir mesleği icra etmektedirler.

Öğretmenlik mesleğinin kutsallığı yaptıkları işle ilgilidir. Daha konuşmaya yeni başlayan çocuklarımızı onlara emanet ederek yetişmelerini, meslek sahibi olmalarını sağlarız. Bugün öğretmenler tarafından yetiştirilmemiş tek bir kişi bulamazsınız. Hemen hemen her fert mutlak surette az ya da çok yıllar öğretmeni tarafından bilgilendirilmiş, yönlendirilmiş ve yetiştirilerek hayata kazandırılmıştır.

Eğer öğretmenlerimizden yeterli bilgi ve beceriyi almamış olsaydık bugün bizim bir yerlere gelmemiz kesinlikle mümkün olamazdı. Onlar yetiştirdi biz de kabiliyetimiz ölçüsünde onlardan aldıklarımızı bugün kullanıyor ve bulunduğumuz ortamlara yararlı olmaya çalışıyoruz.

Böyle bir giriş yaptıktan sonra geleyim attığım başlığa. Gerçekten öyle kolay kolay büyük olunmuyor. Birine ya da bir kuruma büyük diyorsak mutlak surette onda bir keramet vardır diye düşünmek lazımdır.

Akyazı’da İlkokul denildiğinde Konuralp İlkokulu kuşkusuz ilk akla gelen isimdir. Açıldığı günden itibaren aradan geçen zaman dilimi içinde bu güzide okulumuz çok önemli isimleri yetiştirmiştir. İşte o değerler zaman zaman hatta çoğu zaman ülke yönetiminde söz sahibi olmuşlardır. Hala olmaya devam edenler de vardır.

Tüm bu güzelliklerin oluşmasında bu okulumuzun Müdüründen, yardımcılarına, öğretmenlerine hatta çalışan müstahdemine kadar katkı sahibidirler. Eğer onlar mesleklerini sevmemiş ve kendilerine emanet edilen çocuklarımızı istenildiği gibi yetiştirmemiş olsalardı biz bugün başka şeyler konuşuyor olabilirdik.

Her meslekte olduğu gibi öğretmenlik mesleğinde de vefa çok önemlidir.  Bahse konu olan bu mükemmel okulumuzda yıllarca görev yaptıktan sonra emekli olmuş çok sayıda öğretmenimizin Akyazı’da yaşadığını bilmekteyiz. İşte bu okulumuzun şu anda işbaşında olan yöneticileri 24 Kasım Öğretmenler günü münasebetiyle okullarında görev yapmış yaşamakta olan öğretmenleri okula davet etme gibi bir güzelliğe imza atmışlardır.

Dün gerçekleşen bu kabulde emekli öğretmenlerin okula gelişlerinde onlara gösterilen ihtimam, yakın ilgi ve alaka gerçek anlamda emekli öğretmenlerle birlikte bu müthiş ziyareti izleyen ve gören herkesin duygulanmasına neden olmuştur.

İşte ben buna ahde vefa derim. İşte ben buna büyük olmak işte böyle bir şey derim. İşte ben bu güzelliği düşünüp icra edenleri yürekten kutlarım.

Sevgili öğretmenlerim 24 Kasım Öğretmenler gününüzü kutluyorum. Nice Öğretmenler günlerine sağlıklı ve huzurlu bir şekilde ulaşmanızı yüce mevlamdan niyaz ediyorum. Bu satırlardan bütün öğretmenlerimize en derin sevgilerimi ve saygılarımı gönderiyorum. İyi ki varsınız diyorum.

Yazımı şöyle noktalamak istiyorum.

 Hasbelkader bir makam sahibi olup kendini bir şey zannedenleri, ahde vefayı ve kadir kıymet bilmeyenleri, eş dost tanımayanları da asla sevmem. Onun için bu ifadelerime uyan İlçe Milli Eğitim Müdürünü öğretmenlerimiz için kullandığım hak ettikleri güzel sözlerin dışında bırakıyorum. 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
bizimakyazi.com
© Copyright 2021 akyazı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
BÖLGE HABERLERİ