“Silahla sevinmeye ve kutlamaya son verilsin” SALİM ÖZYILMAZ


Bu makale 2017-09-04 10:03:30 eklenmiş ve 226 kez görüntülenmiştir.
Salim Özyılmaz

Akyazı’nın Kuzuluk Mahallesi sakinleri isyanda

“Silahla sevinmeye ve kutlamaya son verilsin”

Akyazı’ya bağlı Kuzuluk Mahallesinde oturmakta olan sakinler, haftanın her günü ve özellikle de hafta sonlarında yapılmakta olan düğünlerde, gelin konvoylarında, asker uğurlamalarında ve dini bayramlarda vakitli vakitsiz silahların ateşlenmesinden büyük endişe duyduklarını belirterek artık silahla sevinmeye ve kutlama yapmaya son sloganı ile yola çıkarak ateşlenen silahlarda çıkan mermilerin evlerinin balkonlarında oturan, yolda yaya olarak yürüyenler için büyük tehlike arz ettiği fikrinde birleştiler.

Özellikle düğün konvoylarının geçişleri esnasında gerek gelin arabasını kullananlar ve yan tarafta oturanların, gerekse konvoya eşlik edenlerin ellerindeki silahlarla dikkatsiz bir şekilde sağa sola ateş etmelerinin önlenmesi ve bu konuda radikal kararlar alınması gerektiğinin altını çizen Kuzuluk Mahalle sakinleri silahla eğlenmenin kimseye bir yararı olmayacağı gerçeğini istisnasız herkesin bilmesi ve yasalara uyması gerektiğini bilmesi lazım diyerek bu konuda daha etkin önlem almak için güvenlik güçleri başta olmak üzere tüm yetkilileri ve siyasileri göreve davet ediyorlar.

 Ateşlenen silahlardan çıkan seslerin özellikle Mahallede yaşamakta olan yaşlıları, çocukları ve hayvanları korkuttuğunu, korkmayanları da aşırı derecede tedirgin ettiği söyleyen Kuzuluk Mahalle sakinleri, Kuzuluk’un nüfusu ve alan genişliği bakımından Akyazı’nın en büyük Mahallesi olduğunu belirterek, kendi nüfusumuza ihlas kaplıca tesislerinde bulunan devre mülklerine 15 günde bir gelmekte olan 15 bin civarında insanı da eklersek ortaya büyük bir rakam çıkmaktadır. O rakam kadar insan yapılan silahlı sevinmelerden rahatsızlık ve tedirginlik duymaktadır. Güvenlik güçlerimizle birlikte tüm yetkililerin bu soruna eğilmeleri ve soruna çare bulmaları gerekmektedir açıklaması yaptılar.

1 Eylül günü hem bayram namazında hem de ardından kılınan Cuma namazında Diyanet İşleri Başkanlığı ile İlçe Müftülüğünün talimatları doğrultusunda görev yapmakta olan din görevlilerinin cami cemaatını silah atılmaması hususunda uyarı yaptıklarını söyleyen Kuzuluk Mahalle sakinleri, bu bayramda diğer bayramlarda atılan mermilerden en az üç katı daha fazla mermi atılması yapılan uyarıların magandalar tarafından fazla dikkate alınmadığının açık bir göstergesi olarak değerlendirmesi gerekir dediler.

Kuzuluk Mahalle sakinleri sınırları içinde düğün salonları ve düğün yapılmaya müsait bahçelerin bulunduğuna dikkat çekerek, düğün yapmak için izin istemeye gelenlere düğün süresi içinde silah atılmaması, atılması halinde ise gerekli yasal işlemlerin yapılacağı konusunda uyarılarda bulunmaları gerektiğini belirterek yetkililerden beklentilerini de şöyle sıraladılar;

“ Jandarma bölgesi sınırları içinde yer alan Mahallemizde güvenlik güçlerimiz rahat ve huzurumuzu bozmak isteyen magandalara kesinlikle fırsat vermemelidir.

   Güvenlik güçleri alacakları etkin tedbirler sayesinde bu sorun, sorun olmaktan çıkmalı herkesin huzur içinde evlerinde evlerinin balkonlarında oturmaları ve yolda yürümeleri sağlanmalıdır.

   Düğün ve asker uğurlama konvoylarının cadde ve sokaklardan geçişleri esnasında silah atmaları mutlak surette önlenmeli, güvenlik güçleri sıklıkla devriye gezmeli ve böylece caydırıcılık görevini yerine getirmelidir.

   Gerekirse yetkililer Kuzuluk mahallesinin uygun bir yerinde Jandarma karakolu kurmalıdır

Günün birinde olası bir maganda kurşunu ile insanlar hayatlarını kaybetmeden yukarıda belirtmeye çalıştığımız tedbirler alınmalıdır” Yetkililerimizden beklentimiz budur diyerek açıklamalarını sonlandırdılar.

 

  

  

 

   

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
bizimakyazi.com
© Copyright 2019 akyazı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
BÖLGE HABERLERİ