DİKENSİZ GÜL BAHÇESİ OLMAZ --- SALİM ÖZYILMAZ


Bu makale 2017-08-08 22:50:20 eklenmiş ve 343 kez görüntülenmiştir.
Salim Özyılmaz

Son günlerde Kaymakamlığımızda gerçekleşen toplantılarla ilgili olarak basın mensuplarına konmakta olan yasaklar artık bizi bıktırmaya başladı. İlk yasak Kaymakamımız göreve başladıktan sonra başlattığı ancak şu anda yapılıp yapılmadığını bilemediğim halk toplantılarında geldi.

Halk toplantılarını izlemek için Kaymakamlığa giden biz basın mensupları bu toplantılar basına kapalıdır sözleri ile karşılaşınca şaşırmıştık. Fakat ortam gerilmesin düşüncesi ile ben dahil o toplantıyı izlemek için Kaymakamlığa giden basın mensupları toplantıyı izlemeden sessiz sedasız bir şekilde Kaymakamlıktan ayrılmıştık.

Ben şahsen o toplantıyla ilgili olarak Kaymakamımız tarafından alınan yasak kararına bir anlam verememiştim. Eğer bir İlçenin Kaymakamı vatandaşın dertlerini, şikayetlerini ve isteklerini dinlemek için bir toplantı düzenlemişse orada basın mensuplarının bulunması kadar doğal bir şey olamaz. Sebebi ise, vatandaşın Kaymakama ilettiği sorunun halledilip halledilmediğini basın takip eder ve o sorunun halli için sorunun iletildiği kişi ya da kişilerle sürekli diyalog içinde olur ve o sorun sonuçlanana kadar da işi takip eder.

Her ne hikmetse bu tür toplantılar diğer İlçelerde de yapılıyor ve o İlçelerde görev yapan basın mensuplarına bu tür bir ambargonun uygulanmıyor olması gerçekten dikkat çekiyor. Bu yasağın sadece bizde uygulanıyor olmasına bir anlam veremediğimi o gün söylemiş ve bugünde o söylediğimin arkasında olduğumu belirtmek isterim.

İkinci yasak Sayın Valimizin bugün İlçemize yaptığı ziyaret esnasında geldi. Sayın Valimizin Akyazı’ya geleceği bilgisi biz basın mensuplarına WhatsApp üzerinden verildi. Bu bilgi üzerine belirlenen saatte Kaymakamlığa giden basın mensupları bir kez daha yasakla karşılaştı ve daha sonra yine WhatsApp üzerinden gönderilen ikinci bilgilendirmede Vali ziyareti basına kapalıdır notu düşüldü. Önce davet ediyorlar sonra da basına yasaktır diyorlar. İçinizde anlayan varsa bana da anlatsın ben de anlamış olayım. Ben de yasakçılara madem yasak koyuyorsunuz neden basını davet ediyorsunuz diye sormak isterim.

Bu yasağın anlaşılır tarafı asla yoktur. Yasak kimin tarafından konuldu bilmiyorum. Yasak kararını kim vermişse yanlış yapmıştır. Eğer göreve yeni başlayan İlin Valisi ilk kez bir İlçeye geliyorsa bu ziyareti o İlçede görev yapan basın mensuplarının takip etmesi kadar doğal bir şey olamaz. Çünkü Valimizin bu ziyareti biz basın mensupları için önem arz eder ve haber değeri yüksektir.

Ben buradan her iki olayda da yasak kararını veren ve uygulatmak isteyen ya da isteyenlere seslenmek istiyorum. Beyler kusura bakmayın ama eğer gülü seviyorsanız dikenine katlanmak z orundasınız. Hem gülü sevip hem de dikenine katlanamayanlara da bu basın bir gün lazım olabilir.  Hatırlatmakta yarar gördüm. 

Son olarak şunu belirtmek isterim. Valimizin ziyaretinde basına konulan yasak Valimizin ziyaretini izlemek için Kaymakamlıkta bulunan meslektaşlarım tarafından delinmesi beni son derece mutlu etmiştir. Yasak kararını veren kim ise yasağın delindiğini gördüğünde mutlaka şaşırmış, belki de kızmıştır. O şaşırmaya ve kızmaya devam etsin bizde haksız alınan bu tür kararları delmeye devam edeceğiz. Bunun da bilinmesini istiyorum.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
bizimakyazi.com
© Copyright 2019 akyazı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
BÖLGE HABERLERİ