AKBALIK GÜREŞLERİ ÜZERİNE


Bu makale 2017-07-07 18:07:13 eklenmiş ve 279 kez görüntülenmiştir.
Salim Özyılmaz

Akbalık Akyazı’ya bağlı en az nüfusa sahip bir Köydür. Nüfusu az ancak yüreği çok büyük Akbalık öyle bir organizasyona imzasını attı ki, benim diyen ve nüfusu Akbalık’tan kat kat büyük olan Köyler bile bu işe şaştı kaldı.

Onların şaşma nedeni bu kadar küçük nüfuslu bir Köyün bu kadar önemli bir organizasyonu nasıl kaldıracağıyla ilgiliydi. Dedim ya, nüfusları ve alanları küçüktü ama o köyde yaşayanların yürekli o kadar büyüktü ki, Akbalık Ayşecik güreşlerini bugünlere getirmeyi başardı.

Bugün her ne kadar Büyükşehir yasası kapsamında Akbalık yağlı pehlivan güreşlerine Akyazı Belediyesi sahip çıkıyor ve ismi değiştirilmeye çalışılıyor da olsa güreş severlerin gönlünde o güreşlerin ismi daima Akbalık Ayşecik güreşleri olarak kalmış ve kalmaya da devam edecektir. Bu gerçeği değiştirmeye kimsenin ne gücü ne de ömrü yeter.

Akbalık güreşlerinin başlama tarihi 1956 yılıdır. O yıldan bugünlere birçok badireden geçmiş olan Akbalık güreşleri şayet bugünlere hayli mesafe kat etmiş şekilde gelmişse bunda güreşleri kuranların, ona sahip çıkan Akbalıklıların çok büyük katkılarının olduğunu bilmemiz ve onlara minnet ve şükran duymamız lazımdır.

Akbalık Ayşecik güreşlerinin kurucusu ve destekçisi konumunda olup da aramızdan ayrılanlara Allahtan rahmet diliyorum ve sağ olanlara da sağlıklı uzun ömürler temenni ediyorum diyerek yazıma devam etmek istiyorum.

Bilindiği gibi Akbalık güreşlerinin bu yıl 55’incisi yapıldı. Güreşlere gelen 791 güreşçi kendilerini izlemeye gelen güreş severlere mutlak surette güz el güreşler seyrettirmişlerdir diye düşünüyorum.

Düşünüyorum diyorum çünkü bu yıl ki güreşleri iki nedenle izleyemedim. Birincisi kardeşim kadar çok sevdiğim Gazeteciler Cemiyeti Başkanımız Sezai Matur’un annesinin vefatı nedeniyle cenaze törenine katılmam, ikincisi ise kimin adına konuştu bilemiyorum ama bu organizasyonda görevli bir Belediye çalışanının biz bu yıl yerel basın yerine ulusal basınla yürüyeceğiz şeklindeki açıklamasından kaynaklıdır.

İzlemediğim bir organizasyon için yorum yapacak değilim. Sadece şunu söylemek isterim ki, düzenlenen organizasyonlarda hem Akyazı Belediyesinin hem de üç yıldan beri güreşlerin ağalığını yapan İdris ağanın verdikleri katkıların önemli olduğudur.

Özellikle güreşlerin ağası İdris ağa dört yıl içinde organizasyon için önemli para harcamış ve çıtayı çok yükseltmiştir. Bu yıl ağalığı kazanan Mehmet Öztürk kardeşimin önümüzdeki yıl işinin hayli zor olduğunu şimdiden belirtmeliyim.

İdris ağa dört  yıllık ağalık dönemi içinde elde ettiği başarılar için güreş severlerin alkışını alırken, zaman zaman da eleştirilerin hedefi olmuştur. En fazla eleştiri ise bu güreşlerin kurucusu ve sahibi konumunda olan Akbalıklılardan gelmiştir. Bu olumsuzluğu ortadan kaldırma adına İdris ağanın beklenin adımını atmaması olumsuzluğu zirveye taşımıştır.

Eğer İdris ağa ben olsaydım ilk yapacağım iş güreşlerin kurucusu ve sahibi konumundaki Akbalıklılarla bir araya gelip güreş organizasyonunu onlarla birlikte düzenler ve onların engin fikir ve tecrübelerinden yararlanırdım. İdris ağa bunu yapsaydı bu kadar eleştiriye uğramızdı.

İdris ağa bu yıl ağalığı genç bir kardeşine devretmiş ve böylece İdris ağanın sevabı ve günahı, acısı ve tatlısıyla ağalığı geride kalmıştır. İdris ağanın ağalık yaptığı 4dğ yıl içinde organizasyona büyük katkı sağladığını söylemeliyim. İdris ağanın sevabı ve günahı, acısı ve tatlısını teraziye koyduğumuzda sevap ve tatlının ağır bastığını çok net bir şekilde görürüz.

İdris ağamıza Akbalık güreşlerine verdiği katı ve çıtayı zirveye taşıdığı için bir Akyazılı basın mensubu olarak teşekkür ediyorum. Bundan sonraki yaşamında kendisine bol kazanç ve sağlıklı uzun ömür diliyorum.

Öneride bulunuyorum

Ağalık arttırması yağlı güreşlerin olmazsa olmazlarından biridir ve önemlidir. Bazı tipler vardır ki, iş ve havam olsun diye düşünüp ağalık yarışmasına katılanların varlığını bilenlerdenim. O düşüncede olanlar daha ilk turda bir rakam verirler ikinci turda ise çekildim derler.

Buna fırsat verilmemesi ve bedavadan ünlü olmanın yolunun kapatılması için yapılması gereken iş, ağalık arttırmasına girecek olanlardan alınacak olan ücrettir.  Aldığım bilgi doğruysa bu yıl ki arttırmaya girenlerden 5’er bin lira talep edilmiş. Tahsil edilip edilmediğini bilmiyorum ama edilmemişse mutlak surette tahsilatı yapılmalıdır.

Benim önerim şudur; Gelecek yıldan itibaren yapılacak olan ağalık attırmasına katılacak olan adaylardan alınacak olan ücretin en az 25 bin lira olarak belirlenmesi ve bu paranın arttırma öncesi makbuz karşılığı mutlak surette tahsil edilmesidir. Bu uygulamayla bedavadan ünlü olmak isteyenlerin önü kapatılmış olur. İlgililer ne düşünür bilemem ama ben bu öneriyi ve bu düşüncemi sizlerle yani kamuoyuyla paylaşmak istedim.

 

Not: Güreşin kuruluşunda Akbalık Köydü. Şimdi ise Mahalle oldu. O nedenle yazımda Mahalle yerine Köy ismini kullanıyorum. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
bizimakyazi.com
© Copyright 2018 akyazı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
BÖLGE HABERLERİ