AK PARTİ SEÇİMİ


Bu makale 2017-07-05 20:12:46 eklenmiş ve 152 kez görüntülenmiştir.
Salim Özyılmaz

AK PARTİ SEÇİMİ

Ak Parti seçimleri önemlidir. Çünkü parti iktidar partisidir. O nedenle yapılacak olan kongreler de kıyasıya bir mücadele görmek mümkündür diyeceğim ama bir şartla. Parti Genel Merkezi isteyen partilimiz İlçe Başkanlığına, İl Başkanlığına aday olabilir. Kim güçlüyse o seçilir. Biz Genel Merkez olarak karışmıyoruz derse.

Eğer Genel Merkez böyle demez de geçmişte olduğu gibi parti içi kırgınlıkları önleme adına tüm aday adaylarını Ankara’ya Genel Merkeze çağırıp sizin aranızdan falancayı aday olarak belirledik. Sizde ona yardımcı olacaksınız derse o zaman kıyasıya mücadele İlçe veya İl Başkanlığı için değil tamamen yönetime girebilmek için olur.

Seçim startının verilmesiyle birlikte AK Partide gözle görülebilen bir hareketlilik başladı. Bu durum Akyazı içinde geçerlidir. Akyazı’da şu an itibarıyla İlçe başkanlığına aday olacağı yüksek sesle dillendirilen üç isim var. Bunlar şu anda İlçe Başkanlığı görevini yürütmekte olan Fevzi Bora, diğeri Yönetiminde görev yapmakta olan Eyüp Demirtaş ve bir diğeri ise uzun yıllardan beri Partiye hizmet etmeye çalışan Adem Sağlam.

İlçe Başkanlığı görevini yürütmekte olan Fevzi Bora şu an itibarıyla çeşmenin başında olan isim. Mahalle Delegeleri onun gözetiminde seçilecek. Kısaca istediğine su içirecek, istemediğine ise içirmeyecek. Ayrıca yapılan seçimlerde de başarılı olmuş. Bu da onun artılarından biri.

Diğer aday Eyüp Demirtaş. O da ben İlçe başkanı olursam partiye daha çok katkım olur. Zaten başarılı olan partimiz benimle daha da başarılı ve güçlü hale gelir diye yola çıkmış durumda. O da İlçe Başkanlığı için iddialı bir isim. Demirtaş’ın en büyük handikabı AK Partinin kurucuları arasında olmaması ve AK Partiye Saadet Partisinden gelmiş olması. Demirtaş bu durumu handikap olarak görmüyorum diyor ve kendi konumunda olan bir çok örnek isimde verebiliyor. Kısaca Demirtaş İlçe Başkanlığı seçiminde hayli iddialı bir isim olduğunu bizzat kendisi söylüyor ve kendisine son derece de güveniyor.

Bir diğer aday ise Adem Sağlam. Sağlam’da partinin neferlerinden biri ve Milletvekili Şaban Dişli ile eski İlçe Başkanlarından Osman Karaoğlan (Duba) ve bazı Belediye Meclis üyeleriyle teşkilat içinden de desteklendiği biliniyor.

Bu üç isim bugün itibarıyla İlçe Başkanlığı için aday olmalarına kesin gözüyle bakılan isimler. Seçime hayli zaman var. O zaman içinde onlara başka isimlerde eklenebilir, ya da bu isimlerden biri ben çekildim diyebilir. Herkes bilir ki siyasette bir saatin bile çok büyük önemi vardır. 

Bugün ben adayım diyenler ve ortaya çıkanlar seçim günü geldiğinde Genel Merkez biz seçime tek listeyle gireceğiz. Aranızdan şunu seçtik derse ne yaparları bilmek için müneccim olmaya gerek yoktur. Çünkü AK Parti’de Genel Merkez ne derse o olur. Aksi bugüne kadar görülmemiştir.

Genel Merkeze rağmen biri çıkıp ta ben adaylıktan çekilmiyorum. Yarışta ben de varım derse o zaman kongreyi yönetmek üzere gelen yetkili gündemin seçim maddesine gelindiğinde adaylar listelerini divana teslim etsinler diyerek listeleri eline aldığında Genel Merkez tarafından belirlenmemiş isim tarafından verilen listede falanca isimler partimizin üyesi değildir. Falanca isimlerin ön isimleri de vardı o yazılmamış. O nedenle tüzüğümüz gereği bu liste seçime giremez açıklaması yapar ve böylece o isim de devre dışı kalmış olur. Bunu şunun için söylüyorum. AK Partide bugüne kadar çift listeli seçim olmadı.

İnşallah yapılacak olan İlçe kongresinde veya İl kongresinde birden fazla aday çıkar ve bizde kıyasıya bir mücadele izler ve kazananı hep birlikte alkışlarız. Demokrasinin an ilkelerinden biri de seçimlerin tek listeyle değil birkaç listeyle yapılanının değerli olduğudur. 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
bizimakyazi.com
© Copyright 2018 akyazı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
BÖLGE HABERLERİ