DİLİN AFETLERİ


Bu makale 2014-12-06 15:02:52 eklenmiş ve 1784 kez görüntülenmiştir.
Cuma Hutbeleri

TARİH  :12.12.2014

Muhterem Müslümanlar!

 Allah (c.c) insanı en güzel şekilde yaratmış ve ona konuşma özelliği vermiştir. İnsanı bu özelliği ile diğer canlılardan üstün kılmıştır. İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerinden birisi, konuşma kabiliyetine sahip olmasıdır. Konuşmak, Allah Teâlâ’nın biz insanoğluna verdiği büyükbir nimettir. Bu sayede duygu ve düşüncelerimizi karşımızdakine aktararak anlaşmakta ve sağlıklı ilişkiler yürütebilmekteyiz.

Değerli  Kardeşlerim!

İnsanlarla ilişkilerimizin sağlıklı yürümesi, dilimize yani konuşmalarımıza bağlıdır Şayet dilimiz Allah’ın rızası doğrultusunda kullanılmaz ise, iyilikler ve güzellikler namına ne varsa hepsini yok eder. Nitekim dilin, konuşmalarla  insanoğlunu ne kadar kötü durumlara düşürdüğü ve bunun yanında nasıl güzel mertebelere yükselttiği hususunda Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) bir Hadis-i  Şeriflerinde şöyle buyuruyorlar. ”Bir kimse Allah’ın sevdiği bir sözü söyler ve o söz ile Allah’ın rızasına erebileceğini sanmaz. HalbukiAllah’ u Teala, o güzel ve hayırlı söz sebebiyle kıyamete kadar o kimseden razı olur.Bir adam davardır ki, Allah’ın gazap edeceği bir söz söyler ve o sözün kendisini Allah’ın gazabına ulaştırabileceğini sanmaz. HalbukiAllahTeala o kimseye kötü söz sebebiyle kıyamete kadar buğz eder.

Kıymetli Kardeşlerim

Nice ailelerin dağılmasına ve dostlukların bitmesine, kini nefreti körükleyen, düşmanlıkları çoğaltan dilimiz sebep olmaktadır.

Hutbemin başında okuduğum Ayet-i Celile’ de “Bir tatlı söz bir bağışlama arkasından incitmenin geldiği sadakadan daha hayırlıdır buyurulmuştur. Dil, kullanmasını bilenlere Cennet kapılarını açar, Cehennem kapılarını kapatır. Sevgi, kardeşlik ve hoşgörü kapılarını açar, düşmanlık, zülüm ve zarar kapılarını kapatır. Allah rızasını gözeterek konuşan bir dil kalpleri fetheder. Yıkılanları onarır, dargınları barıştırır. İmanları urtarır. İnsanları birleştirir.

 Muhterem Müslümanlar

Allah Resülü (s.a.v):“Siz bana dilinizive iffetinizi koruyacağınıza garanti verirseniz ben de size Cenneti garanti ederim buyurarak dilimize sahip çıkmanın ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmiştir. Çok söze yalan karışabilir; çok konuşmak ve boş konuşmak kalbe kasvet verir ve tefekküre mani olur. Dinleyenleri usandırabilir.  Bu itibarla az, öz, doğru ve yararlı şeyler konuşmak müminin şiarı olmalıdır.

 Aziz Müminler!

 Dilin felakete sürüklediği en önemli konulardan birisi de gıybet  ve  iftira  etmektir. Peygamberimiz (s.a.v)’e “Gıybet nedir? Diye sorulduğunda:Din kardeşini hoşlanmadığı bir şeyi ile hatırlayıp konuşmandır” diye cevap vermiş. Ya söylediğim durum onda mevcut ise  diye sorulunca: Söylediğin şey onda var ise gıybet etmiş sayılırsın, yoksa ona iftira etmiş olursun.” buyurdular.

 Resulullah(sav) "Âdemoğlu sabaha erdi mi, bütün azaları, dile temenna edip: "Bizim hakkımızda Allah'tan kork. Zira biz sana tabiyiz. Sen istikamette olursan biz de istikamette oluruz, sen sapıtırsan biz de sapıtırız derler.!"buyurmuştur.

 “Allah’ım!Dilimizin sebep olduğu kötülüklerden sana sığın

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
bizimakyazi.com
© Copyright 2018 akyazı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
BÖLGE HABERLERİ