ÖĞRETMENLERİMİZ


Bu makale 2014-11-14 21:11:27 eklenmiş ve 1551 kez görüntülenmiştir.
Cuma Hutbeleri

TARİH: 21/11/2014

Değerli Mü’minler!

Kâinatı ve insanı “yaratan 0 ona sayısız nimetler ihsan eden, ona bilmediğini öğreten ve ilim ikram eden, kerem sahibi Allah’a hamd olsun. İnsanlığın kurtuluşu için gönderilmiş, en güzel öğretmenler ve hayat rehberi tüm peygamberlere ve onların son halkası Resulullah’a (sav) salât ve selam olsun. Peygamberlerin varisleri olan âlimlere ve görevi insan yetiştirmek olan tüm güzel insanlara selam olsun.

Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerimin çeşitli ayetlerinde ilim sahiplerine değer verdiğini şöyle açıklar: “Biz bu misalleri insanlara veriyoruz. Onları ancak bilginler düşünüp anlar” “Eğer bilmiyorsanız, ilim sahiplerine sorun.”                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            , “Allah (cc) sizden inananları ve kendilerine ilim verilenleri yüksek derecelere ulaştırır.”                                                                                                                                                                                                  , “Sakın cahillerden olma”                                                                                                                 , “Allah’ın kulları arasında, ancak âlim olanlar, O’na karşı derin saygı duyarlar”

Aziz Cemaat!

Sevgili Peygamberimiz  (sav) de birçok hadisi şerifinde ilmi, âlimi ve ilim öğrenenleri övmüş okumaya ve ilim öğrenmeyi teşvik etmiştir. Bu hadisi şeriflerden iki tanesi şöyledir. “Kim ilim talep ederse, bu onun geçmiş günahlarına kefaret olur.” “Sadakanın en değerlisi, müslümanın ilim öğrenip Müslüman kardeşine öğretmesidir.”

 

 Kıymetli  Kardeşlerim!

Bilginin değerini, İlim öğrenmenin faziletini ve insana kazandırdıklarını bilen insan; eğitimin insanı yücelteceğinin farkında olur. Böylece eğitime karşı istekli olduğu gibi öğretmenlere ve ilim sahiplerine saygı gösterilmesi gerektiğini idrak eder. Bu sevgi ve hürmetin, dış görünüşte o âlime olsa bile, hakikatte ona bu bilgiyi ihsan eden sınırsız ilim sahibi Cenâb-ı Hakk’a gösterilmiş olduğunu bilir. Sahabeden İbn Mes’ud Şöyle tavsiyede bulunmuştur: Ya âlim ol! Ya talebe ol! Ya dinleyen ol! Ya bunları seven ol! Beşinci olma helak olursun.”

 

Aziz Müslümanlar!

“Sizin aranızda hayra çağıran, iyiliği emreden, kötülükten men eden bir topluluk bulunsun” ayeti kerimesiyle yüce Allah bizlere her daim içimizde ilim öğrenen ve öğretenin bulunması gerektiğini emretmiştir.  Bir başka ayette ise bilen insanın üstünlüğü şöyle vurgulanmıştır: “De ki hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” Hz. Ali efendimiz de “Bana bir harf öğretenin kölesi olurum” sözüyle ilim sahibi kişilerin ne denli değerli olduğunu anlatmak istemiştir. Bizler “Âlimin atının ayağından sıçrayan çamur, bizim şerefimizdir” diyen, ilim adamına saygının en asil örneklerini vermiş bir milletin fertleri olarak bu saygıyı her zaman ayakta tutmalı, gelecek nesillere aktarmalıyız. “Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimizin büyüklük onuruna saygı duymayan bizden değildir” hadisi şerifini hayatımıza bu anlamda da rehber eylemeliyiz.

 

Değerli Kardeşlerim!

Aklımızı faydalı bilgilerle bezeyen, bizlere okuma zevkini aşılayıp kitaplarla dost hâle getiren, vatan sevgisi ile ruhumuzu aydınlatan, doğru ve güzel olan şeyleri öğreten, ilahi rızaya açılan yolu tarif eden ilim adamlarına ve öğretmenlerimize çok şeyler borçluyuz. Onların fedakâr çalışmaları olmasaydı hakkı bilmez, hakikati bulamaz ve cehalet bataklığından çıkamazdık. Gecesini gündüzüne katarak öğrencilerinin hem önder hem örnek olan, onların okuyup vatana millete faydalı birer insan olarak yetişmelerini sağlayan sevgili öğretmenlerimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Teknolojiyi onlar sayesinde kullanıp, onlar sayesinde iyiyi kötüden ayırt edebiliyoruz. Onların katkılarıyla Allah sevgisini, vatan millet sevgisini öğreniyoruz. Allah’ın emir ve yasaklarını onlar sayesinde yerine getiriyoruz.

Bu vesile ile bize küçük yaşlardan itibaren kalem tutmayı, okumayı, yazmayı, sevgi-saygıyı, edebi-ahlakı, bütün kutsal değerleri öğreten tüm öğretmenlerimizi ve âlimlerimizi saygı ve minnetle anıyor, ahirete irtihal edenlere cenabı mevlâdan rahmet diliyoruz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
bizimakyazi.com
© Copyright 2019 akyazı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
BÖLGE HABERLERİ