30 MART SEÇİMLERİ HER SONUCA GEBE

30 Mart’ta yapılacak mahalli seçimlerde
Bu makale 27 Ocak 2014, Pazartesi 09:16:04 eklenmiş ve 3027 kez görüntülenmiştir.
Kenan Certel

Akyazı Belediye Başkanının kim olacağı sadece Akyazı’da değil Sakarya’da da büyük merak konusu oldu.

Akyazı’da MHP, CHP ve SP adaylarını günler öncesinde belirlemiş ve çalışmalarına başlamıştı.

Bu üç parti adayları ekipler halinde ilçede dolaşmadık köy dolaşmadık mahalle ve çalmadık kapı bırakmadı.

Hatta MHP adayı Bahattin Dertlioğlu Yurt dışına giderek buradaki Akyazı’lı aileleri dolaştı ve seçimlerde kendilerine destek vermelerini istedi.

Yani Muhalefet yarışta bir hayli mesafe aldı.

Yılan hikayesine dönen AKP’nin adayı da nihayet  açıklandı. Hasan Akçan yarışa bir tur geriden başlıyor. Bunu kendisi de partisinin aday tanıtımında açıkça dile getirdi.

Bu durum seçimin favorisi olarak görünen AKP için bir kayıp olabilir. Çünkü muhalif adaylar kendileri için seçmenlerden söz almışlarsa bunun bir daha dönüşü olmaz.

AKP için bir başka handikap ise 9 aday adayının da iddialı olduğu ve kendisinin mutlaka aday gösterileceği yönündeki iddialarında 8 inin yanılması ve hiç birinin ihtimal bile vermediği Hasan Akçan’ın sürpriz bir şekilde aday gösterilmiş olmasıdır.

Bu durumu değerlendiren AKP her ne kadar birlik beraberlik çağrısı yapıyorsa da hayal kırıklığı yaşayan 8 aday adayının Hasan Akçan’a tepki koymayacağını kimse kestiremez.

Çünkü 2009 mahalli seçimlerinde SP adayı olan Hasan Akçan’ın seçim propagandaları sırasında AKP ve Akyazı Belediyesi hakkında söylediklerinin unutulmamış olması bu tepki için yeterlidir sanırım.

Gerçi AKP Adayı Hasan Akçan geçmişe sünger çektim diyor ve geçmişi değil geleceği düşünelim Akyazı için en iyi olanı el birliği ile yapalım çağrısı yapıyor ama bunun o kadar kolay olmayacağı kamu oyu tarafından her fırsatta dillendiriliyor.

Akçan 2009 seçimlerinde seçmenlerin küçümsenemeyecek bir sempatisini kazanmış AKP adayı Yaşar Yazıcı’ya karşı büyük bir başarı kazanmıştı. Hatta ilk seçimde seçimi 3 oyla kaybetmesine rağmen partisinin seçim sonuçlarına yaptığı hatalı itiraz sonunda kazanmış olacağı seçimi kaybetmişti.

30 Mart seçimleri Akyazı’nın gelecekteki kaderini değiştirecek. Akyazılı seçmen Hendek ilçesinin önünde giderken gerisine düşürüldüğümüz 20 yılı iyi değerlendirmeli  ve bunu başarabilecek bilgili, cesur, atak ve sözü dinlenecek, önerilere açık, katılımcı bir yönetim gösterebilecek adayını mutlaka seçmelidir. Çünkü geçen 20 yıl içinde Akyazı’yı yönetenler ilçeyi büyük bir ilçeden büyük bir köy durumuna getirmişlerdir. Ne yazık ki AKP liler tarafından da kabul görmüş olan bu söz  Akyazı’nın tarih sayfalarındaki yerini almıştır.

AKP için geçtiğimiz seçimlerde alınan % 70 lik bir oy farkına bakıp ta  Belediye Başkanlığı seçimini cepte keklik görmemelidir. Çünkü seçimde alan büyümüş ve seçmen hemen iki katına çıkmıştır. Bu seçimde Akyazı seçmeninin tamamı oy kullanacaktır.

Yukarıda belirtmiş olduğum AKP’nin 8 aday adayının koyabileceği tahmin edilen tepki eğer gerçekleşirse, Hasan Akçan’ın başka partiden gelmiş olması ve 2009 seçimlerindeki bu günkü partisi için söylemiş olduğu zehir zemperek sözler hatırlanırsa, Partisini değiştirdiği için kendisine kızan SP’lilerden aldığı oyları kaybederse, Akyazı için alışılmışın dışında bir programla seçmeninin karşısına çıkamazsa, Hasan Akçan karşıtı AKP’liler başka adaya kayarsa  AKP’nin bu seçimi alması hayal olur.

Bütün bunları bekleyip göreceğiz. Gelişmeleri yakından takip edeceğiz. Akyazı seçmeni artık havanda su döven değil iş bitirebilecek yeteneklere sahip Başkanını bekliyor. Kaybedilen 20 yılı geri getirecek bir başkan olsun istiyor.

Seçime giren adaylar bunu böyle bilmeliler. Büyük Şehir Belediye Başkan adayları da bunu böyle bilmelidirler. Çünkü şu anda Akyazı ilçenin kangren haline gelmiş trafik sorunu başta olmak üzere, saymakla bitiremeyeceğimiz köylerin de dahil olması ile yumak haline gelmiş sorunları ile yeni başkanını bekliyor.

Başkan adaylarına acizane tavsiyem  Akyazı için büyük düşünün, hayal ettiklerinizi değil  yapabileceklerinizi söyleyin. Çünkü zaman çabuk geçiyor. Hiçbir şey unutulmuyor. 5 yıl önce verilen sözleri unutmadığımız gibi.

Sonuç olarak 30 Mart seçimleri her türlü sonuca gebe görünüyor. Yukarıda anlatmaya çalıştığım senaryolar gerçekleşir oylar muhalefet adaylarının birine doğru yönelirse AKP’nin seçimi kaybetmesi işten bile değil.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
DDD 2014-03-25 17:18:38
MHP'Lİ KARDEŞLERİM BANA SALDIRMADAN ÖNCE LÜTFEN BU OLAYI VERDİĞİM KAYNAKLARDAN DOĞRULATSINLAR ÇÜNKÜ DOĞRU OLMAYAN HİÇ BİR ŞEYİ YAZMAM. BAKIN CEMAAT İLE MHP TOPLANTI YAPARAK ANLAŞTI DEDİM TARİHTE VERDİM BİRKAÇ HAFTA SONRA HERKES ÖĞRENDİ DOĞRU OLDUĞUNU. BUNDAN BİRKAÇ YIL ÖNCE AKYAZI BAŞÖRTÜSÜNE ÖZGÜRLÜK EYLEMİ YAPILIRKEN YOLDAN KARŞIYA GEÇEN BİR VATANDAŞ BAŞ ÖRTÜSÜ EYLEMİNİ YAPAN PLATFORM ÜYELERİNE, AHLAKSIZLAR, KOMÜNİSTLER, PKKLILAR SİZİ DİYEREK HAKARETLER YAĞDIRDI. BU HAKARETLERİ MHP'Lİ BİR GAZETECİ KENDİ SİTESİNDE HABER YAPTI İŞTE O VATANDAŞ BAHATTİN DERTLİOĞLU'YDU İDDİAM DOĞRUDUR MAZLUMDER, ve ÖZGÜRLÜKLER PLATFORMU ÜYELERİ SORUN ÖĞRENİN GLOCK
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
bizimakyazi.com
© Copyright 2021 akyazı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
BÖLGE HABERLERİ