KURBAN VE KURBİYYET

TARİH : 11.10.2013 Muhterem Müslümanlar!
Bu makale 09 Ekim 2013, Çarşamba 12:16:03 eklenmiş ve 2162 kez görüntülenmiştir.
Cuma Hutbeleri

Önümüzdeki salı günü Kurban Bayramıdır.Rabbimizin bize ihsan ettiği sayısız nimetlere  karşı, ona olan şükran borcumuzu ödeyebilmemiz, manen ona yakınlaşabilmemiz,  onun sevgisini ve rızasını kazanabilmemiz için yapmamız gereken ibadetlerden biri de kurban ibadetidir. Sözlükte "yaklaşmak, Allah'a yakınlık sağlamaya vesile olan şey anlamına gelen kurban, dinî bir terim olarak, "ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak, ya da bu şekilde boğazlanan hayvan" demektir.

Allahu Teala Kur'an-ı Kerim'de:  "Biz her ümmet için Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanların üzerine Allah'ın adını ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık .İlahınız bir tek ilahtır.Şu halde yalnız ona teslim olun.(Ey Muhammed) itaatkar ve mütevazi müminleri müjdele" buyurmaktadır. Kurban ibadeti; Allah'ın emrine boyun eğdiğimizin, malımızın Allah'ın  rızasını kazanabilmek için feda edebileceğimizin açık ifadesidir. Allah sevgisini bütün sevgilerin üstünde tuttuğumuzun, hak yolunda fedakarlığımızın bir göstergesidir. 

Kardeşlerim!

 Allahu Teala bir ayet-i kerime de: "Rabbin için namaz kıl kurban kes" buyurmuştur. Peygamberimiz (s.a.s.) de bir hadis-i şeriflerinde  : "Adem oğlu kurban bayramı günlerinde Allah için kurban kesmekten daha sevimli bir iş yapmış olamaz." Başka bir hadis-i şeriflerinde de "Kimin hali vakti yerinde olur da kurban kesmezse bizim namazgahımıza yaklaşmasın." buyurarak kurban kesmenin önemini belirtmiştir. Bizler kurban kesmekle, Allah ve Resulünün emrine uymuş, Hz. İbrahim ile oğlu Hz. İsmail'in Cenabı Hakkın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri sınavın hatırasını tazelemiş oluruz.

 Değerli Kardeşlerim!

Kurban ibadeti toplumda kardeşlik ve yardımlaşma ruhunu canlı tutar. Sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur. Zengine malını Allah rızası için yardımlaşma ve başkalarıyla paylaşma alışkanlığını kazandırır. Onu cimrilik hastalığından,  dünya malına düşkünlükten kurtarır. Fakirlerin de varlıklı kullar aracılığı ile Allaha şükretmesini ve zengine hoş bakmasını sağlar.

Aziz Müslümanlar!

Kurbanın ibadet niyetiyle kesilmesi şarttır. Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de:   "Onların ne etleri  ne de kanları Allaha ulaşır fakat O'na sadece sizin takvanız ulaşır."buyurmuştur. Kurban akıtılan kandan ve dağıtılan etten ibaret değildir. Allah Teala kurbanın ne etine ne de kanına bakar. Onun için önemli olan, hayvanın sırf Allah rızası için kesilmesidir.Kurban edilen hayvan Allah rızası için kesilmiyorsa, o kurbanın hiçbir değeri yoktur. Cenabı Hakkın değer verdiği, karşılığında mükafat yazdığı şey kişinin ihlası, iyi niyeti ve samimiyetidir.

Kurban kurbiyyete vesiledir. Kurbiyyet: Arapçada kurb kökünden gelip, manası yakınlaşmak yakınlık kazanmak demektir.Yakınlık kazanmak gideceği yere adım atmakla olur. Bir mümin,   ibadetteki ihlas ve samimiyetine göre az ya da çok değişen derecelerde Allah'a yakınlaşır yani kurbiyyet sağlar.Allah (c.c) için sevap ya da günah yazmada hiçbir sınır olmadığı gibi kurbiyyette de hiçbir sınır yoktur. Yeter ki bizler riya ve gösterişten uzak ihlaslı ve samimi olalım.

Kardeşlerim!

Şu mübarek günleri günahlarımızın bağışlanması için bir fırsat bilelim. Anne ve babalarımızın ellerini öperek hayır dualarını alalım. Büyüklerimizi yakın ve uzak akrabalarımızı eş ve dostlarımızı, komşularımızı ve hastalarımızı ziyaret edelim. Kırgın gönülleri tamir edelim ve hediyeleşelim. Çocukları sevindirelim fakir, yetim ve kimsesiz kardeşlerimizi unutmayalım.

Rabbim keseceğimiz kurbanlarımızı kurbiyyetimize vesile eylesin.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
bizimakyazi.com
© Copyright 2019 akyazı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
BÖLGE HABERLERİ