2013-2014 ÖĞRETİM YILINA GİRERKEN

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl
Bu makale 13 Eylül 2013, Cuma 01:18:16 eklenmiş ve 2685 kez görüntülenmiştir.
Kenan Certel

 uygulamaya konulan 4+4+4 sistemine alt yapısı oluşturulmadan geçilmesi  Öğretmenden tutun, öğrenciler ve  veliler dahil olmak üzere Milli Eğitimle ilgisi olan her kesi derinden etkiledi. Ortaya çıkan aksaklıklar akla gelmeyecek geçici önlemlerle giderilmeye çalışıldı. İki ayrı yaştaki öğrenciler aynı sınıflara doldurularak eğitime tabi tutuldular. Bu iki yaş gurubundan yaşı küçük olanların yüzde 90 a yakın bir kısmı  maalesef kaybedilmiş sayılabilir. Bir gecede Milli Eğitim sistemini değiştirerek her şeyi altüst etmeyi başaran ve eline yüzüne bulaştıran  ve bir gecede şapkalarından tavşan çıkaran Milli Eğitim Bakanı  Ömer Dinçer ve danışmanları bu çocukların gelecekleri ile oynamışlardır. Muhtemelen okul hayatları başarısızlıkla geçecek olan bu çocuklarımız bu bürokratlara beddua edeceklerinden adım gibi eminim.

Milli eğitimlerinde sorun yaşanmayan gelişmiş ülkelerde bile böyle bir uygulama 20-30 yıllık bir sürede gerçekleştirilebilir.

Okul yok, dershane sayısı yetersiz, öğretmen yok. Şartlar uygun değil. Böyle bir ortamda uygulamaya konan 4+4+4 sisteminden bir eğitimci olarak  uzun yıllar amaçlanan hedeflere ulaşılamayacağı düşünüyorum.

Bu işin uygulayıcısı olan öğretmen camiasının fikri sorulmadan uygulamaya konan yeni sistem kısa süre içinde o kadar çok eleştiri aldı ki sonunda sistemin Babası Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in başını yedi.

Yeni sistemin mili eğitim camiasında estirdiği fırtına o kadar büyük oldu ki aradan bir yıl geçmesine rağmen hala dinmiş değil. Bina yetersizliği yüzünden bir çok okulda ilk ve orta okul bir arada  öğrenim görmeye devam edecek. Bir çok yeni binaya ihtiyaç var. Bakanlığın bu kadar fazla sayıda okul binası yapması ise uzun yıllar alacak.

2013-2014 öğretim yılına bu olumsuzluklar içinde  giriyoruz. Tek tesellimiz İlçemize atanan öğretmen sayısının fazla olması. Geçtiğimiz yıllardaki kadar öğretmen açığımız olmayacak. Çocuklarımıza dershane bulabilmek için gayret eden okul müdürleri okullarında ne laboratuar bıraktı ve iş atölyesi. Hatta bir çok okulda öğretmenler odası dershaneye çevrildi.

Yeni öğretim yılına girerken  bütün yük her zaman olduğu gibi Türkiye’nin geleceğini yetiştirecek olan öğretmenlerimize düşüyor. Onlar yine olumsuzlukları olumluya çevirmek için fedakarlık yapacak ve mutlaka başaracaklardır.

Yeni öğretim yılının hayırlı ve başarılı geçmesi dile………..  

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
bizimakyazi.com
© Copyright 2021 akyazı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
BÖLGE HABERLERİ