İSLÂM VE GENÇLİK

TARİH: 17.05.201 İnsan hayatının çocukluk,
Bu makale 13 Mayıs 2013, Pazartesi 15:17:07 eklenmiş ve 1949 kez görüntülenmiştir.
Cuma Hutbeleri

gençlik ve yaşlılık olmak üzere üç önemli evresi vardır. Bunlar arasında gençlik, çalışıp kazanma, evlenerek yuva kurma, Allah’a düzgün ibadet etme bakımından hayatın en önemli dönemidir. Gençlik birçok faaliyeti yapabilme bakımından bir nimettir. Öyleyse nimetin kıymetini bilmek gerekir. Cenab-ı Hakk Tekâsür süresinde “O gün, hepiniz bütün nimetlerden sorguya çekileceksiniz” buyurmuştur.

Muhterem Kardeşlerim!

Kişi çocukken mükellef değildir. Yaşlılıkta ise sağlık sorunları artmakta olduğundan ibadetler istenilen düzgünlükte olmayabiliyor. Ancak gençlik hem sağlık hem mutluluk bakımından hayatın en güzel dönemi olup, ibadetlerin kolaylıkla yapılabileceği güce sahip olduğumuz zamanlardır. Bununla birlikte şehvetin de güçlü olduğu, yaşamın sevildiği, o sebeple dünyaya bağlanılan yıllardır. O yüzden gençlik yıllarında nefse hâkim olarak Allah’a bağlanmak, ibadetlere devam etmek, Allah tarafından çok takdir edilir. Peygamberimiz bir hadislerinde şöyle buyurmuştur: “Yedi sınıf insan vardır ki, Allah Teâlâ onları kendi Arşı’nın gölgesinden başka hiçbir gölgenin bulunmadığı kıyamet gününde Arşı’nın gölgesinde gölgelendirir. Bunlardan biri de Allah’a ibadetle büyüyen gençtir…” Muhterem Kardeşlerim!

Yüce Kitabımızda bazı gençlerden övgüyle bahsedilir. Örneğin Hz İbrahim, babasının ve kavminin putlara taptıklarını görmüş ve onlara, “Şu karşısına geçip tapmakta olduğunuz putlar da ne oluyor?” diye sormuştu. Hz. İbrahim güneşe ve aya bakarak Allah’ı arayan, muhakeme eden, akıllı bir gençti. Hz. Musa’nın gençliğindeki namuslu yaşantısı da Kur’an’da örnek gösterilmiştir. Kehf Sûresinde ise Ashab-ı Kehf denilen birkaç gencin inançlarını yaşama uğruna ülkelerini terk ederek bir mağarada kalmayı göze almaları anlatılır. Yüce Kitabımızda onlarla ilgili olarak “Biz sana onların başından geçenleri gerçek olarak anlatıyoruz. Hakikaten onlar Rablerine inanmış gençlerdi. Biz de onların hidayetini arttırdık” buyrulmaktadır. Kur’an’da methedilen gençlerden biri olan Hz. Yusuf’un iffeti, Rabbine olan bağlılığı sebebiyle zinaya düşmeyip hapse düşmeye razı olması Yusuf Sûresinde ibret verici bir şekilde anlatılır. Hz. Yusuf “Rabbim! Benim için zindan bunların benden istediklerinden daha iyidir!” demiş ve Rabbine sığınmıştır. Şerefli Peygamberimiz Hz. Muhammed’in iffeti ise dillere destandır. Cahiliye Araplarının aşırılıkları ve zevke olan düşkünlükleri düşünüldüğünde onların içinde büyüyen Efendimizin iffetinin büyüklüğü daha iyi anlaşılır. İslam’ı ilk seçen insanların gençlerden oluşması da manidardır.       

Aziz Kardeşlerim!

Gençlerimiz bizim geleceğimizdir. Onların zararlı alışkanlıklardan korunması için azami gayret göstermeliyiz. Onların milli ve manevi değerlerle yetişmesi toplumumuzun devamlılığı için, halkımızın huzuru için çok önemlidir. Bu vesileyle bütün gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutluyoruz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
bizimakyazi.com
© Copyright 2019 akyazı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
BÖLGE HABERLERİ