ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ

10 Mayıs 2013 Muhterem Müslümanlar!
Bu makale 06 Mayıs 2013, Pazartesi 04:46:33 eklenmiş ve 2064 kez görüntülenmiştir.
Cuma Hutbeleri

Yüce Allah’ın insanlara rahmetini, mağfiretini ve nimetini çokça ihsan ettiği mübarek üç aylara yarın gireceğiz. Üç aylar, kameri ayların yedincisi olan Receple başlayan, Şaban’la devam eden ve nihayetinde Ramazanla son bulan ayların toplu adıdır. Bu aylara kavuşmamız vesilesiyle Yüce Rabbimize hamd ediyor ve Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in üç aylarda yaptığı şu duasıyla bu mübarek günleri karşılıyoruz. “Allah’ım Recep ve Şaban'ı bize mübarek eyle ve bizi Ramazan'a kavuştur”

 Muhterem Müminler!

Üç aylardaki kandillerin ilki, Recep ayının ilk perşembesini Cuma’ya bağlayan gece olan Regaib Kandilidir. Regaib; çok bağış ve bol ihsan manasında kullanılan bir kelimedir. Regaib gecesinde diğer günlere nispeten ilahi rahmetin bol olduğu, günahların çokça bağışlandığı, Allah’ın kullarına bolca lütuf ve ikramda bulunduğu gecedir. Peygamberimiz (sav) bu gecenin önemine binaen şöyle buyurmaktadır:  “Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geri çevrilmez. Recep’in ilk (cuma) gecesi, Şaban’ın ortasında bulunan gece, cuma gecesi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleridir.” İnşallah 16 Mayıs Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece Regaib Kandili’ni idrak edeceğiz.

 Değerli Müminler

Kandil geceleri birlik ve beraberliğimizin yüksek bir mertebeye çıktığı, sevgi ve muhabbetin aramızda yayıldığı, Yüce Rabbimizin “Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın ayetine uygun bir hayat anlayışı benimsediğimiz anlardır. Üç aylar mevsimi ve kandil geceleri bizler için, Allah ve Resulünün isteklerinin ne kadarını yerine getirdiğimizin ne kadarını yerine getiremediğimizin sorusuna cevap bulma zamanlarıdır. Bu aylar, Allah-u Teâlâ’nın üzerimize yağdırmış olduğu merhamet ve mağfiret yağmurlarından istifade edip, isyanlarımıza, hatalarımıza ve günahlarımıza tövbe etme vaktidir. Nitekim Yüce Allah, tövbeyle ilgili olarak şöyle buyurmaktadır: “Ey kendi nefisleri aleyhine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin, doğrusu Allah, günahlarınızın hepsini bağışlar. Çünkü o çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”

  Muhterem Cemaat!

       Üç aylarda kendimizi gözden geçirip iyi bir muhasebe yapmalıyız. Bir yıl önceki bu üç aylarda aramızda olup da, bu gün aramızda olmayan yakınlarımızı hatırlayıp bizim de her an bu dünyadan ayrılabileceğimizi düşünerek kendimize çeki düzen vermeliyiz. Regaib Kandili için tahsis edilmiş özel bir ibadet şekli olmadığından gündüz tutulan oruçla kandili; evlerimize, mahallemize ve iman dolu yüreklerimize taşıyabiliriz. Diğer zamanlarda olduğu gibi, bu gecede de cemaatle namaz kılarak cemaat olmanın ve anne-baba-çocuklar birlikte saf tutarak aile olmanın bilincine varmalıyız. Akrabalarımızı, büyüklerimizi, yakınlarımızı ziyaret etmeli, komşularımıza ikramlarda bulunmalı, kimsesizlere yardım ellerimizi uzatarak aramızdaki sevgi, saygı ve dayanışma ruhunu güçlendirmeliyiz.

 Değerli Kardeşlerim!

Bu duygu ve düşüncelerle üç aylar ve Regaib Kandilinizi tebrik eder, bu günlerin milletimizin ve İslam âleminin birlik ve dirliğine, insanlığın hidayet, barış ve huzuruna vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
bizimakyazi.com
© Copyright 2019 akyazı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
BÖLGE HABERLERİ