56. AKBALIK GÜREŞLERİ YAPILDI SALİH ERİNÇ BAŞPEHLİVAN

56. Akyazı Akbalık Yağlı Pehlivan güreşleri yapıldı. Finalde Kocaeli Bölgesi güreşçilerinden
Bu haber 2018-06-17 23:32:07 eklenmiş ve 609 kez görüntülenmiştir.

 

56. Akyazı Akbalık Yağlı Pehlivan güreşleri yapıldı. Finalde Kocaeli Bölgesi güreşçilerinden Nedim Gürel’i yenmeyi başaran Ankara Bölgesi güreşçisi Salih Erinç Akbalık’ın bu yıl ki başpehlivanı oldu.

Kıran kırana geçen güreşler saygı duruşu ve istiklal marşının söylenmesi ile başladı. Akbalık Mahalle Muhtarı Rüstem Bilgi, Güreş ağası Mehmet Öztürk, Belediye Başkanı Hasan Akcan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Koç ve Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu yaptıkları konuşmalarında güreşçilere başarı dileklerinde bulundular. Protokol daha sonra mezarları güreş alanının hemen yanında olan güreşlerin kurucuları Zülküf Karabulut ile Ordulu Mustafa Bükün mezarlarını ziyaret ederek dua yaptı.

Minikler kategorisi ile başlayan güreşlerde özellikle küçük boy güreşçileriner meydanında attıkları güreşler izleyenlerin büyük beğenisini kazandı. 43’ü Başpehlivan olmak üzere 558 güreşçinin katıldığı Akbalık Yağlı Pehlivan güreşlerindeBüyük Orta, Başaltı ve Baş Pehlivanlık yarı final ve final güreşleri yağmur altında yapıldı.

Er meydanına çıkan 558 pehlivan rakiplerini yenerek kategorilerinde dereceye girmek için kıran kırana mücadele sergiledi. Minik, teşvik, tozkoparan dallarında güreşen güreşçilerin attıkları güreşler güreş severlerin büyük beğenisini kazandı.

Finalde Kocaeli bölgesi güreşçisi Nedim Gürel’i yenmeyi başaran Ankara Bölgesi güreşçisi Salih Erinç 56. Akyazı Akbalık Yağlı Pehlivan güreşlerinin başpehlivanı oldu. Yine Ankara bölgesi güreşçilerinden Süleyman Aykırı ile Antalya Bölgesi güreşçisi Kürşat Korkmaz’da üçüncü olarak madalya almayı başardılar.

Güreşlerin sonunda dereceler şöyle paylaşıldı;

               MİNİK 1 (16 güreşçi)

1.       Özgür Aslan

2.       Can Topçu

3.       Engin Aktaş

Burak Büyükkaya

               MİNİK 2 (14 güreşçi)

1.       A. Erkan Avcıoğlu

2.       Abdurahman Mutlu

3.       Ertuğrul İgan

Efe Atıcı

 

TEŞVİK 1 (27 güreşçi)

1.Yasin Yeşil

2. Yusuf Kırat

3. Emre Boz

3.    Koray Yılmaz

 

TEŞVİK 2 (29 Güreşçi)

1.Hüseyin Şenol

2. Murat Gonca

3. Engin Atar

3.   Hamza Özer

 

TOZKOPARAN (34 GÜREŞÇİ)

1.       Mustafa Can Erdem

2.       Semih Karagöz

3.       A.EfeSönmezgil

              AYAK (43 güreşçi)

                1.Ensar Ayık

                2. M. Fuat Batu

               3. Bayram Berk Karacan

               3. Mehmet Kırat

                DESTE KÜÇÜK BOY (52 güreşçi)

1.       Erkan Taş

2.       Berkay Bülüç

3.       Mustafa Yanal

Muharrem Emir       

          DESTE ORTA BOY (43 güreşçi)

               1.Serdar Yıldırım

               2. Ahmet Göz

               3. Enes Doğan

               3. Atakan Eser

                DESTE BÜYÜK BOY (21 güreşçi)

1.       Tufan Güzel

2.       Engin Akşit

3.       Evren Çamoğlu

Hüseyin Soğukoğlu

                KÜÇÜK ORTA KÜÇÜK BOY (68 güreşçi)

1.       Muhammet Can Kutay

2.       Serkan Dedemoğlu

3.       Cüneyt Çatak

Serkan Yatkın

                    KÜÇÜK ORTA BÜYÜK BOY (52 güreşçi)

1.       Hasan Cem Güzeller

2.       Osman Hazar

3.       Yaşan San

Murat Keskin     

                   BÜYÜK ORTA (66 güreşçi)

1.       Mustafa Doğan Özkaya

2.       Rıdvan kaya

3.       Metin Alpaslan Temizce

Alpaslan Tekmen

                 BAŞALTI (50 güreşçi)

1.       Hamza Özkaradeniz

2.       Cengizhan Şimşek

3.       Süleyman Başer

Mustafa Yenikonak

                     BAŞ (43 güreşçi)

1.       Salih Erinç (Ankara)

2.       Nedim Günel (Kocaeli)

3.       Süleyman Aykırı (Ankara)

Kürşat Korkmaz (Antalya)

  GÜREŞLERDEN NOTLAR

Akbalık güreşlerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere çok sayıda siyasi gönderdikleri telgraflarla başarı dileğinde bulundu.

Başpehlivanların önlerinde Ayyıldız olan kırmızı beyaz tişörtler giyerek güreşçiler tarafından taşınan büyük bir Türk bayrağımız ile Er Meydanında yürümeleri tribünleri dolduran güreş severler tarafından ayakta alkışlandı.

56.yapılan güreşlere Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, bazı Belediye başkanları, Siyasi Partilerin başkan ve temsilcileri, bazı STK başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları, Gençlik Spor İl Müdürü Fatih Çeliker, bir önceki güreş ağası İdris Caymaz, Milletvekili adayları Ali İnci ve Mehmet Selçuk ile güreş severler katıldı.Akyazı Kaymakam Vekili Mehmet Fatih Çiçekli, Belediye Başkanı Hasan Akcan, Gençlik Spor İlçe Müdürü AdemAltun ve güreş ağası Mehmet Öztürk de misafirlerine güzel ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadı.

Akbalık güreşlerinde 4 yıl üst üste ağalık yapan ve çıtayı hayli yükseklere taşıyan İdris Caymaz kategorilerinde birinci olan güreşçilere 500’er TL .vermek suretiyle bir kez daha ağılığı gösterdi.

Akbalık Güreşlerinin kula başhakemliğini Baki Sudakap, hakemliklerini ise Büyent Gürbüz, Ziya Ünlü, Eyüp Ünlü, Ömer Aslantaş, Sebahattin kangal ve Hüseyin Çetin yaptı. Meydan başhakemliğini Muammer Erçelik yaparken Oğuzhan Sarı, Fikri Sakarya, Ömer Osman Berk, Elvan Aktepe, Olcay İnce, Kadir İlgen, Aydın Koçyiğit, Hakan Dede, Hüseyin Aslan, Bülent Hikmet, Savaş Tan, Mehmet Atmaca yaptı. Güreşlerin en ağır yükünü çeken sekretaryayı ise Ali İhsan Çokan ve Halil İbrahim Sağlam yaptı. Geçmişte olduğu gibi bu yıl ki güreşlerde de Pele Mehmet baş cazgır olarak görev yaptı.

Dereceye giren güreşçilere madalya ve kupa verilirken Büyü Orta, Başaltı birincileri ile Baş Pehlivana altın kemer verildi.

56. gerçekleşen Akbalık güreşlerine 43’ü baş, 50’si Başaltı olmak üzere toplamda 558 güreşçi katıldı. Saat 10.00 da başlayan güreşler 20.20 de son buldu. Büyük Orta, Başaltı ve Baş Pehlivanlık final güreşleri yağan yağmur altında geçti.

Güreşlerin bu kadar uzaması yeterli meydan hakeminin olmamasına bağlandı. Nitekim meydan hakemleri yetersiz kalınca dereceye etki olacak bariz hatalarda beraberinde geldi. En bariz hata ise Karapürçek İlçesinin başarılı güreşçisi Alpaslan Tekmen yarı final maçında rakibini yenmesine ve meydan hakemi galip olduğunu ifade eden elini havaya kaldırmasına rağmen kule hakemleri rakibinin galip ilan edilmesini istedi ve bu olay uzun süre itirazlara neden oldu ve ama kule hakemlerinin kararı yine de değişmedi. Böylece Karapürçekli Tekmen şampiyon olabileceği güreşi 3.cü olarak tamamlamak zorunda kaldı.

Güreşlerde birde yaşanan olumsuzluk vardı. Antalya Bölgesi güreşçilerinden Yılmaz Burucu güreşmekte olan hemşehrisi bir güreşçinin güreş sırasında rakibi tarafından boğazının centilmenlik dışı sıkıldığını ve nefessiz kaldığını, bu duruma meydan hakemlerinin göz yumduğunu söyleyerek rakip güreşçinin yakınlarına saldırıda bulundu. Jandarma olaya hemen müdahale ederek olayın büyümesini önledi. Burucu Pehlivanın bu davranışı güreş severlerin tepkisini çekti ve hoş karşılanmadı.

Akbalık güreşlerinde Ali Şahan en teknik güreşçi, Muharrem Kırlak en iyi peşref yapan güreşçi ve Ömer Saner’de en centilmen güreşçi seçildi.

Güreşlerin bu yıl ki ağası Mehmet Öztürk, güreşlere yaptıkları katkılardan ötürü 50’nin üzerinde kişiye plaket takdim etti. Güreşlerin gelecek yılla ilgili ağalık arttırması yapılmadı ama Mehmet Öztürk’ün gelecek yıl da ağalığını sürdüreceği yapılan anonstan öğrenildi.

Cumartesi günü gerçekleştirilen Akyazı Akbalık Yağlı Pehlivan güreşlerini TRT, TGRT ve KOZA TV. zaman zaman canlı olarak yayınladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Akyazı Spor haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
bizimakyazi.com
© Copyright 2019 akyazı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
BÖLGE HABERLERİ