BASIN BAYRAMINA TEK KUTLAMA ÜLKÜ OCAKLARINDAN GELDİ

Basında sansürün kaldırılış tarihi olan ve basın bayramı olarak kutlanan
Bu haber 2017-07-25 01:18:07 eklenmiş ve 496 kez görüntülenmiştir.

Basında sansürün kaldırılış tarihi olan ve basın bayramı olarak kutlanan 24 Temmuz  dolayısı ile basını hatırlayan ve  basın bildirisi yayınlayarak basın mensuplarını kutlayan Akyazı Ülkü Ocakları Başkanı Soyhan Sofuoğlu imzası ile bir bildiri yayınladı.

Başkan Sofuoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

“Basında sansürün kaldırılışının yıldönümü olan 24 Temmuz, demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biridir. Haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan Türk basınının yaşamasını ve gelişmesini sağlayan önemli günlerden biridir.”

“24 Temmuz 1908 günü birçok tarihçi tarafından 2. Meşrutiyet Dönemi olarak nitelendirilse de o dönem yürürlükte olan Osmanlı anayasasının ikinci fasılası olarak bilinir. Padişah II. Abdülhamit’in yaklaşık 30 yıl süren istibdat rejimi neticesinde basına sansür getirilmiş, demokratik hayatın birçok unsuru zedelenmiştir. İşte bu noktada günümüz Cumhuriyetinin temellerini atan dönemin İttihat ve Terakki Partisi (Birlik ve İlerleme Partisi) ileri gelenleri tarafından yapılan girişimler neticesinde 24 Temmuz 1908 sabahı II. Meşrutiyet ilan edilmiş ve demokrasinin temelleri atılmıştır. Ve o günden beri her yıl 24 Temmuz “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi basın, bir milletin müşterek sesidir. Bu sebeple tarafsızlığı ilke edinen Türk basına birçok görev düşmektedir. Bunların başında Türk Milleti’nin milli, ahlaki, insani ve kutsal değerlerine sahip çıkıp, vatanın bölünmez bütünlüğüne bağlılığı her fırsatta vurgulayarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine ulaşmada öncü rol oynamaktır.

Bu vesile ile özellikle şehrimizdeki ve tüm Türkiye’de faaliyet gösteren ulusal, yerel gazete, dergi, radyo ve televizyonlarımızın ve ulusal ajans temsilcileri ile güzide bir kadroya sahip olan değerli basınımızın 24 Temmuz “Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı” kutluyor Başta 2014 yılında haber için gittiği seçim bürosu açılışında pkkli hainler tarafından yapılan saldırıda şehadet makamına erişen Cengiz AKYILDIZ abimiz olmak üzere görevi başında vefat eden basın mensuplarına Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. tüm basın mensuplarımıza çalışmalarında başarılar diliyorum.”

Ülkü Ocakları Akyazı ilce Başkanı

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Mobil
adnan 2017-07-26 00:17:34
Ülkü ocaklarını duyarlılıklarından dolayı tebrik ediyorum.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Akyazı Güncel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
bizimakyazi.com
© Copyright 2018 akyazı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
BÖLGE HABERLERİ